- Wyłamane szlabany na przejeździe kolejowym Gdańsk Lipce - napisał nam dzisiaj rano jeden z czytelników MojaOrunia, pan Wojciech.
Po godzinie 10 byliśmy na miejscu. Ekipa pracowników PKP naprawiała rogatki na Niegowskiej. Potwierdzili, że szlabany zostały wyłamane. Po więcej informacji odsyłali jednak do rzecznika kolejowej spółki.
- Ustalamy okoliczności zdarzenia, do którego doszło dzisiaj, 29 lipca, na przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu ul. Niegowskiej przy przystanku Gdańsk Lipce. Około godz. 9:00 pojazd drogowy uszkodził rogatki (wjazdową i wyjazdową) na przejeździe. Urządzenia zostały ponownie uruchomione po naprawie, około godz. 11:00 - informuje portal MojaOrunia Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP PLK.
Na czas napraw na przejeździe wprowadzono dodatkowe procedury bezpieczeństwa, w tym oznakowanie przejazdu znakami „STOP” oraz ograniczenie prędkości przejeżdżających pociągów do 20 km/h.
Przed południem gdańska policja nie miała żadnych informacji na temat zdarzenia na przejeździe na Niegowskiej. - Nagranie ze zdarzenia zostanie przekazane policji - potwierdzili pracownicy kolejowej spółki.
Przedstawiciele PKP PLK przesyłają nam też krótki komunikat: "Przypominamy, że w razie awarii lub zagrożenia na przejeździe kolejowo-drogowym, należy skorzystać z numerów alarmowych na Żółtej Naklejce PLK. Od 2018 r. co najmniej dwie naklejki są umieszczone na każdym przejeździe, w dobrze widocznym miejscu – na napędzie rogatki lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Znajdziemy na niej numer skrzyżowania, numer alarmowy 112, na który należy dzwonić tylko w przypadku zagrożenia życia, oraz numer telefonu, pod który należy zadzwonić w razie awarii przejazdu. Dzięki temu, jeśli to konieczne, można wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.
I dalej: "Zbliżając się do przejazdu, każdy kierowca zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności. Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, niezależnie od oznakowania oraz urządzeń, w jakie przejazd jest wyposażony. Pamiętajmy, że przejeżdżający pociąg ma zawsze pierwszeństwo. W sytuacji kryzysowej należy jak najszybciej opuścić przejazd – w razie potrzeby wyłamać rogatkę. Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu".