Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 22/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia i Ujeścisko - to którędy na rowerze?

 3 dodane: 12:29, 16/05/11

tagi:

Mieszkańcy Oruni i Ujeściska przedstawili w ramach projektu STeR szereg interesujących koncepcji. W tych dzielnicach „warsztaty rowerowe” już się zakończyły. Czego dotyczyły pomysły uczestników?

Orunia i Ujeścisko - to którędy na rowerze?
Orunia i Ujeścisko - to którędy na rowerze?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

O projekcie SteR pisaliśmy kilka dni temu. Jest to dokument planistyczny, przedstawiający docelowy układ tras rowerowych w Gdańsku. Projekt przygotowuje Biuro Rozwoju Gdańska wespół z miejskim Oficerem Rowerowym. Ten ostatni mówił nam niedawno:

- STeR to dokument, który ma nam pozwolić odpowiedzieć na pytanie: jak powinien wyglądać zakres rozwiązań, które będą służyły rowerzystom? Ale nie tylko im, nie można zapominać o innych uczestnikach ruchu: pieszych czy kierowcach samochodów.

Klasa przetrzebiona grypą
STeR współtworzony jest przez mieszkańców Gdańska. W ramach projektu, BRG organizuje warsztaty w dziewiętnastu dzielnicach miasta. W zeszłym tygodniu dyskusja toczyła się m.in. na Ujeścisku i Oruni. Frekwencja nie dopisała – zaledwie kilka osób wzięło udział w spotkaniach.

- Kiedy przygotowaliśmy założenia tych warsztatów, sen z oczu spędzały nam dwa scenariusze. Albo, że nie nikt na nie przychodzi, albo, że przychodzi tłum, a my mamy za małą salę. Liczyliśmy „na klasę” 20, 30-osobową. A tu nagle okazało się, że klasa wprawdzie jest, ale taka dość mocno przetrzebiona grypą – uśmiecha się Barbara Pajdak z BRG.

- Ale nie narzekamy na frekwencję, dyskusje z mieszkańcami są naprawdę merytoryczne – dodaje architekt.

Podczas warsztatów mieszkańcy pracują na mapach Gdańska. Muszą na nich wskazać, gdzie widzieliby nowe trasy i parkingi dla rowerów. Zaznaczają także lokalizacje innych udogodnień, które, ich zdaniem, mogłyby ułatwić życie kierowcom jednośladów. Pomysły są różne: utworzenie pasów rowerowych i stref spokojnego ruchu, czy dobudowanie brakującego fragmentu chodnika.

"Skrót Oskara" i kilka parkingów
W dyskusji na Oruni prym wiodła młodzież. W warsztatach wzięło m.in. udział kilku uczniów z położonego na Oruni Górnej Gimnazjum nr 7. Jednym z ich pomysłów był projekt trasy rowerowej w okolicach ulicy Granitowej. Jak wskazywali podczas swojej prezentacji, takie rozwiązanie stanowiłoby idealny skrót dla tych wszystkich, którzy kursują rowerem między Orunią, a Orunią Górną. I byłoby zdecydowanie lepszą opcją niż jazda wzdłuż ulicy Małomiejskiej. Pomysł przypadł do gustu architektom. Od imienia jednego z pomysłodawców został on nazwany: „skrótem Oskara”.

Na spotkaniu zobaczyliśmy także nowo wybranego radnego osiedla, mieszkańca Oruni.
- Padł tutaj pomysł, aby wybudować parking rowerowy na obszarze oruńskiej Starówki, w okolicach tamtejszej pętli autobusowej. To dobre miejsce – blisko do przystanku, na pocztę, czy do oruńskiego Domu Sąsiedzkiego – uważa Mateusz Korsztun, radny osiedla.

Według uczestników spotkania, podobny parking mógłby również powstać przy wjeździe do Parku Oruńskiego, a na Oruni Górnej – na ulicy Krzemowej.

Orunia: Gdzie te inwestycje?
Korsztun uważa, że dla tej części miasta istotną inwestycją jest poprawa drogi, która biegnie wzdłuż Potoku Oruńskiego. Przekonuje, że szczególnie dla rowerzystów byłoby to znakomite rozwiązanie.
- Jadąc tą trasą omija się poranne korki, które tworzą się w południowej części Gdańska. Nie trzeba też przebijać się rowerem przez niezbyt wygodne pobocze na Świętokrzyskiej i Małomiejskiej – uważa radny osiedla.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dla miasta właśnie trasa wzdłuż Potoku Oruńskiego może w najbliższym czasie stać się priorytetową inwestycją. Z kolei przesądzona jest już budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Kanału Raduni.

Ale jak przypomina radny, oprócz niedawno powstałej strefy wolnego ruchu na ulicach: Raduńskiej i Nowiny, Orunia nie ma za wiele wspólnego z „oficjalnym” ruchem rowerowym. Brakuje ścieżek, pasów czy innych udogodnień dla kierowców jednośladów.

Czy z budżetu Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce” można wyasygnować środki na poprawę lokalnej infrastruktury rowerowej?

- Gdyby w jakieś części Oruni istniały ścieżki rowerowe, które są ze sobą niepołączone, wtedy można by starać się o dobudowanie brakującej części. Ale na naszej dzielnicy tras rowerowych po prostu nie ma – odpowiada Korsztun.

Brakująca nitka na Porębskiego
Inaczej wygląda sytuacja na Ujeścisku. Jeden z uczestników tamtejszych warsztatów, również nowo wybrany radny osiedla, przedstawił interesujący pomysł.
- W okolicach ulicy Porębskiego są takie dwa stawki, które obecnie nie mają ze sobą dobrego połączenia. Nie mogą tam jeździć rowerzyści, nie mogą spacerować matki z dziećmi. A szkoda, okolica jest naprawdę piękna – mówi Piotr Lachowski, radny osiedla.

Odległość między stawami wynosi około 400 metrów. Lachowski chciałby, aby powstała tam ścieżka rowerowa, a okolica została oświetlona.

Jedną z możliwości sfinansowania tego pomysłu jest wykorzystanie budżetu Rady Osiedla „Łostowice-Ujeścisko”. Jest też inna opcja.
- Rady osiedla mogą zgłaszać do miasta swoje projekty i prosić o finansowe wsparcie na ich realizację. Myślę, że warto wystąpić z tą sprawą do urzędu – przekonuje Lachowski.

Benzyna w górę, rower z piwnicy?
Uczestnicy warsztatów na Ujeścisku wskazywali również na konieczność poprawy ulicy Warszawskiej i Człuchowskiej. Na obu ulicach rowerzyści nie mają łatwego zadania.

Marta Jaskulska, która z ramienia BRG weźmie udział we wszystkich, gdańskich warsztatach rowerowych podsumowuje:
- Myślę, że na gdańskich drogach stopniowo będzie przybywało coraz więcej rowerzystów. Wysokie ceny benzyny, czy remonty w mieście przyczyniają się do tego, że ludzie przesiadają się na rower. I nagle widzą, że nie są zależni od korków, autobusów, cen benzyny. A często dojeżdżają na miejsce szybciej niż samochodem.

STeR powinien być gotowy do końca tego roku. Opracowanie ma trafić do wszystkich miejskich wydziałów.

Galeria artykułu

Orunia i Ujeścisko - to którędy na rowerze?

Orunia i...

Orunia i Ujeścisko - to którędy na rowerze?

Orunia i...

Orunia i Ujeścisko - to którędy na rowerze?

Orunia i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.10.103.*

16:40, 17/05/11

Smutna prawda - Orunia Dolna pozostawiona sama sobie, chyba że coś się zmieni po dwa tysiące którymś roku oby nie w pole zasiane słonecznikami i kukurydzy.

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

83.18.150.*

14:26, 17/05/11

"czy kilkuosobową redakcję nie stać na więcej" - niestety tak pięknie to nie jest że jest kilkuosobowa :] Poza tym każdy użykownik może też pisać artykuły :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.100.*

12:41, 17/05/11

ścieżki rowerowe_- fajna sprawa,ale jak ty to widzisz gdy brakuje kasy na łatanie dziurawych ulic i chodników. chyba nie masz pojęcia jak wielkie są potrzebne nakłady na taką inwestycję.magistrat nie da ORUNI ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.39.*

11:33, 17/05/11

Mój błąd, po kilkukrotnym przeczytaniu już wiem co miałeś na myśli. Ale i tak uważam że powyżej jest bardzo ciekawy temat, a jak istotny dla Oruni - to o tym się dopiero przekonasz.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.100.*

10:59, 17/05/11

szanowny rozmówco z 09:58 masz chyba klapki na oczach i nie chcesz zrozumieć o czym pisałem.nie było tu ani jednego słowa o radzie .było to tylko moje prywatne zdanie o pracy PORTALU.a TY mi tu smucisz o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.39.*

09:58, 17/05/11

Nie, no gościu chyba się nie dostałeś do rady, co...? Czego się spodziewałeś? Że jak będzie rada to Orunia się zmieni jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Cy rozwój tras rowerowych, które mogą chociaż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.100.*

09:51, 17/05/11

skończyły się wybory i skończyły się tematy oruńskie.czy na oruni nic się nie dzieje? MOJA ORUNIA schodzi na dziady.start portalu był imponujący, czyżby już zabrakło pomysłow? redakcja zajmuje się teraz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

46.204.0.*

23:28, 16/05/11

Od jakiegoś czasu na gdańskich drogach sukcesywnie pojawiają się odmalowane „zebry”. Z soboty na niedzielę malowali na Trakcie więc myślę, że już niedługo pojawią się również na tamtym skrzyżowaniu. Pozdrawiam ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

23:06, 16/05/11

piszecie o ścieżce rowerowej a może ktoś zainteresowałby się odmalowaniem przejść dla pieszych do parku Plac Oruński gdzie codziennie przechodzą tamtędy dzieciaczki do i ze szkoły .....

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń