Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 28/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Dziwny pomysł" ze słonecznikami w tle

 1 dodane: 16:54, 19/05/11

tagi:GościnnahappeningsłonecznikiTrakt

Już w najbliższą sobotę skwer na skrzyżowaniu ulic Trakt Św. Wojciecha i Gościnnej zamieni się w świeżo obsiane pola słoneczników. W rolę „miejskich farmerów” wcielą się m.in. uczniowie lokalnych szkół, nowo wybrani radni osiedla i wszyscy zainteresowani mieszkańcy dzielnicy. Od wczoraj w oruńskiej Gościnnej Przystani trwają już przygotowania do weekendowego happeningu.

Prace na skwerku trwają już od dłuższego czasu
Prace na skwerku trwają już od dłuższego czasu
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Pomysł zasiania większej ilości słoneczników na Oruni narodził się podczas listopadowego spotkania „Orunię Widzę Wielką”. Jedna z uczestniczek dyskusji, Gabriela Rembarz, urbanistka z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej mówiła nam wówczas: „ (…) nie mówmy, że czegoś się nie da zrobić, że na Oruni nie można niczego zmienić, że są dewastacje. Znajdźmy jakieś pole na Oruni i niech każdy z mieszkańców dzielnicy posadzi na nim jeden słonecznik. 17 tysięcy słoneczników w jednym miejscu na Oruni. Dziwny pomysł? Zobaczymy jak to zmieni wizerunek Oruni. Sądzę, że tylko na lepsze.”

Od pomysłu do pospolitego ruszenia
Ten „dziwny pomysł” spodobał się wielu osobom. Na szczęście dla wszystkich miłośników słoneczników, ekologii i pracy na roli, na zachwytach się nie skończyło. „Achy i ochy” zamieniły się już wkrótce w konkretne działania.

Tym ostatnim przewodził Przemysław Kluz, menadżer oruńskiej Gościnnej Przystani. Do inicjatywy przyłączało się coraz więcej osób, organizacji i miejskich instytucji (wszystkich wymieniamy w ramce, położonej na końcu niniejszego artykułu).

Ustalono, że miejscem, które idealnie nadaje się na posianie „tysiąca słoneczników”, będzie skwer na skrzyżowaniu Traktu Św. Wojciecha i Gościnnej. Terenem tym zarządza Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Jego przedstawiciele zgodzili się bezpłatnie użyczyć cały obszar.

Skwer miał jednak jeden, dość istotny feler – dobrej ziemi było tu jak na lekarstwo. Można tu było za to znaleźć zakopane spore ilości gruzu. Nie trzeba być od razu rolnikiem, aby wiedzieć, że taki stan rzeczy nie sprzyjał realizacji „dziwnego pomysłu”. W sukurs przyszły miejskie instytucje.

- Za poparciem prezydenta Adamowicza i zgodą Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska dowieziono nam tutaj kilka wywrotek ziemi. Dłużnicy GZNK wyrównywali teren i położyli ścieżkę. Płyt użyczył nam gdański Zarząd Dróg i Zieleni – wylicza Kluz.

- Całą pomoc otrzymaliśmy bezpłatnie – dodaje menadżer oruńskiej Gościnnej Przystani.

W akcję społecznie zaangażowali się również sami mieszkańcy dzielnicy. Jeden z nich, pan Arek przyjechał… własnym traktorem. Pomógł rozgarniać dopiero co nawiezioną tutaj ziemię.

Słoneczniki i coś więcej
Te wszystkie działania, które Kluz nazywa „pospolitym ruszeniem”, już w sobotę doczekają się uwieńczenia. O godzinie 10 rozpocznie się sadzenie słoneczników. Na skwerze powstanie sześć pól, każde o wymiarach 10 metrów na 4 metry. Pięć z nich jest już „zajętych”.
- Szkoły, które zaangażowały się w projekt, będą miały własne pola, o czym będzie informować stosowna tabliczka.  To uczniowie będą tutaj siać słoneczniki, a później, mam taką nadzieję, także doglądać tego miejsca – mówi Kluz.
Jedno z pól przeznaczonych jest dla oruńskiej Rady Osiedla. Ostatnie, szóste ma służyć wszystkim mieszkańcom, którzy w sobotę będą chcieli przyłączyć się do akcji.

Słoneczniki będą sadzone także i w innym miejscu. Część z nich będzie miała okazję rosnąć w dość nietypowych doniczkach. Rolę tych ostatnich będą pełnić opony. Takiego wystroju doczeka się północny fragment skwerku (tuż przy Trakcie Św. Wojciecha).

Między drzewami znajdzie się również miejsce dla kilku huśtawek. Stanie tu również biały pomnik w kształcie…kamienia.

- Na Oruni jest wiele niezagospodarowanych przestrzeni, które szpecą okolicę. Mieszkańcy nie mogą sami postawić tam budynku, ale mogą zadbać o te miejsca w inny, często niekonwencjonalny sposób. Posianie słoneczników na jednym z nieużytków w centrum Oruni  to właśnie tego typu akcja – praktyczna i symboliczna. Orunia potrzebuje odnowy – tłumaczy Kluz.

Co z wandalami i naturą?

Nie brakuje jednak i sceptycznych głosów odnośnie sobotniej imprezy. Niektórzy mieszkańcy dzielnicy uważają, że pola ze słonecznikami szybko zostaną zdewastowane przez wandali. Organizatorzy happeningu przekonują, że taki scenariusz, choć możliwy, wcale nie musi się spełnić.

- Kiedy rozmawiałam z ludźmi na temat naszego przedsięwzięcia, często słyszałam: „Pani, zaraz to zniszczą, trzy dni i już tego nie będzie”. Dlatego zaangażowaliśmy w akcję ludzi, którzy mogą być taką potencjalną „siłą niszczącą”. W ten sposób mogą poczuć, że pola ze słonecznikami powstały także dzięki ich wysiłkom. Nikt przecież nie lubi niszczyć swojej pracy – tłumaczy Ewa Sasimowska, koordynatorka świetlicy w Gościnnej Przystani.

„Potencjalna siła niszcząca” to przede wszystkim lokalna młodzież. Od wczoraj w oruńskim Domu Sąsiedzkim trwają z jej udziałem „słonecznikowe warsztaty”. O tym, o co w nich dokładnie chodzi można przeczytać na blogu naszej użytkowniczki: slonecznikidlaoruni. Zapraszamy do lektury.

Firma Tom-Gun z ulicy Ukośnej, która bezpłatnie użyczyła na rzecz całej akcji prawie stu opon, zadeklarowała się również przeprowadzić ich utylizację. Nie jest tajemnicą, że słoneczniki nie są w stanie przetrwać zimy w dobrej kondycji.  Aby miejsce to nie zamieniło się w szpecący okolicę obszar „zwiędłej zieleni w kolorowych oponach”, organizatorzy całej akcji obiecali uprzątnąć teren.
Partnerzy akcji: Mieszkańcy Oruni, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań”, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej, wolontariusze architekci,  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Rada Osiedla Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Urząd Miasta w Gdańsku, Referat Rewitalizacji UM, radni miejscy: Beata Dunajewska i Dariusz Słodkowski, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Szkoła Podstawowa Nr 16 w Gdańsku, Gimnazjum nr 10 w Gdańsku, Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego „Melioratka”, Straż Pożarna z Oruni.
Pieniądze na potrzeby warsztatów (farby, kombinezony, spraye) pochodziły z różnych projektów. W ich pozyskanie szczególnie zaangażował się gdański MOPS.

Galeria artykułu

Prace na skwerku trwają już od dłuższego czasu

Prace na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (17)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.108.*

23:16, 26/11/11

Stara prawda jest taka,że sukces ma wielu ojców a do biedy nikt nie chce sie przyznawać. Każdy tęskni za porządną i schludną Orunią a wandale to jedynie margines społeczeństwa. Samym mieszkańcom trudno się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.74.91.*

21:43, 21/05/11

Drogi Gościu od 27 lat pracuję z dziećmi i młodzieżą z Oruni, myślę że znam ich. To o czym Pan czy Pani pisze to niewielki margines na polu bardzo pozytywnych zachowań. Chciałabym żeby nie było powodów do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.91.*

09:43, 21/05/11

Droga Pani Mariolo, nie twierdze że wszyscy młodzi ludzie nadają się do jednego wora. Doceniam starania i ciężką prace uczniów jednak znamy doskonale mieszkańców naszej dzielnicy i śmiem twierdzić że piękny ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.29.*

14:53, 20/05/11

Mam nadzieję i chcę wierzyć ż nie skończy się to tak jak przy ul. Dworcowej. Miało być pięknie i co ? skończyło się na paru drzewkach reszta poszła w zapomienie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.39.*

13:18, 20/05/11

Owszem, każdy wie jak wygląda Orunia ale są tacy co próbują coś zrobić aby wyglądała trochę inaczej. Tutaj jest tego piękny przykład.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

12:26, 20/05/11

Mydlmy sobie oczy takimi symbolami a jak Orunia wygląda to każdy wie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.208.*

09:13, 20/05/11

Drogi Gościu zwykłam mówić, że każdy sądzi według siebie!Nasza młodzież kombinuje już od miesiąca przygotowała sadzonki i myśli jak je zakomponować na skwerku - Mariola Paluch

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.102.*

08:43, 20/05/11

Pomysł bardzo ciekawy, jednak do końca nie jestem przekonana czy mieszkańcy zobaczą kwitnące słoneczniki. W końcu młodzież Oruńska nie śpi tylko kombinuje

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.66.*

07:36, 20/05/11

Pozdrawiam "Gościa MARUDĘ" i mam pytanie co goŚĆ 83.238.243.* zrobił aby Orunia była inna niż jest? A organizatorom, Fundacji i MOPS-owi - gratuluje niezłomności i tego że czubami sie nie zrażają i robią coś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.73.*

07:30, 20/05/11

ciekawe kto będzie o nie dbał w czasie wakacji. wyrośnie tam niebawem zagon dorodnych chwastów.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.158.*

01:39, 20/05/11

Pożyjemy,zobaczymy, słoneczniczki wyrastajcie jak najszybciej by was zima nie zastała.....

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

178.182.37.*

00:08, 20/05/11

@ 83.238.243.* - Twoim zdaniem lepiej kompletnie nic nie robić na naszej Dzielnicy? Bardzo dobrze, że taka akcja jest robiona na Oruni. To pokazuje, że wspólnymi siłami i niewielkim kosztem można zrobić coś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.238.243.*

23:47, 19/05/11

czlowieku co ma Rzym do rzeczy -66 lat po wojnie a ta dzielnica wyglada jak?co sloneczniki i rada osiedla ja zmienia?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.87.*

23:21, 19/05/11

Uważam że to świetny pomysł.Każde działanie na rzecz dzielnicy i mieszkańców jest potrzebne.Niewielkim kosztem można coś zdziałać. Nie od razu Rzym zbudowano. Wszystkim marudzącym proponuję wziąć się do roboty. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.238.243.*

21:53, 19/05/11

WIELKA BZDURA -to działania pozorne że na Oruni coś się dzieje Orunia ma dosyć zapalania choinki przez prezydenta cukierków na festynach słoneczników,BRUDU,OBSKORNYCH BUDYNKOW RADNI

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.9.*

21:21, 19/05/11

Znakomity pomysł! Na Oruni mieszkam od 40 lat i losy mojej dzielnicy nie są mi obce. Serce sie radowało, gdy powstawały świetne boiska przy Szkole Podstawowej Nr 16, gdy zadbano w należyty sposób o nasz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.204.*

19:57, 19/05/11

Wspaniale, cieszymy sie i mamy nadzieje, ze nastapia zmiany. Nareszcie bedzie na naszej Oruni przyjemniej. Dolaczymy sie napewno w sobote do tej akcji i pozdrawiamy pomyslodawcow i czlonkow nowej Rady ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń