Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 25/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jak i w co inwestujemy?

 1 dodane: 16:55, 20/05/11

tagi:radainwestycjeWPI

Rusza procedura składania wniosków do kolejnej edycji Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Miasta Gdańska na lata 2012-2016. Mieszkańcy Gdańska mogą zgłosić swoje propozycje za pośrednictwem miejskich radnych i swojej rady osiedla. Czas nadsyłania wszystkich projektów mija 15 czerwca.

Jak i w co inwestujemy?
Jak i w co inwestujemy?
Fot. gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Gdański WPI jest planem strategicznym, który w ramach programów operacyjnych wskazuje priorytety inwestycyjne w mieście. WPI aktualizowane jest co roku.

Plan na lata 2010-14 zakłada kilkanaście programów operacyjnych. Te z kolei podzielone są na szereg inwestycji – plan zawiera również ich koszt i źródło finansowania  I tak zadaniami, które wpisują się w program operacyjny „Bezpieczny Gdańsk” są m.in. sygnalizacje świetlne, oświetlenia ulic i systemy monitoringu.

Ramy, nie szczegóły
Z kolei inny program: „Gdańsk Zielone Miasto” zawiera w sobie inwestycje typu: „pielęgnacja zieleni po ukończonych inwestycjach”, „rewaloryzacja zabytków sztuki ogrodowej – parki miejskie”, czy też „program ograniczania hałasu w mieście”. Bardziej szczegółowego podziału w WPI już nie znajdziemy.

W planie czytamy więc, że na wspomnianą wyżej rewaloryzacje parków w mieście przyznano w roku 2011 kwotę 3 milionów złotych. To, na co dokładnie zostaną wydane te pieniądze (jakie parki doczekają się rewitalizacji), WPI już nie precyzuje.

„Szczegóły” mogą wskazywać za to mieszkańcy Gdańska. To oni mogą zgłaszać do miejskiego Wydziału Programów Rozwojowych swoje propozycje inwestycji. Ale nie bezpośrednio. Muszą to uczynić za pośrednictwem miejskich radnych, bądź swojej rady osiedla.

Do tych ostatnich już niedługo ma trafić pismo wiceprezydenta Andrzeja Bojanowskiego, w którym informuje on o rozpoczęciu procedury wieloletniego planu inwestycyjnego.

W dokumencie czytamy: „Złożone wnioski zostaną przekazane do odpowiednich Koordynatorów Programów Operacyjnych ustalonych w Strategii Rozwoju Gdańska do roku 2015, którzy dokonają ich analizy i wstępnej oceny(...)Rekomendowane przedsięwzięcia zostaną przez nich zhierarchizowane i zgłoszone w formie elektronicznej do WPR, celem przygotowania ich do prac nad WPI. Takiej analizie poddane zostaną również wnioski wniesione do poprzednich edycji WPI, przechowywane w elektronicznej bazie danych.”

Co z wnioskami mieszkańców?
Jak informują urzędnicy Biura Prasowego, w zeszłym roku do WPI zgłoszono w sumie 382 wnioski (mogą to czynić również Stowarzyszenia i Organizacje Pozarządowe). Ponad 40 z nich nadesłały rady osiedla. Ile propozycji mieszkańców znalazło akceptację urzędników?

- Tego nie da się tak łatwo ustalić. Każdy z tych wniosków ma określony priorytet. Niektóre z nich są przesuwane na lata następne. Nie oznacza to, że taka propozycja nie zyskała akceptacji urzędników. Budżet ma swoje ograniczenia, wnioski muszą więc czekać w kolejce na realizację – tłumaczy Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego.

Wiceprezydent Bojanowski w cytowanym wyżej piśmie przyznaje:
„Chciałbym jednak uprzedzić, że w związku z dużą dynamiką zmian w zakresie dostępności środków na inwestycje, postulowane przez Państwa zadania mogą nie wpisać się w plan na najbliższe pięć lat.”

Ale prosi o nadsyłanie swoich wniosków, bo jak tłumaczy: „stanowią one jednak materiał niezbędny do prac koncepcyjnych i analiz studialnych dla przyszłych projektów inwestycyjnych.”

Wyzwanie dla radnych
Praca nad wnioskami do WPI może być pierwszym, poważnym wyzwaniem dla nowo wybranej Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”. Propozycje muszą być nadsyłane w formie wypełnionych formularzy uproszczonych. Nie wystarczy więc w kilku zdaniach opisać postulowanej inwestycji. Wnioskodawcy muszą m.in. określić źródła jej finansowania, oszacować jej koszt (podać metodę wyliczenia), wskazać cel, a także korzyści i społeczne uzasadnienie projektu.

Nowo wybrani radni zostaną zaprzysiężeni już w najbliższy wtorek. Niedługo później powinniśmy już poznać przewodniczącego i skład zarządu Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. Wrócimy wówczas do tematu WPI.

Kontakt z radnymi (jeżeli chcą Państwo nadesłać swoje pomysły odnośnie WPI) można znaleźć na stronie: http://radaosiedlaorunia.pl/

Termin składania wniosków inwestycyjnych w formie wypełnionych formularzy uproszczonych, adresowanych na Wydział Programów Rozwojowych (okienko nr 15 w kancelarii podawczej) upływa 15 czerwca.

WPI musi zostać jeszcze przegłosowane przez miejskich radnych. Kontakt do tych ostatnich znajdą Państwo w naszej zakładce: „Radni”.

Gdański WPI na lata 2010-2014, formularz uproszczony oraz instrukcje wypełniania wniosku znaleźć można tutaj.

Galeria artykułu

Jak i w co inwestujemy?

Jak i w co...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń