Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 22/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkania od miasta nie kupisz

 1 dodane: 13:36, 15/06/11

tagi:wykupWSAbonifikataLisicki

Od kilku dni mieszkańcy Gdańska nie mogą wykupywać lokali komunalnych. To efekt wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Za miesiąc, dwa wszystko powinno wrócić do normy - zapewniają urzędnicy.

Mieszkania od miasta nie kupisz
Mieszkania od miasta nie kupisz
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Wpłaciłam już pieniądze na konto miejskiego Wydziału Skarbu i chciałam podpisać umowę o wykup mieszkania. Ale okazało się, że nie mogę tego zrobić. Dowiedziałam się o tym dopiero od notariusza, nikt z urzędu nie przekazał nam wcześniej żadnej informacji, nic nam nie wyjaśnił – denerwuje się pani Elżbieta, nasza czytelniczka.

W podobnej sytuacji znalazło się ponad 100 mieszkańców Gdańska. Wszyscy w najbliższym czasie chcieli podpisać z miastem umowę o wykup lokalu komunalnego. Od kilku dni notariusze odprawiają ich z kwitkiem.

Powodem jest orzeczenie gdańskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 10 czerwca. WSA stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Gdańska z 2006 roku, która precyzuje zasady udzielania bonifikat przy sprzedaży nieruchomości komunalnych.

Według zapisów tej uchwały, mieszkańcy mogli kupić lokal od gminy za 10 procent jego wartości. W kilku przypadkach (m.in. w stosunku do kombatantów i osób represjonowanych za działalność polityczną w latach 80-tych) bonifikata wynosiła aż 95 procent.

- Nie wiemy, który punkt uchwały został zakwestionowany przez WSA. Czekamy na uzasadnienie wyroku – mówi Emilia Salach-Pezowicz, p.o. kierownika Biura Prasowego w Gdańsku.

Urzędnicy zapewniają, że trudności w sprzedaży mieszkań komunalnych nie potrwają długo. Po tym jak WSA przedstawi uzasadnienie wyroku, radni miasta mają przegłosować nową, poprawioną uchwałę.
- Być może już nawet w sierpniu wykup mieszkań ruszy dalej – mówi Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Niektórzy mieszkańcy łączą decyzję WSA z planowaną na wrzesień reformą komunalną, której autorem jest Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.

- Jeśli zostaną cofnięte pierwotne zasady wykupu, to podwyżka czynszu i cała uchwała Lisickiego powinna wziąć w łeb. Przecież te preferencyjne zasady i bonifikaty to były argumenty za wprowadzeniem tej podwyżki – uważa pani Elżbieta.

- To, że ktoś nie może wykupić lokalu, nie ma żadnego wpływu na planowaną reformę. Oczywiście zakładaliśmy, że prywatyzacja zasobów gminy przyspieszy. Ale ten wyrok WSA odsunie ją tylko w czasie. Najdalej za dwa miesiące ludzie powinni już mieć możliwość wykupu mieszkań od miasta – odpowiada Lisicki.
Jak podaje Biuro Prasowe w Gdańsku, w zeszłym roku wykupiono około 2 tysięcy mieszkań od miasta.

Galeria artykułu

Mieszkania od miasta nie kupisz

Mieszkania od...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.77.74.*

14:11, 23/06/11

to Łąkowa,a nie Orunia

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.203.*

19:26, 19/06/11

pleśń.. całkowita zgoda:)))

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:10, 16/06/11

To nie śnieg, to pleśń

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.195.*

23:44, 15/06/11

Czy w czerwcu jest śnieg na Oruni? Może coś przegapiłem? Może zmienić zdjęcie na bardziej aktualne i pokazać drzewa jak mają w czerwcu - zielone liście.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.114.*

20:52, 15/06/11

jakimś bublem ta reforma pachnie!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń