Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czas na planowanie przestrzeni

 3 dodane: 19:28, 25/07/11

tagi:

Miasto przystępuje do sporządzenia dwóch miejscowych planów zagospodarowania na terenie Oruni. Lokalna rada osiedla wysuwa kilka swoich pomysłów. Czego dotyczą koncepcje radnych, jak oceniają je inni i najważniejsze: czy i kiedy mają one szansę wejść w życie?

Czas na planowanie przestrzeni
Czas na planowanie przestrzeni
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 3

Możliwość wybudowania dużego obiektu handlowego w okolicy dzisiejszej „Zatoki” i placu zabaw w rejonie mających powstać przy Trakcie Św. Wojciecha 183 TBS-ach. Oprócz tego prawne warunki na stworzenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Smoleńskiej i budowa ulicy równoległej do Żuławskiej, wzdłuż której powstaną budynki mieszkaniowe. Wszystkie te kwestie, według reprezentantów Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”, powinny obowiązkowo znaleźć się w przygotowywanych przez Biuro Rozwoju Gdańska planach.

Te ostatnie dotyczą dwóch obszarów na Oruni. Plan numer jeden obejmuje tereny od torów kolejowych do Motławy i od ulicy Grabowej do ulicy Żuławskiej (na Lipcach). Drugi dokument zawiera  w sobie rejony Traktu Św. Wojciecha (od ulicy Gościnnej do okolic przejazdu kolejowego na Lipcach)  oraz fragment ulicy Nowiny (od Parku Oruńskiego do ulicy Kampinowskiej).

W tej sprawie wydarzeniem jest już fakt, iż urzędnicy zamierzają przystąpić do opracowania takiego planu dla Oruni. Dzielnica ta, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości terenów w Gdańsku, nie posiada takich opracowań.
A dla inwestorów nie jest to fakt bez znaczenia.

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego szczegółowo wskazują, gdzie według prawa można wybudować dom jednorodzinny, gdzie wielki supermarket, lub kompleks bloków. Tam gdzie panuje przestrzenna tabula rasa, a więc tak jak na Oruni, urbanistyczne kwestie reguluje w dużym stopniu tzw. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to jednak tylko opracowanie ogólne.  W przypadku opisywanego wyżej „planu numer 1”, studium zakłada, że są to tereny o funkcji handlowo-usługowej z przewagą funkcji mieszkaniowej. Konkretnych zapisów tu nie znajdziemy.

Kilka dni temu w rolę planistów wcielili się członkowie lokalnej rady osiedla. O opinię poprosiło ich BRG. Reprezentanci RO „Orunia-Św.Wojciech-Lipce” zgłosili kilka propozycji.
- Wiemy, że na Sandomierskiej buduje się „Lidl”, a na Trakcie Św. Wojciecha jest „Zatoka”. Ale uważamy, że Orunia potrzebuje przynajmniej jeszcze jednego marketu – przekonuje Agnieszka Bartków, przewodnicząca RO „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

- Zaproponowaliśmy m.in., aby na terenach tuż obok dzisiejszej „Zatoki” była prawna możliwość wybudowania obiektu handlowego o powierzchni od 400 do 2000m2. To dobra lokalizacja: centrum Oruni, jest tam miejsce także na parking, tuż obok będą budować się bloki TBS-ów  – komentuje Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Rady Osiedla.

Innym pomysłem jest wpisanie do przyszłego planu zapisu o „małej architekturze w postaci urządzeń zabawowych”.  Mówiąc prościej – chodzi o możliwość budowy placu zabaw na określonym terenie. Według radnych plac powinien znaleźć się w rejonie mających powstać przy Trakcie Św. Wojciecha 183 TBS-ach. 

Kolejna propozycja dotyczy ulicy Smoleńskiej. Radni postulują, aby w tym miejscu w MPZP znalazła się adnotacja o „terenie sportowo-rekreacyjnym”.
- W przeszłości właśnie tutaj istniało sportowe centrum Oruni. Na dzielnicy działa SALOS, który chce tutaj doprowadzić do budowy kompleksu boisk. Uważamy, że przyszły plan powinien umożliwiać tego typu inwestycje – wyjaśnia Bartków.

Jest jeszcze czwarta propozycja.
- Proponujemy, aby tereny wzdłuż ulicy Żuławskiej, które są przewidziane do odrolnienia, przemianować na obszary o funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej. A w związku z tym należy wytyczyć nową drogę, równoległą do ulicy Żuławskiej. Miałaby ona swój początek na skrzyżowaniu ulic Wschodnia-Równa-Smętna, a koniec - w okolicach ulicy Lipce – tłumaczy Korsztun.

Pomysł ten budzi jednak kontrowersje.
- Budowa bloków na terenach depresyjnych jest ryzykownym i na pewno droższym rozwiązaniem dla potencjalnego inwestora – mówi Krzysztof Kosik, w przeszłości miejski radny z Oruni. Podkreśla on jednak, że inne propozycje radnych osiedla mu się podobają.

- Teraz tylko trzeba powalczyć, aby te zapisy znalazły się w planach zagospodarowania. Dobrze, że są ludzie na Oruni, którzy podejmują się tego typu zadań. W takich społecznikach jest nadzieja dla Oruni, ja urzędnikom nie ufam – komentuje Kosik.

Planiści BRG zapewniają, że opinie radnych będą brane przez nich pod uwagę. Gwarancji, czy któryś z pomysłów zostanie wpisany do MPZP jednak nie ma.
- Oczywiście nie jest tak, ze każda propozycja radnych i mieszkańców automatycznie zostaje przyjęta. Ale mamy jedną zasadę: wcielamy w życie te pomysły, które nie kłócą się z interesem publicznym – mówi Marek Piskorski, dyrektor BRG.

Droga do uchwalenia obu planów wciąż jednak daleka. Oprócz projektowej burzy mózgów w samym BRG, oruńskie MPZP czeka jeszcze etap opiniowania przez inne jednostki w mieście, okres wyłożenia dokumentu do publicznego wglądu i uchwalenie całego projektu przez miejskich radnych. Procedura na pewno potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Galeria artykułu

Czas na planowanie przestrzeni

Czas na...

Czas na planowanie przestrzeni

Czas na...

Czas na planowanie przestrzeni

Czas na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (16)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.70.*

20:42, 01/08/11

a co on takiego wielkiego robi?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

01:28, 29/07/11

@83.25.81* Dawanie "dobrych rad" jest mega słabe. O wiele lepsze skutki przynosi dawanie przykładu! Od jakiegoś czasu czytam komentarze dot. Rady Osiedla i zastanawiam się, czym konkretnie p. Korsztun zasłużył ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.81.*

18:08, 28/07/11

w pełni podpisuję się pod uwagami gościa 193.200.50.a tak na marginesie dam dobrą radę p. Korsztunowi,niech się zajmie nauką na politykę przyjdzie czas jak trochę podrośnie. niech nie robi obciachu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.50.*

14:21, 28/07/11

RO niech lepiej zajmie się tym do czego zostali powołani, czyli porządkami na dzielnicy, dziurawymi ulicami, nielegalnymi wysypiskami śmieci itp.Podobno mieli o to walczyc w urzędach. Ulicą Żuławską nie można ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

19:06, 27/07/11

W przyszłości kolonie to mają być tereny magazynowe, sklepów wielkopowierzchniowych i zajezdni autobusowej przeniesionej z Hallera.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.30.*

18:49, 27/07/11

tak a np co z Koloniami z ul Równą ? tu sa jedne wielkie pustki po powodzi i juz chyba sami nie wiedzą co chca tam zrobić

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

20:00, 26/07/11

Co do drogi równoległej do Żuławskiej - wydaje mi się, że w perspektywie 10-20 lat ma tam powstać odnoga drogi czerwonej idąca od ul 3 maja pod wiaduktem na Zaroślaku przez dzisiejszą ulicę Równą, równolegle do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.158.*

17:54, 26/07/11

Nic nie wspomniano o schodach z Dolnej na Górną tz. od Raduńskiej przez Rubinową do Hoene .......

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.71.*

17:11, 26/07/11

Tutaj bym widział jezioro! :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.252.*

17:00, 26/07/11

skład Rady Osiedla wszystko wyjaśnia, bambry z upadłych gospodarstw chcą sprzedać swoje hektary pod budownictwo, a za kilka lat powtórzy się Wrocław, kasa misiu kasa, planowanie takich inwestycji przez ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.73.*

09:21, 26/07/11

mogła by powstać jakaś biedronka na terenie dawnego supermarketu ATU. My, mieszkańcy dalszych rejonów Żuławskiej, jesteśmy zmuszeni albo spacerować na Nowiny, do sklepu Wanda, co jest średnim pomysłem, lub do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.39.*

08:39, 26/07/11

Koło obecnej Zatoki mógłby powstać jakiś niewielki biurowiec. Na pewno znalazłyby się firmy które chciałyby mieć siedzibę firmy w tym miejscu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

00:26, 26/07/11

Aha a co to klienta obchodzi? gdzie będzie taniej?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.184.195.*

00:21, 26/07/11

Trzeba się dużo napracować, żeby było "po staremu". Rada nie ma pojęcia o planach. Jak powstanie market, to padną wszystkie sklepiki. Jeden plac zabaw, jeden stadion. Podobno rada jest na wakacjach... Zima, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc48

89.74.253.*

23:08, 25/07/11

A co z ul.Gościnną,Placem Oruńskim i odcinkiem ul.Żuławskiej od nr 1 do ul.Smoleńskiej? Te tereny do zaorania?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.238.148.*

22:26, 25/07/11

Ja panu Kosikowi jak był radnym też nie ufałem...A radzie dzielnicy tak

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń