Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 31/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Straż Miejska do likwidacji?

 1 dodane: 16:47, 28/07/11

tagi:likwidacjastraż miejska

"No to włożył Pan kij w mrowisko", "otworzył Pan Puszkę Pandory" - w taki sposób internauci komentują najnowszy blog prezydenta Pawła Adamowicza, w którym zaprasza on gdańszczan do dyskusji na temat Straży Miejskiej. Wielu z nich mówi wprost: zlikwidujmy tę instytucję i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekażmy policji.

Straż Miejska do likwidacji?
Straż Miejska do likwidacji?
Fot. adamowicz.pl

Fotografia 1 z 1

O strażnikach miejskich mówi się, że potrafią tylko wlepiać mandaty za złe parkowanie i gonić staruszki, handlujące pietruszką. Przez wielu gdańszczan są nazywani pogardliwie darmozjadami, pseudopolicją, oddziałami do walki z "psimi kupami", nierobami... - na tym lista niezbyt wyszukanych epitetów się nie kończy. Trudno znaleźć instytucję w Gdańsku, która jest bardziej krytykowana niż Straż Miejska. 

Skąd biorą się tak niepochlebne i często krzywdzące poszczególnych strażników opinie? I dlaczego jest ich tak wiele? Jak to możliwe, że powołana przez miejskich radnych 20 lat temu instytucja ma już tak niskie notowania?

Na te pytania być może pozwoli odpowiedzieć dyskusja, którą na swoim blogu zainicjował kilka dni temu Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. 

"Może jednak mieszkańcy mają jakieś uwagi co do tego jak można poprawić jej działanie? Może istnieją wnioski racjonalizatorskie o których nie wiem? Może na coś warto zwrócić uwagę a czymś innym zajmujemy się niepotrzebnie? Chętnie poznam Wasze opinie i odpowiedzi na pytanie: co zrobić żeby było lepiej a Straż Miejska lepiej służyła mieszkańcom?" - pyta prezydent.

Na odpowiedź internautów nie trzeba było długo czekać. W komentarzach do bloga opisywali i nadal opisują oni konkretne sytuacje, w których straż miejska nie wywiązała się należycie ze swoich obowiązków. Najczęściej wskazywanym "wnioskiem racjonalizatorskim" był postulat o ... likwidacji straży miejskiej. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze (rocznie to wydatek rzędu 16 milionów złotych z budżetu miasta), zdaniem komentujących, powinny trafić do policji - na zakup sprzętu i opłacenie dodatkowych patroli.

Prezydent Adamowicz jest jednak przeciwny takiemu rozwiązaniu. Uważa, że Straż Miejska "zajmuje się tym wszystkim, czym nie chce się zajmować policja i zajmować się nie będzie."

Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta Gdańska przypomina, że w obecnym roku miasto przeznaczyło ponad 430 tysięcy złotych na dofinansowanie policji. Z tego 240 tysięcy złotych pozwoliło opłacić dodatkowe patrole funkcjonariuszy. 

Jak informuje Aleksandra Siewiert, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, dzięki finansowemu wsparciu miasta udaje się w czasie lata wysyłać w rejony Śródmieścia i pasa nadmorskiego kilkadziesiąt dodatkowych funkcjonariuszy dziennie. - Za 16 miliony złotych takich patroli byłoby zdecydowanie więcej. Można by też zakupić dodatkowy sprzęt - komentują policjanci.

Za likwidacją Straży Miejskiej w Gdańsku jest Krzysztof Kosik, w przeszłości radny z Oruni, który w 1991 roku głosował za jej powołaniem.

- Z przykrością muszę powiedzieć, że Straż Miejska nie zdała egzaminu. Obecnie kosztuje ona nas wszystkich już kilkanaście milionów złotych, a jej efektywność jest po prostu zerowa. Strażnicy nie mają żadnego prestiżu, są często aroganccy i próbują pokazać swoją władzę. A tak naprawdę to przecież oni nic nie mogą. Dla mnie to ponad 300 darmozjadów, których my wszyscy musimy utrzymywać - komentuje.

I wskazuje na przykłady z innych miast (Żory, Stalowa Wola), gdzie zdecydowano się na likwidację lokalnej straży miejskiej. Pieniądze zasiliły budżet tamtejszych odziałów policji.

Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej.
- Można by przeprowadzić taki eksperyment: przez rok strażnicy miejscy nie podejmują żadnych interwencji. Jestem przekonany, że poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście wydatnie by się obniżył - mówi.

I na dowód powyższej tezy podaje aktualne statystyki. Ilość interwencji (w lato najczęściej dotyczą one spożywania alkoholu w miejscach publicznych) w ciągu miesiąca liczona jest w tysiącach.

- Po co nam strażnicy wlepiający mandaty za złe parkowanie? Są już od tego urzędnicy, którzy po cywilnemu patrolują określone miejsca i potrafią upomnieć kierowcę. Poza tym, czy my Polacy musimy tworzyć kolejne instytucje do walki z "psimi kupami" i ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych? Dlaczego sami nie potrafimy walczyć z tego typu niechlujstwem? - pyta Kosik.

Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej o przyczynach kiepskiej reputacji swojej instytucji i stereotypach, z którymi w swojej pracy spotyka się najczęściej:

- W przeciwieństwie do policji, Straż Miejska to młoda, 20-letnia instytucja. Rodziła się w czasach, kiedy brakowało wielu umocowań prawnych. Nie było wówczas do końca wiadomo, czym tak naprawdę strażnicy mają się zajmować. Teraz sytuacja wygląda już pod tym względem dużo lepiej, ale wciąż sporo obywateli ma mylne pojęcie o zakresie naszych 
obowiązków.

- Na spotkaniach z mieszkańcami słyszę zarzuty w stylu: nie gonicie prawdziwych przestępców, zajmujecie się tylko: "psimi kupami" i "babciami z pietruszką", czepiacie się mieszkańców, zależy wam tylko na stawianiu mandatów. Tłumaczę, że my jesteśmy od wykroczeń, przestępców ściga policja. Może i nie mamy spektakularnych akcji, ale twierdzę, że nasza praca poprawia jakość życia w Gdańsku.

- Nie jest prawdą, że "gonimy za mandatem" - statystyki pokazują, że około 40,50 procent naszych interwencji kończy się pouczeniem. Drugi zarzut: ścigamy tylko "babcie handlujące pietruszką" - nowe prawo jasno mówi, że karać za to mogą tylko urzędnicy odpowiednich resortów. My tylko asystujemy w tego typu akcjach. Zresztą nie mamy ich wcale tak dużo, w maju było ich zaledwie 70 w całym Gdańsku.

Kwestia ewentualnego rozwiązania straży określona została w Art. 4 Ustawy o strażach gminnych:
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, o czym zawiadamia wojewodę. W przypadku nieotrzymania opinii, rada gminy może rozwiązać straż po upływie 14 dni od dnia przedstawienia wniosku o wydanie opinii.
Jaromir Falandysz, radny Prawa i Sprawiedliwości z okręgu numer 1 jest za likwidacją straży: 
- Nie ma potrzeby tworzenia wielu instytucji zajmujących się tym samym. Mamy już policję, lepiej przekazać jej środki wydawane na straż miejską. A co do bloga prezydenta to ciekawe że dopiero po kilkunastu latach rządzenia przyszło mu do głowy zapytać mieszkańców co sądzą o Straży Miejskiej. Szkoda że nie wpadł na to szybciej.

Zgodnie z Ustawą o strażach nadzór nad działalnością straży sprawuje wójt, burmistrz (prezydent miasta). W Gdańsku w imieniu prezydenta zajmuje się tym Sekretarz Miasta.

Straż Miejska w Gdańsku zatrudnia 303 pracowników - 232 osoby w charakterze strażników i 71 osób cywilnych, z których 38 osób to operatorzy monitoringu.
Wyposażenie techniczne Straży to: 23 samochody, 4 motory, 13 skuterów, 25 rowerów i 3 łodzie.
Średnia ilość interwencji dziennie wynosi od 250 do 300. Strażnicy pracują do godziny 22. 

Pensja strażnika miejskiego to 1850 złotych brutto, Komendanta - 6300 zł.

Galeria artykułu

Straż Miejska do likwidacji?

Straż Miejska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (21)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

0125gd

83.25.93.*

20:23, 19/01/12

reszta, która dotarła na wstępną rozmowę, nie potrafiła na miejscu podpisać kwestionariusza.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.231.180.*

20:16, 19/01/12

ZASTANAWIAM SIĘ JAKI BYŁ NABÓR NA APLIKANTA 2012 SKORO Z 41 OSÓB WYBRANO TYLKO 14 OSÓB, Z CZEGO DWIE KOBIETY ZAMELDOWANE W GDYNI???????

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.16.*

13:21, 03/01/12

0125gd masz baardzo dobre te spostrzeżenia :) A ja powiem, że zamierzam wstąpić do SM. Dlaczego? przecież to najbardziej znienawidzeni przez otoczenie ludzie... i właśnie dlatego. Nie uważam ich za śmieci jak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.16.*

13:15, 03/01/12

0125gd masz baardzo dobre te spostrzeżenia :) A ja powiem, że zamierzam wstąpić do SM. Dlaczego? przecież to najbardziej znienawidzeni przez otoczenie ludzie... i właśnie dlatego. Nie uważam ich za śmieci jak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.69.*

20:30, 29/07/11

O125GD CZASAMI MASZ DOBRE SPOSTRZEŻENIA. POZDRO.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.93.*

19:59, 29/07/11

A poza tym, kto zabije kurę znoszacą złote jaja? ;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

19:19, 29/07/11

Ludziska kochane, czym się podniecacie? Nikt SM nie zlikwiduje. Dlaczego ? Ponieważ jest to świetna instytucja, gdzie można tworzyć dowolną ilość stanowisk biurowych, na których zatrudnia się znajomych.I na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.222.*

12:06, 29/07/11

Ja jestem przeciwny likwidacji Straży Miejskiej, ponieważ kilka razy zgłaszałem różne sprawy i zawsze się wywiązywali.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

12:00, 29/07/11

Całe szczęście słabo biegają i można w prosty sposób uniknąć mandatu za picie piwa.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.69.*

11:09, 29/07/11

BRAWO P. KOSIK.TAK TRZYMAĆ.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.69.*

11:06, 29/07/11

BRAWO P. KOSIK.TAK TRZYMAĆ.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.150.*

08:12, 29/07/11

offtopic: chyba pocieli Twoich. A za nic by to się nie wydarzyło ...

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.129.*

00:41, 29/07/11

a co ma funkcjonowanie straży miejskiej do kebabiarzy, marokańców i granic?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.197.58.*

00:29, 29/07/11

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

Yuka29

89.74.253.*

23:15, 28/07/11

To ja też dorzucę trochę... Kiedy prowadziłam kilka lat temu świetlicę socjoterapeutyczną w szkole na Olszynce, współpracowałam ze Strażą Miejską, która mieściła się w sąsiedztwie. Chłopaki mocno się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.129.*

22:34, 28/07/11

Generalnie utrwalił mi sie jeden obraz straży miejskiej, gdy kilka lat temu, spacerując z żona po mieście przysiadliśmy na ostatniej z trzech ławeczek umiejscowionych wzdłuż hali targowej, tuż przed U7. Na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.42.133.*

21:49, 28/07/11

mojaorunia.pl do likwidacji

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.72.197.*

21:38, 28/07/11

Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe ma monitoryng, który obsługuje straż miejska i co..... i nigdy nic nie widzi, złodzieje hulają po osiedlu - monitoryng nie działa itd.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.102.*

21:26, 28/07/11

obrazek z centrum miasta, godziny wieczorne, wakacje. Dwóch szarpiących się osiłków, para strażników, para mieszana, ona drobna blondynka, poruszająca się po chodniku niczym modelka na wybiegu, ona....chyba ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.1.64.*

20:53, 28/07/11

Dofinansować Policje a nie nieudaczników którym to do Policji za ciężko było dostać wiec spełniają się w straży wiejskiej i z nimi to nie pogadasz tylko mandat..../ Na pole z nimi

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.252.*

20:27, 28/07/11

Jeżeli na prawdę wypicie piwa w wakacje ma być pod karą 100 lub więcej złoty, to proszę o dofinansowanie Policji. Z panami można po ludzku pogadać, a jak się trafią niezwykle mili to i pożartować można. ;)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń