Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 23/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

42 tysiące już podzielone

 1 dodane: 06:03, 28/08/11

tagi:szkołybudżetrada

Najpóźniej do listopada jedenaście nowych ławek na dzielnicy, we wrześniu festyn rodzinny i turniej sportowy, pieniądze dla lokalnych szkół, dofinansowanie placów zabaw - wiemy już na co konkretnie zostaną wydane środki z tegorocznego budżetu Rady Osiedla "Orunia-Św. Wojciech-Lipce".

42 tysiące już podzielone
42 tysiące już podzielone
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Temat budżetu rady osiedla budzi wiele kontrowersji, obserwujemy to chociażby w komentarzach na różnych portalach internetowych. Wiele osób uważa, że część pieniędzy jest marnowanych, że można by je wydać lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że podział tych środków niesie za sobą pewne ograniczenia - mówi Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Osiedla "Orunia-Św.Wojciech-Lipce". 

- To nie jest tak, że rada ma swoje konto w banku, z którego zawsze i wszędzie może wypłacać potrzebną sumę na realizację zaplanowanej przez siebie inwestycji. Najpierw trzeba spełnić szereg biurokratycznych formalności, a później czekać nawet do 30 dni na uruchomienie przez miasto środków  - komentuje Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla "Orunia-Św.Wojciech-Lipce".

W konsekwencji, jak tłumaczą przedstawiciele Rady, wiele środków budżetowych trafiło do lokalnych szkół.
- Są to instytucje, którym zdecydowanie łatwiej niż nam jest rozliczyć się z Radą Miasta - tłumaczą. 

Placówki (Szkoła Podstawowa nr 16, SP nr 56, Sp nr 40) otrzymały po 2 tysiące złotych na zakup sprzętu sportowego i materiałów edukacyjnych, a także 1000 złotych ( również Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 10) na dofinansowanie paczek świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin. 

Dodaktowe 3900 złotych zasili konto podstawówki ze Św. Wojciecha (nr 40) - za te pieniądze mają zostać postawione tutaj urządzenia zabawowe. Członkowie rady przypominają, że Św. Wojciech nie posiada na swoim terenie ani jednego, miejskiego placu zabaw.

Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 10 dostanie finansowe wsparcie na zakup biletów do kina, teatru i muzeum - na ten cel radni przyznali po 1000 złotych na każdą placówkę.

- Tworząc nasz pierwszy budżet, a mieliśmy na to zaledwie kilka dni, natknęliśmy się na mur biurokracji. Nie chcieliśmy ryzykować, że w jakimś momencie wystąpią problemy z przekazywaniem środków. Gdybyśmy chcieli wydać pieniądze poza instytucjami należącymi do gminy, to musielibyśmy na okres tych 30 dni, na które czeka się na uruchomienie przez miasto środków, wyłożyć całą sumę z własnej kieszeni. Nikt z nas nie ma takich pieniędzy - argumentuje Bartków.

10 tysięcy złotych przeznaczono na zorganizowanie festynu rodzinnego i turnieju sportowego, który odbędzie się 24 września na boiskach SP nr 16 (o imprezie tej napiszemy więcej w osobnym artykule). Za kolejne 3900 złotych ma zostać doposażony plac zabaw przy ulicy Gościnnej 14. 

2 tysiące złotych dofinansuje Festyn "Gwiazdka na Oruni", współorganizowany przez Zespół Szkół Inżynierii Środowiska CKU "Melioratka".

Pieniądze wesprą też lokalnych seniorów. Radni chcą im sfinansować (za kwotę 400 złotych) bilety do kina, teatru i muzeum. Na organizacje spotkań z mieszkańcami radni przeznaczyli 500 złotych, na spotkanie opłatkowe RO "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" - 212 złotych.

Pozycją w budżecie, która szczególnie może zainteresować starszych mieszkańców dzielnicy, jest: "zakup ławek". Na ten cel zdecydowano się wydać 8 tysięcy złotych. Radni wskazali 11 lokalizacji, wniosek trafił do gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, w najbliższym czasie zostanie zorganizowany przetarg. 

Ławki będą betonowo-drewniane. Radni chcą, aby trzy z nich stanęły na ulicy Gościnnej - dwie na skwerku między pętlą autobusową, a przystankiem, jedna w okolicach warzywniaka. Dwie ławki mają zostać zamontowane na Placu Oruńskim (w rejonie dawnego placu zabaw), po jednej na Związkowej (przy pawilonach), Dworcowej (skwerek przy Dworku Artura) i Raduńskiej 10 (niedaleko tamtejszego zakładu fryzjerskiego). Trzy kolejne będą służyć mieszkańcom Św. Wojciecha - dwie na placu przy Trakcie Św. Wojciecha 449, jedna przy SP nr 40.

Jak informują radni, najpóźniej w listopadzie ławki powinny już pojawić się w opisanych wyżej miejscach. 

Budżet rad osiedli uzależniony jest od frekwencji w wyborach jednostek pomocniczych i od liczby mieszkańców.  W majowych wyborach frekwencja wyniosła na Oruni, Lipcach i w Św. Wojciechu nieco ponad 13 procent. Oznacza to, że roczny budżet rady obliczany jest według prostego równania: 4 złote mnożone jest przez ilość mieszkańców dzielnicy.

W 2012 roku Rada Osiedla "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" będzie miała do rozdysponowania około 50-60 tysięcy złotych (w 2011 - 42 tysiące złotych). Radni nie wykluczają, że w przyszłym roku "dołożą się" do budowy placu zabaw. Za pieniądze rady na pewno zostanie zorganizowany turniej sportowy w SP nr 16. Członkowie RO "Orunia-Św.Wojciech-Lipce" będą konsultować swoje propozycje z mieszkańcami dzielnicy - już wkrótce (szczegółowe informacje podamy w osobnym artykule) ruszają dyżury radnych.

Galeria artykułu

42 tysiące już podzielone

42 tysiące już...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.101.*

21:02, 31/08/11

narada prawie jak w PENTAGONIE. o czym oni dyskutują?.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.101.*

20:57, 31/08/11

niech żyją ;radni;.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.234.*

14:56, 31/08/11

brawo dla radnych tak trzymac. inwestujmy w mlodych.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.184.108.*

23:15, 30/08/11

lechia gola taka jest kibiców wola

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.227.123.*

08:35, 29/08/11

a na innych osiedlach jest lepiej??? Jakie Ty czlowieku glupoty piszesz!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

14:19, 28/08/11

Inne ławki niż model stosowany w parku nie przetrwałyby miesiąca w tej dzielnicy pełnej potomków neandertalczyków.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń