Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Z historią na spacer po Oruni

 1 dodane: 11:24, 04/09/11

tagi:Gościnna Przystańwycieczkahistoria

Najpierw ulica Gościnna, później dawny cmentarz ewangelicki, Park Schopenhauera, "Żuławska 108", dawna Drukarnia i Park Oruński - to najważniejsze etapy wycieczki, którą już za tydzień poprowadzi historyk Krzysztof Murawski. Wziąć w niej udział może każdy.

Z historią na spacer po Oruni
Z historią na spacer po Oruni
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Pod koniec lipca podobną wycieczkę miały już oruńskie dzieciaki. Okazało się, że wiele z nich zna historię swojej dzielnicy bardzo dobrze. Teraz przyszedł czas na nieco starszych mieszkańców Oruni. Będzie to doskonała okazja, aby sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę. Postaram się nikogo nie zanudzić - uśmiecha się Krzysztof Murawski, absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Wycieczka startuje 10 września (sobota) o godzinie 12:00. Miejscem zbiórki będzie oruński Dom Sąsiedzki, położony przy Gościnnej 14.

- Zaczniemy od ulicy Gościnnej. Opowiem tutaj m.in. o czasach świetności tego miejsca, a więc XIX wieku, kiedy to okolica ta słynęła z okazałych willi i bogatych mieszkańców. Na dłużej zatrzymamy się przy tutejszym kościele i budynku dawnego komisariatu - opowiada Murawski.

Następnie wycieczka przejdzie na teren dawnego cmentarza ewangelickiego - oprócz krótkiego rysu historycznego tego miejsca przewodnik wskaże pozostałości nieistniejącej już nekropolii.

Kolejnym punktem na mapie wycieczki będzie Park Schopenahauera. Kilkanaście minut później grupa przeniesie się do dawnej ochronki polskiej na ulicy Żuławskiej 108. W czasach międzywojnia, a więc w okresie kiedy to Niemcy byli najliczniejszą grupą w mieście, był to jeden z najważniejszych ośrodków, w którym skupiało się życie kulturalne i polityczne Polaków.

- Mam w planach opowiedzieć jeszcze o dawnej Drukarni, kościele Św. Ignacego i Parku Oruńskim. Odwiedzimy każde z tych miejsc. Uczestnikom wycieczki chciałbym również pokazać bardzo interesujący album, który niedawno odkryłem w jednej z gdańskich bilbliotek. Jest tam mnóstwo zdjęć starego Gdańska, w tym są i takie, które ukazują Orunię z dawnych lat - mówi historyk.

Wędrówka ma potrwać około dwóch godzin. Po wycieczce organizatorzy (Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "Orunia" i Gościnna Przystań) zapraszają na drobny poczęstunek w oruńskim Domu Sąsiedzkim.

Zapisy i informacje: Gościnna Przystań (ul. Gościnna 14), Ewa Sasimowska (pomysłodawczyni całej akcji), tel. 511 786 133

Galeria artykułu

Z historią na spacer po Oruni

Z historią na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.10.103.*

22:02, 04/09/11

bardzo fajny pomysł :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń