Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jeden radny z "Górnej" i koniec

 1 dodane: 09:00, 11/09/11

tagi:ChełmOrunia Górnarada dzielnicy

Od kilku miesięcy Orunia Górna ma swoją Radę Dzielnicy. Co ciekawe, zasiada w niej tylko...jeden mieszkaniec tej części Gdańska.

Jeden radny z
Jeden radny z "Górnej" i koniec
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Nie powiedziałabym, że Orunia Górna jest tutaj pomijana. Staram się walczyć o sprawy mojego osiedla. W tegorocznym budżecie naszej rady znalazły się pieniądze na dofinansowanie szkoły z ulicy Hoene - opowiada Magdalena Bogumił, członek Rady Dzielnicy "Chełm", w skład której wchodzi również Orunia Górna.

Pani Magdalena to jedyna reprezentantka Oruni Górnej, w radzie dominują mieszkańcy Chełmu. W związku z tym, że na terenie nowej jednostki mieszka więcej niż 20 tysięcy osób, wybierano tutaj radę dzielnicy. Od rady osiedla różni się ona tym, że zasiada w niej 21 osób.

W majowych wyborach do rad osiedli i dzielnic frekwencja wyniosła tutaj nieco ponad 6 procent i była najniższa w całym Gdańsku. Niewielu mieszkańców Oruni Górnej zdecydowało się zagłosować. Przypomnijmy, na Oruni, Lipcach i w Św. Wojciechu frekwencja wyniosła ponad 13 procent.

- Wielu ludzi z Oruni Górnej uważa, że problemy ich osiedla, a problemy Chełmu to dwie, zupełnie różne sprawy. Ale w naszej radzie zależy nam na tym, aby przekonać oruniaków, że jesteśmy wspólnotą. I że razem możemy zmieniać naszą okolicę - przekonuje Wojciech Lis, członek RD "Chełm".

Orunia Górna została administracyjnie przyłączona do Chełmu pod koniec zeszłej kadencji Rady Miasta Gdańska. Taką decyzję radnych i urzędników (w praktyce niekonsultowanej z mieszkańcami) krytykowało wielu. Wskazywano, że dla Oruni Górnej lepszą opcją byłoby "przyłączenie" jej do Ujeściska. Przedstawiciele magistratu i radni zadecydowali jednak inaczej.

Od kilku dni "chełmska" rada dzielnicy ma swoją siedzibę - jest nią należący do lokalnej spółdzielni budynek przy Cebertowicza 3/5. W przyszłym tygodniu ruszają już pierwsze dyżury. W każdy wtorek w godzinach od 17 do 19 zobaczymy tutaj dwóch (za każdym razem innych) radnych.

Członkowie RD "Chełm" mają nadzieję, że wraz z rozpoczęciem dyżurów, poprawi się komunikacja na linii: radni-mieszkańcy. Do tej pory spraw zgłaszanych przez tych ostatnich nie było za wiele.

- Przez ostatnie kilka miesięcy moja skrzynka mailowa, na którą mogą pisać mieszkańcy, była właściwie pusta. Liczę, że to się zmieni. Mimo, iż na Oruni Górnej z powodzeniem działają spółdzielnie mieszkaniowe, problemów nie brakuje - komentuje Bogumił. 

I wymienia, jej zdaniem, najpoważniejszy z nich.
- Infrastruktura drogowa, to bolączka tej dzielnicy. Tego typu sprawy wykraczają wprawdzie poza bezpośrednie kompetencje rad dzielnic, ale możemy zabiegać u urzędników, aby pomogli nam rozwiązywać właśnie takie problemy - mówi radna.

Póki co sprawy w swoje ręce wzięli sami radni. Członkowie RD "Chełm" zadecydowali na co zostaną wydane pieniądze z ich budżetu. A mowa jest o niemałej sumie - w tym roku budżet rady to ponad 120 tysięcy złotych. Część tej sumy zasili lokalne szkoły (zarówno na te położone na Chełmie, jak i na Oruni Górnej). Radni planują również dwie inwestycje na Chełmie - budowę bezpiecznego przejścia dla pieszych i siłowni na otwartym powietrzu (na wzór takich jakie znajdują się na niedawno odddanym boisku na Oruni Górnej i w parku rekreacyjnym na Osowej). 

Bezpośredni numer do siedziby Rady Dzielnicy "Chełm" - 058 3000 465.

Galeria artykułu

Jeden radny z "Górnej" i koniec

Jeden radny z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.180.57.*

22:22, 13/09/11

A czy powiedziałeś/powiesz im to w twarz? Czy tylko tak sobie smęcisz w internecie?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.72.192.*

17:04, 13/09/11

nie jest to wina ludzi ktorzy mieszkaja na dolnej tylko wlasnie rady ktora nic nie robi zeby bylo lepiej na dolnej i w pozostalych gorszych dzielnicach

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.93.*

17:37, 12/09/11

tak zgadzam się z tobą poprzednika ze na oruński dolnej są do niczego....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

93.154.135.*

14:22, 12/09/11

A na Oruni Górnej budują Rossmann a na dolnej jest gó....o

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń