Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/02/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czy tak się tworzy getto?

 6 dodane: 17:41, 16/09/11

tagi:UboczePlatynowagettokomunalne

Dwa budynki komunalne oddane w tym samym czasie, dwie zupełnie inne historie. Na Platynowej 5 schludnie prezentujący się blok, cisza i spokój, na Ubocze 24 – hotelowiec rodem z lat 70-tych, dewastacje, regularne zakłócanie ciszy nocnej i częste interwencje policji. Skąd taka różnica? Zapytaliśmy o to urzędników i architektów.

Czy tak się tworzy getto?
Czy tak się tworzy getto?
Fot. Czytelnik MojaOrunia.pl

Fotografia 1 z 6

Niszczy się tutaj wszystko: elewacje, skrzynki na listy, wyłączniki światła. Wybijane są szyby, ściany traktowane są sprayem i kamieniami. Kilka miesięcy temu „nieznani sprawcy”  nieopodal jednej ze ścian budynku podpalili kanapę. – Zniszczeniu uległa część elewacji, straty oszacowano na 20 tysięcy złotych – mówią nam urzędnicy. I zaraz dodają uspokajająco: - Budynek jest ubezpieczony, co umożliwia wykonanie napraw z odszkodowania.

Dla niektórych mieszkańców Ubocze 24  jest to jednak marne pocieszenie. Twierdzą, że wiele strat generują… ich sąsiedzi.
- Ciągłe awantury, bijatyki na klatce, krzyki w nocy. Pod klatką „A” stoją grupki młodzieży, zachowują się hałaśliwie. Nikt im uwagi nie zwróci, bo zaraz na niego naskoczą – opowiada pani Marzena, lokatorka jednego z tutejszych mieszkań.

Adres jest znany policji.
- Nasi funkcjonariusze są wzywani tutaj przynajmniej raz na kilka dni. Najczęściej interwencje dotyczą awantur domowych i zakłócania ciszy nocnej – mówi Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Prośby tutejszych mieszkańców o zamontowanie kamer w bloku pozostają bez echa. – Nie mamy pieniędzy na taką inwestycję – przyznają przedstawiciele magistratu.

Budynek przy Ubocze 24, w którym znajdują się 163 lokale, został oddany do użytku ponad dwa lata temu. W tym samym czasie inni mieszkańcy wprowadzili się do bloku komunalnego na Oruni Górnej – na Platynową 5 (i tuż obok na Antczaka). Tutaj, jak pokazują statystyki i wypowiedzi lokatorów, sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

- W tym roku nie mieliśmy żadnej interwencji na Platynowej 5 – informuje Michalewska.

- Wiadomo, że czasami trafi się jakaś czarna owca, ale generalnie mamy tutaj ciszę i spokój. Cieszę się, że nie muszę mieszkać na Dolnej, wiem, że tam tak spokojnie już nie jest – wypowiada się pan Michał, jeden z mieszkańców Platynowej 5.

O tym, że w tym porównaniu jest „coś” na rzeczy świadczy następująca statystyka. Mieszkańcy Ubocze 24 aż 13 razy pisali do urzędników z prośbą o zamianę swojego lokalu, lokatorzy Platynowej 5 – ani razu. Inna jest również skala zadłużenia wobec miasta. I znów liczby wypadają na niekorzyść Oruni. W bloku Ubocze 24 aż 16 rodzin nie płaci swojego czynszu już od trzech i więcej miesięcy (łączny dług wynosi nieco ponad 46 tysięcy złotych). Analogicznie na Oruni Górnej są to trzy rodziny i nieco ponad 16 tysięcy złotych.

Kolejną, dla wielu istotną różnicą jest… wygląd obu budynków. „Platynowa 5” prezentuje się wcale nie gorzej od położonych obok bloków, wybudowanych przez deweloperów. „Ubocze  24”… no właśnie.

- Ten budynek pasuje do okolicy jak pięść do nosa. Jeżeli ktokolwiek  myślał o wkomponowaniu go w okolicę, to wziął pod uwagę jedynie znacznie mniejszy budynek pobliskiej szkoły, a nie otaczające go z trzech stron rzędy niewielkich kamienic. Na domiar złego pomalowano go w dwa mocne, "walczące" ze sobą kolory, a te pasy podkreślają jeszcze linearność niesamowicie długiego budynku – komentuje Urszula Barczewska, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i autorka oryginalnej wizji rozwoju Oruni.

- W Europie Zachodniej, poza centrami miast odchodzi się od budowania tak dużych bloków, ponieważ nie jest to "ludzka" skala. Człowiek najlepiej czuje się wśród rozdrobnionej, zróżnicowanej zabudowy, w zespołach budynków, które tworzą niewielkie kwartały, wypełnione dużą ilością zieleni. W tym przypadku mamy giganta na pustym placu – dodaje architekt.

Przypomnijmy: budynek Ubocze 24 powstał w ramach programu „Mieszkania za grunt”. Miasto w zamian za działki budowlane nieopodal hali Olivia (znakomity pod względem inwestycyjnym teren) dostać miało od spółki PW 14 (później przemianowanej na Olivia Business Center) 221 mieszkań w Rębowie i właśnie na Oruni.

Czy to przypadek, że te dwa miejsca różni od siebie wszystko: wygląd i „poziom” lokatorów?

- Przy wyborze potencjalnych najemców, zarówno lokali w budynku przy Ubocze 24, jak również przy ul. Platynowej 5, brane były pod uwagę rodziny dotychczas zamieszkujące w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, a także rodziny oczekujące na wymianę dotychczasowego lokalu na lokal o wyższym standardzie – mówi Michał Piotrowski z Biura Prasowego w Gdańsku.

I wyjaśnia.
- Każdy z potencjalnych najemców miał możliwość zrezygnowania z oferowanego lokalu bez konsekwencji przesunięcia na koniec "kolejki" oczekujących na gminne mieszkanie. Były osoby, które nie chciały przeprowadzić się na Orunię. Nie możemy nikogo przymusić do mieszkania w takim, czy innym miejscu.

Zupełnie inną skalę dewastacji i interwencji  policji w obu budynkach, urzędnicy tłumaczą następująco:
- Niestety w każdym rejonie miasta pojawiają się osoby najoględniej rzecz ujmując nieprzystosowane do życia.

Miasto nie ma sobie również nic do zarzucenia w sprawie wyglądu budynku.
- Budynek przy ul. Ubocze 24 w dniu nabycia posiadał wymagane prawem pozwolenia i atesty. Oględziny lokali przed nabyciem mieszkań nie wykazały usterek dyskwalifikujących przyjęcie lokali do użytkowania – wyjaśnia Piotrowski.

Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który niedawno przekonywał o zasadności powołania Wydziału ds. Estetyzacji Miasta, tłumaczy:
- Budynek przy Ubocze 24 rzeczywiście nie jest zharmonizowany z otoczeniem, projekt mógłby być lepszy. Ale należy pamiętać, że jest to blok komunalny, standardy nie są tutaj tak wysokie. Czy referat ds. Estetyzacji Miasta mógłby zakwestionować wygląd takiego budynku? Absolutnie nie, nie będziemy korygować pomysłów projektantów.
Komentarz redakcyjny, Przemysław Kluz:
Samospełniające się proroctwo.
To co dzieje się od lat na Oruni można nazwać systemowo tworzonym gettem. Nieraz byłem świadkiem, gdy moi sąsiedzi chcący wyrwać się za wszelką cenę do ‘lepszej dzielnicy’, zamieniali swoje mieszkania płacąc za dłużników w innych częściach miasta. Ci trafiali na Orunię. To samospełniające się proroctwo. Urząd Miasta powinien działać wbrew tej tendencji, ale inwestycja na ul. Ubocze 24 pokazuje, że niestety ją wspiera.
Najpierw zrzuca z całego Gdańska na Orunię mieszkańców z różnymi problemami, a potem komentuje to w rodzaju ‘przecież to taka dzielnica’. Nie wiem jakie mechanizmy zawodzą w przypadku przydziału mieszkań komunalnych, ale gołym okiem widać, że nie działa to dobrze. Jeśli nie będziemy zwracali na to uwagi, Orunia na zawsze pozostanie stygmatyzowaną dzielnicą do której z całego Gdańska spływa to co niechciane i wstydliwe.
Czy tak się tworzy getto?

Czy tak się...

Czy tak się tworzy getto?

Czy tak się...

Czy tak się tworzy getto?

Czy tak się...

Czy tak się tworzy getto?

Czy tak się...

Czy tak się tworzy getto?

Czy tak się...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (27)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.79.*

16:39, 21/08/13

Mieszkam tu i widzę, jak nastolatkowie odwiedzający kolegów i koleżanki z naszego bloku niszczą z nudów wystając po klatkach i przed... walczylismy jako mieszkańcy z nimi przez 2 lata, było jeszcze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.79.*

16:16, 21/08/13

Mieszkam na Uboczu 24 i serce mnie boli,że władze dając nam ten blok nie zabezpieczyło go monitoringiem, nie zabudowano nam śmietników.Gdyby od początku tak było,nie doszło by do tych dewastacji i byłoby kogo za ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.96.*

21:07, 13/12/11

Masakra!!!! Mieszkam na Uboczu w klatce A i po prostu szok co sie tu dzieje. Na codzien widac nowe zdewastowane slady zabab wych "gowniarzy" Sama zwrocilam uwage "malolacie" ktora trzymala nogi na scianie to ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.134.216.*

22:17, 12/12/11

Mieszkam w tym budynku w klatce c i to nie prawda że mieszkańcy z mojej klatki dewastują ją!!! Sam dzwoniłem na policję kilka razy kiedy dewastowano budynek a po mojej interwencji ci którzy dewastowali uciekali ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.62.1.*

19:10, 31/10/11

Gdyby każdy pilnował swoich dzieci to było by inaczej a gówniarze nie niszczyli by budynków. A jeżeli to nie pomaga to można by zwiększyć patrole policji.

zgloś naruszenie
awatar

6Amichel

178.180.196.*

10:40, 29/10/11

heh

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.191.*

14:34, 11/10/11

mieszkam na ubocze ale wole na platynowe i czekam na zamiane...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.30.*

11:42, 23/09/11

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.225.*

07:40, 22/09/11

ZMIENIĆ PRAWO I WYEKSMITOWAĆ WANDALI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.21.*

00:35, 22/09/11

szukam Nr 33 Skrzydlatej Polski z 1979 r. Czy ktoś może ma?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

16:10, 20/09/11

Mam wrażenie, że nie zobaczylibyście zmian, nawet gdybyście się o nie potknęli. Kto czeka na magiczną różdżkę i "pstryk", faktycznie może nie widzieć tego, że Orunia powoli aczkolwiek systematycznie się zmienia. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.94.*

05:33, 20/09/11

nie oszukujmy się, Orunia to jest dzielnica patologiczna. Stare bramy w starych zawilgotniałych kamienicach, śmierdzące podwórka, oruńska mentalność ludzi. Tego nie da się stąd wyciągnąć, stawiając nowy blok, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.101.*

21:31, 19/09/11

Znowu winna jest Orunia.Sa na Oruni osoby pijace,jest troche lobuzerskiej mlodziezy,jak w kazdej dzielnicy.Nie rozumiem tylko dlaczego Urzad zasiedlil ten budynek takimi ludzmi.Urzednicy musieli widziec w jakim ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.105.40.*

15:20, 19/09/11

Pan Lisicki i wszystko jasne wille na calym pomorzu. A z kad... POLITYKA KOMUNALNA W GDANSKU. A DZIECI Z DOMOW DZIECKA STRASZA ZE JAK NIE WEZMA LOKALU TO JUZ NIE DOSTANA A DOSTAJA TAKIE OBORY ZE NAWET SZKODA ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.105.40.*

15:20, 19/09/11

Pan Lisicki i wszystko jasne wille na calym pomorzu. A z kad... POLITYKA KOMUNALNA W GDANSKU. A DZIECI Z DOMOW DZIECKA STRASZA ZE JAK NIE WEZMA LOKALU TO JUZ NIE DOSTANA A DOSTAJA TAKIE OBORY ZE NAWET SZKODA ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.167.*

08:46, 19/09/11

na ul.platynowej w Oruni górnej są prawie nowe wszystkie bloki i zadbane wzajemnie,a na dolnej Oruni są same stare i dlatego nie pasuje żeby budować nowego budynki i w końcu dostał zdewastowane.dobrze ze ja na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.180.9.*

17:09, 18/09/11

Wszystkie poczynania p.Lisickiego dot.budynków komunalnych są karygodne czas z tym Panem zrobić wreszcie porządek.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.1.64.*

11:52, 18/09/11

POLITYKA MIASTA WOBEC LOKALI KOMUNALNYCH. KORUPCJA BEZ 5000TYŚ NIE DOSTANIESZ ŁADNEGO LOKUM CENY ZACZYNAJĄ SIĘ OD 2000TYŚ ZŁ U PANA LISICKIEGO NIECH KTOŚ TYM SIĘ ZAJMIE. KLIKA BANDYTÓW WYKORZYSTUJĄ NAWET DZIECI ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.191.215.*

14:58, 17/09/11

Ja mieszkam w tym bloku od oddania, trzy razy chcieli mnie pobić, dzieciaki rzucają kamieniami o ściany, sprejem namalowany jest c**j, rzucili w moje okna dwa razy jajkiem i raz próbowali kamieniem najchętniej ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.100.*

14:50, 17/09/11

Nauczcie się wreszcie, że nie ma Oruni "Dolnej". Jest po prostu ORUNIA .

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.97.*

07:42, 17/09/11

gosc 89.73.238.* ale na złom by rozebrali...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.238.*

23:17, 16/09/11

Takich to tylko do kontenerów ale nie mieszkalnych, tylko morskich przynajmniej szyb by nie powybijali.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

22:25, 16/09/11

Ciekawe gdzie są teraz ci durni lewacy, którzy protestują przeciw wysiedleniu tego dziadostwa do kontenerów.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.254.*

22:24, 16/09/11

Ciekawe czy pan dyrektor byłby skłonny do takich kompromisów i zgodził się na powstanie tak uroczej komunałki pod oknami swego apartamentu. Nagromadzenie w jednym miejscu tylu niezamożnych, do tego często ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.107.24.*

22:17, 16/09/11

najlepiej tych złych eksmitować na górną orunię, to się dolna trochę oczyści

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

22:11, 16/09/11

Pan M.Piotrowski mógłby się nauczyć różnicy między względami technicznymi a estetycznymi budynku. To że budynek nie ma usterek i nadaje się do mieszkania nie znaczy że spełnia warunki estetyczne, przynajmniej w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.73.233.*

21:47, 16/09/11

Tych co nie potrafią przypilnować swoich gówniarzy powinno wyprowadzić do kontenerów gdzieś za miastem. Jeszcze raz jestem za tym żeby każdy musiał wpłacić kałcje za mieszkanie, a tych co nie płacą eksmitować. ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń