Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Słoneczniki się kończą

 2 dodane: 14:46, 20/09/11

tagi:konkurssłonecznikiGościnnasprzątanie

„Czas uprzątnąć słoneczniki” – mówią organizatorzy zapoczątkowanej w maju akcji, która miała miejsce na skwerku nieopodal ulicy Gościnnej. I tam właśnie zapraszają mieszkańców już jutro na godzinę 17. Czy w przyszłym roku możemy spodziewać się tutaj kolejnego „Słonecznikosiania”? A może pomysły na wykorzystanie tej lub innej przestrzeni na Oruni są już inne?

Słoneczniki się kończą
Słoneczniki się kończą
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 2

Wielu naszych czytelników może odetchnąć: kończy się żywot posadzonych w maju słoneczników. Akcja, którą koordynowali przedstawiciele oruńskiego Domu Sąsiedzkiego, wywołała na naszym portalu gorącą dyskusję. Byli tacy, którzy projekt chwalili, nie zabrakło jednak osób, mocno krytykujących całą akcję. O najczęściej stawianych zarzutach pisaliśmy tutaj.

Teraz zapoczątkowany w maju happening wchodzi w ostatnią fazę.
- „Słonecznikosianie” to była akcja mieszkańców, pomoc miasta była odpowiedzią na prośby tych ostatnich. Dlatego też uważam, że oruniacy powinni razem z nami uprzątnąć skwerek – przekonuje Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani.
– Do ustawionego jutro kontenera wrzucimy wszystkie słoneczniki, zagrabimy ziemię, opony również zostaną stąd zabrane. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcą trochę popracować na świeżym powietrzu.

Pierwsi „robotnicy” już są. Swoje rękawy zakasają jutro przedstawiciele Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”. Pomogą także dzieci i młodzież ze świetlicy i klubiku młodych – zajęcia te organizowane są w Domu Sąsiedzkim.

Nie wszystko jednak, co na skwerku przy Gościnnej znalazło się w ramach majowej akcji, zostanie jutro uprzątnięte. Pozostaną położone wówczas płyty chodnikowe. One, podobnie jak słoneczniki, nie ustrzegły się krytyki mieszkańców. Ludzie skarżyli się, że płyty zostały ułożone nierówno. – Tylko czekać aż starsza osoba złamie tu nogę – komentowali.

- Dostaliśmy te płyty od miasta, położyliśmy je najlepiej jak potrafiliśmy, chcieliśmy w ten sposób pokazać, że oruniacy są w stanie zrobić coś konkretnego. Jednak my, mieszkańcy nie jesteśmy od budowy dróg i profesjonalnego zagospodarowania skwerów – tłumaczy Kluz.
- Wiem, że zawsze będą tacy, którzy będą narzekać. Ale przecież zawsze mogą to robić u urzędników, kiedy będą naciskać na miasto, aby zagospodarowało skwerek przy Gościnnej. Mam nadzieję, że ich skargi zostaną rozpatrzone pozytywnie – dodaje menadżer Gościnnej Przystani.

Kluz ma nadzieję, że tegoroczna akcja może być przyczynkiem do zmiany opisywanej tu okolicy. Jego zdaniem, potrzeba jednak większego niż dotychczas zaangażowania miasta.

Co na to urzędnicy?
- W akcji „Słonecznikosianie” najcenniejszym było to, że sami mieszkańcy zaangażowali się wokół projektu. Z perspektywy urzędu widać, że środki które w przyszłości zostaną tutaj zainwestowane trafią na podatny grunt – mówi Marek Barański, który w gdańskim magistracie pełni funkcję podinspektora w Referacie Rewitalizacji.

- W przyszłym roku planujemy ogłosić konkurs na zagospodarowanie fragmentu zaniedbanej przestrzeni na Oruni. Chcemy zorganizować serię spotkań z mieszkańcami, w których będą mogli się oni wypowiedzieć na temat całej koncepcji. Ich pomysły na pewno nie pozostaną bez echa – zapewnia Barański.

Jaki fragment Oruni może doczekać się rozpisania konkursu na jego zagospodarowanie?
- Być może będzie to skwer przy Gościnnej. A może mieszkańcy wskażą nam inną lokalizację? – zastanawia się urzędnik z Referatu Rewitalizacji.

Galeria artykułu

Słoneczniki się kończą

Słoneczniki się...

Słoneczniki się kończą

Słoneczniki się...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.38.106.*

20:24, 22/09/11

tak tam łyso teraz, troche szkoda że ich nie ma

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.83.*

12:24, 22/09/11

kiedy będzie to jutro? jak się to czyta to wychodzi na to że zawsze będzie jutro.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.79.29.*

15:20, 21/09/11

Dokończyć to co zaczęto przy ul. DWORCOWEJ.Skosić trawę postawić ławeczki takie były plany i co? posadzono drzewka i reszta zarosła trawą. Zawsze należy kończyć to co się zaczyna, bo inaczej marnotrawi się to co ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.130.*

09:09, 21/09/11

najlepiej na Oruni górnej tam będzie zadbane.....i tyle....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.1.64.*

22:33, 20/09/11

Plac za pawilonami na związkowej. Tam jest pole do popisu i wilki nie zagospodarowany plac.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.38.106.*

21:24, 20/09/11

to co ? teraz dalej chwasty rosnąc będą? te słoneczniki fajne są nie wyrywajcie ich!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.182.99.*

20:13, 20/09/11

Może warto zagospodarować wolny plac obok szkoły nr 16

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń