Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 21/07/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czas wypełnić handlową lukę

 4 dodane: 13:01, 21/09/11

tagi:Sieć 34inwestycjaŻuławskamarketysklep

Przy Żuławskiej 1 budowany jest obecnie sklep spożywczy sieci „Sam-34”. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, klienci będą mogli tu zrobić zakupy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. O nowym markecie, problemach z urzędnikami, a także o tym, czy i dlaczego opłaca się inwestować na Oruni w punkty handlowe opowiada Marek Theus, współtwórca Sieci 34 i prezes firmy MerCo, która skupia kilkadziesiąt placówek handlowych w całym Gdańsku.

Czas wypełnić handlową lukę
Czas wypełnić handlową lukę
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

- Życzyłbym sobie, aby urzędnicy wydawali wszystkie decyzje tak samo szybko jak dzieje się to w przypadku wielkich inwestycji, takich jak Obwodnica Południowa czy PGE Arena. Dokumenty i ustalenia, na które ja muszę czekać tygodniami, tam wydawane są w ciągu kilku godzin - mówi Marek Theus, handlowiec, który jeszcze w tym roku planuje na Oruni otworzyć swój sklep.

I opisuje przykład z "własnego podwórka".
- Działka przy ulicy Żuławskiej 1, tam gdzie obecnie prowadzimy budowę nowego sklepu, należy do miasta. Spółka, którą reprezentuję, jest dzierżawcą wieczystym. Sama kwestia załatwienia wszystkich pozwoleń związanych ze służebnością gruntu, a zatem ustalenia dróg dojazdu do budynku, trwała prawie rok. Jak widać, inwestorzy nie mają łatwo.

Również od pracy urzędników, prezes firmy Merco uzależnia odpowiedź na pytanie: kiedy mieszkańcy Oruni
będą mogli zrobić zakupy w nowym sklepie?
- Jeżeli nieoczekiwanie dla nas nie okaże się w magistracie, że brakuje jakiś dokumentów czy pozwoleń, sklep zostanie otwarty jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - wyjaśnia.

Właściciel sklepów pod nazwą "Sam-34" przyznaje, że inwestycja na Oruni jest dziełem przypadku.
- W tym samym miejscu swój sklep prowadziła pani Halina Kowalska, mieszkanka Oruni. Znamy się od wielu lat. Pani Halina planowała zakończyć działalność handlową, przechodząc na emeryturę. Podczas wspólnych rozmów doszliśmy do przekonania, że dobrze byłoby zainwestować w to miejsce, stworzyć zupełnie coś nowego - tłumaczy Theus.

Powierzchnia handlowa sklepu przy ul. Żuławskiej 1 będzie liczyć prawie 400 m2. Na pierwszym piętrze zarezerwowano miejsce na niewielki magazyn, a także szatnię i jadalnię dla pracowników. Tych ostatnich ma tutaj być nie więcej niż 20 osób. Sklep będzie monitorowany. Kolorystyką i wyglądem ma on przypominać największy sklep "Sam-34", który położony jest na Przeróbce.

- To był nasz pierwszy sklep i to w dzielnicy, o której, podobnie jak o Oruni, krążyły nieciekawe historie. Nie przestraszyliśmy się jednak, zdecydowaliśmy się tam zainwestować i udało nam się osiągnąć sukces. Dziś mamy w Trójmieście 5 sklepów, planujemy budowę jeszcze kilku – opowiada Theus.

Jakie "nieciekawe historie" krążą o Oruni?
- To jest bardzo niedoinwestowana dzielnica, ale z wielkim potencjałem. Szkoda, że niektóre jej zakątki wyglądają tak, jakby niedawno skończyła się tutaj druga wojna światowa. Cała nadzieja w tym, że miastu uda się pozyskać z Unii Europejskiej środki na rewitalizację Oruni. Wtedy rejon ten zmieni swoje oblicze - odpowiada współtwórca „Sieci 34”.

I wraca do teraźniejszości.
- Po tym jak zamknięto sklep sieci "Zatoka", w części Oruni, która jest położona za torami kolejowymi, nie ma właściwie dużych marketów. Chcemy wypełnić tę lukę - mówi prezes firmy MerCo.

Jego zdaniem, brak dobrze zorganizowanych, dużych sklepów nie jest tylko domeną Oruni.
- Podobnie rzecz miała się np. w Brzeźnie, czy Nowym Porcie. Wielkie firmy inwestują najpierw w wielkomiejskich osiedlach, później "wchodzą" do średnich i mniejszych dzielnic. Widać ten trend także na Oruni - "nagle" buduje się Lidl i wiem, że "Biedronka" również jest zainteresowana otwarciem tutaj swojej placówki - komentuje współwłaściciel firmy "Sam-34".

Ale jak mówi, jego firma nie boi się takiej konkurencji. Ponad rok temu powołał on wspólnie z innymi kupcami, spółkę MerCo, która jest operatorem handlowym kilkudziesięciu większych sklepów na Pomorzu. W związku z tym, że spółka reprezentuje już znaczną ilość podmiotów, przedstawiciele MerCo są w stanie wynegocjować dla tych placówek dużo niższe ceny.
- W ten sposób na półki trafiają tańsze produkty. Ich cena jest porównywalna z cenami w hipermarketach, niekiedy nawet klienci naszych sklepów płacą mniej. Dzięki temu placówki detaliczne skupione w Grupie MerCo mogą konkurować z takimi potentatami jak "Biedronka" czy "Lidl" - uważa Theus.

„Sieć 34” powstała w połowie czerwca 1996 roku. Powołało ją do życia pięciu kupców z województwa pomorskiego, w tym wypowiadający się w artykule Marek Theus. W 1997 utworzono stowarzyszenie "Kupcy 34", w skład którego weszło 15 sklepów. W grudniu 1997 roku powstała spółka Rabat Pomorze S.A, licząca 42 akcjonariuszy. Spółka wchodzi w skład giełdowej grupy Bomi. Przez ponad 11 lat funkcję prezesa zarządu Rabat Pomorze S.A. pełnił Marek Theus. W 2010 roku powołał on do życia spółkę MerCo Sp. z o.o., operatora handlowego sklepów na Pomorzu. Pełni tutaj funkcję prezesa zarządu. Ma pięć własnych punktów handlowych, a kolejny już niedługo otworzy swe podwoje na Oruni.

Galeria artykułu

Czas wypełnić handlową lukę

Czas wypełnić...

Czas wypełnić handlową lukę

Czas wypełnić...

Czas wypełnić handlową lukę

Czas wypełnić...

Czas wypełnić handlową lukę

Czas wypełnić...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (13)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

95.40.83.*

18:44, 02/04/12

oni harują poprostu ,chodzi glównie o czas pracy

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.40.83.*

18:41, 02/04/12

na każdym kroku łamią przepisy kodeksu pracy i wkońcu ktoś weżnie się za to

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.254.*

21:56, 22/09/11

Quady w mieście to nieporozumienie, niech sobie jeżdżą po poligonach a nie drogach publicznych czy parkach. A wracając do tematu, to na zdjęciu nr 2 przedstawiony jest budynek mieszkalny znajdujący się po ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

17:45, 22/09/11

Mam gdzieś czym jeździsz, robisz hałas i jesteś wieśniakiem, który się popisuje jak murzyn zegarkiem.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.75.110.*

17:29, 22/09/11

Byle szybko bo po bełty muszę daleko chodzić

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.150.*

15:19, 22/09/11

Gadasz jak byś mocnym Bombardierem czy innym ATV'em jeździł a nie komunijną zabawką :] ... Keeway no proszę :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.105.40.*

15:10, 22/09/11

Ja se smigam na quadzie wieczorami ale nie co dziennie wiec ustrzel sie w leb. Pozdrawiam. Zwyrazami szacunku wlasciciel keeway atv 500 leone. hehe zal tylek ci sciska.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.150.*

12:42, 22/09/11

Tak samo na Kocurki jest fajny.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.190.*

11:11, 22/09/11

Jeżeli to ma być ten sam co na Przeróbce to naprawdę będziemy mieli świetny sklep-lepszy od Biedronki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

20:27, 21/09/11

Lepiej by wynajęli snajpera i ustrzelili tego idiotę, który co wieczór śmiga na quadzie po osiedlu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.64.*

19:01, 21/09/11

Niech powstaje jak najszybciej ten sklep:)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.252.*

18:05, 21/09/11

Tzn. I piętro . ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.252.*

18:04, 21/09/11

Teraz to już II piętro sklepu jest budowane. ;)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń