Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Obwodnica Południowa już blisko

 27 dodane: 14:00, 24/10/11

tagi:

Najdłuższa estakada w Polsce, „odkorkowane” Śródmieście i okolice, nawet 1000 pracujących tu jednocześnie robotników, setki tysięcy ton betonu, miliardy złotych – budowaną obecnie Obwodnicę Południową można opisywać różnie. Już za kilka miesięcy będą to mogli robić sami kierowcy – ta blisko 18 kilometrowa droga ekspresowa może być już przejezdna w maju przyszłego roku.

Obwodnica Południowa już blisko
Obwodnica Południowa już blisko
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 27

- Obwodnica Południowa znacznie ułatwi życie mieszkańcom Gdańska. Szacujemy, że wraz z jej oddaniem do użytku, do Śródmieścia będzie wjeżdżać dziennie nawet 14 tysięcy mniej pojazdów niż obecnie. To jest 1/3 obecnego ruchu w tej części miasta – mówi Piotr Michalski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W centrum Gdańska i jego okolicach wydatnie zmniejszyć się ma, szczególnie uciążliwy dla mieszkańców, ruch ciężarówek. Nowa, blisko 18-kilometrowa droga ekspresowa ma poprawić komunikację między Trójmiastem a Warszawą - będzie stanowiła część drogi ekspresowej S7. Obwodnica przebiegać przez tereny gmin: Gdańsk, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Cedry Wielkie.

Na jej trasie zaplanowano pięć węzłów (Straszyn, Lipce, Olszynka, Przejazdowo, Koszwały). Obwodnica przecinać będzie Trakt Św. Wojciecha (w okolicy miejsca, gdzie kiedyś swoją siedzibę miała m.in. Szkoła Podstawowa nr 41) – to tutaj budowany jest obecnie węzeł Lipce. Od tego miejsca zaczyna się najdłuższa w Polsce estakada (około 2800 m). Przechodzi ona nad Kanałem Raduni, Traktem Św. Wojciecha, liniami kolejowymi i terenem ujęcia wody „Lipce”.

Estakada będzie wznosić się w najwyższym punkcie około 25 metrów nad poziomem ziemi.. Do dyspozycji kierowców oddana zostanie tu dwujezdniowa droga i pas awaryjny.

Obecnie na estakadzie układane są krawężniki i kapy chodnikowe. Niedługo rozpocznie się montaż barierek ochronnych. Na estakadzie nie ma jeszcze nawierzchni bitumicznej.

Jak podają przedstawiciele GDDKiA, do budowy estakady zużyto 14,4 tysięcy ton stali zbrojeniowej (tyle ile potrzeba przy produkcji 342 czołgów T-72) i 82,5 tysięcy betonu (tyle ile znalazłoby się w 9166 betoniarkach).

Koszt budowy Obwodnicy Południowej wyniesie około 1,4 mld złotych.

Archeolodzy, którzy prowadzili badania na trasie obwodnicy natrafili na terenie Węzła Straszyn na pamiątki z czasów II wojny światowej oraz na pozostałości średniowiecznej osady z XI-XIII wieku.
Obwodnica Południowa już blisko

Obwodnica...

Obwodnica Południowa już blisko

Obwodnica...

Obwodnica Południowa już blisko

Obwodnica...

Obwodnica Południowa już blisko

Obwodnica...

Obwodnica Południowa już blisko

Obwodnica...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.204.77.*

17:10, 07/01/12

A ktoś wie jak ona będzie przebiegać przez Olszynki? Bedzie mnie interesował dojazd ze Straszyna na Stogi.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.238.115.*

21:53, 25/10/11

Jest piękna, oby tylko drogi do obwodowej spotkały się.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.39.*

08:29, 25/10/11

Już się nie mogę doczekać aż będę tą obwodnicą śmigać do pracy :] Tylko się obawiam że z powodu dużej ilości osób z niej korzystających będzie stale zapchany Trakt Św. Wojciecha

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.86.*

21:42, 24/10/11

To się nazywa praca:) Widać efekty ciężkiej pracy:) Tak trzymać

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń