Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Uczą się od nas, uczmy się od nich

 1 dodane: 15:04, 20/11/11

tagi:nielegalneBiałoruśliceum

Po raz kolejny grupa uczniów z „nielegalnego” białoruskiego liceum odwiedziła Orunię. Czas pobytu w Gdańsku wykorzystują przede wszystkim na naukę. Zapału i chęci do pracy może im pozazdrościć naprawdę wielu uczniów z Polski.

Uczą się od nas, uczmy się od nich
Uczą się od nas, uczmy się od nich
Fot. p.kalbarczyk

Fotografia 1 z 1

Liceum Humanistyczne im. Jakuba Kołasa w Mińsku jest jedynym na Białorusi, gdzie wszystkie lekcje odbywają się w ojczystym języku. Działa jednak całkowicie nielegalnie.

- Nasze liceum jest absolutnie zakazane. Wiąże się z tym sporo problemów: trzeba wynajmować prywatne mieszkania, trzeba do nich dojechać. Dojazd może zajmować nawet trzy godziny w jedną stronę.To wszystko kosztuje - mówi Uładzimir Kołas, dyrektor liceum.

- Bardzo podoba nam się w Gdańsku, cieszymy się, że tu na Oruni jest taka szkoła, do której możemy przyjechać. Ludzie są życzliwi. Wierzymy, że kiedyś u nas będzie tak, jak u was - dodaje.

Mimo tak ciężkich warunków, szkoła funkcjonuje w podziemiu od ośmiu lat (została zamknięta w 2003 roku), kształcąc przyszłą elitę Białorusi. Poziom nauczania jest tutaj naprawdę wysoki. Uczniowie mają możliwość wszechstronnego rozwoju.

- Dużo jeździmy, uczymy się przedmiotów, których nie ma w zwykłych szkołach – tego zazdroszczą nam rówieśnicy. Możemy uczyć się więcej. Na przykład w szkołach jest literatura rosyjska i białoruska, my mamy dodatkowo dużo literatury światowej. Uczymy się też prawdziwej historii – wylicza Karalina Sauka, uczennica liceum.

- Ale z drugiej strony jest bardzo ciężko. Mamy trudne warunki podziemne, część z nas zwyczajnie się boi – dodaje.

Dlatego wyjazdy takie jak ten do Gdańska są niezwykle ważne. Licealiści mogą nie tylko swobodnie uczyć się w ojczystym języku, ale także korzystać z różnego rodzaju sprzętów i pracowni.

Jak zauważa Aleksander Nagucki, dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Smoleńskiej, gdzie po raz kolejny zatrzymali się Białorusini – Jeśli chodzi o wychowanie obywatelskie, demokratyczne, oni to chłoną. Wiedzą, że przyjeżdzają tutaj przede wszystkim po naukę. Wstają wcześnie rano, korzystają z komputerów – bardzo potrzebują obudowy technodydaktycznej, której nie mają u siebie.

Trudne warunki, w jakich przyszło im pobierać lekcje, nie zniechęcają ich, ale wręcz przeciwnie – tym bardziej motywują do pracy.
- Chciałbym, żeby naszej młodzieży taki głód nauki również towarzyszył – podsumowuje Nagucki.

Galeria artykułu

Uczą się od nas, uczmy się od nich

Uczą się od...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

109.197.58.*

20:15, 20/11/11

Bardzo fajni ludzie. Wiecej takich akcji. Brawo dla Pana Dyrektora że umozliwia im pobyt. Tak trzymac

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń