Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Śpiewać każdy może...

 5 dodane: 14:56, 30/11/11

tagi:Avepróba65-lecie

Kojarzony zawsze z Orunią, Chór „Ave” obchodzi swoje 65-lecie. Jego członkowie mają próby w kościele przy ulicy Gościnnej. Ale szukają artystycznego wsparcia.

Śpiewać każdy może...
Śpiewać każdy może...
Fot. archiwum Chór "Ave"

Fotografia 1 z 5

- Największe zapotrzebowanie jest na tenory oraz alty. Jest u nas 2 tenorów, ale gdyby doszło jeszcze dwóch lub trzech dobrych chórzystów, którzy potrafią poprowadzić samodzielnie melodię to mielibyśmy wszystko czego pragniemy - mówi Adam Siebiera, który od maja 2006 roku jest dyrygentem Chóru „Ave”.

- Brakuje mężczyzn, którzy chcieliby śpiewać w naszym chórze. A tu nie ma się czego wstydzić. Mam nadzieję, że ktoś nowy przyjdzie na próby i już z nami zostanie – komentuje Urszula Szkutnik, mieszkanka Oruni i członkini „Ave”.

Obecnie chór liczy 21 członków. W większości są to mieszkańcy Oruni. Jedna z osób dojeżdża z Zaroślaka, dwie z Oruni Górnej, jest nawet mieszkanka Gdyni.
- Chór jest zespołem 4-głosowym gdzie śpiewają soprany, alty, tenory, basy. Posiadamy bogatą bibliotekę nutową obejmującą cały rok liturgiczny, a także utwory świeckie. Jeździmy wspólnie na wycieczki, bierzemy udział w muzycznych imprezach. Bardzo miło wspominam I Festiwal Pieśni Maryjnej w Rumi, który był poświęcony Janowi Pawłowi II – opowiada Siebiera.

Chór ma bogatą, sięgającą lat 40-tych historię.  Powstał on z inicjatywy pierwszego salezjańskiego rektora na Oruni, księdza Jana Domino. 

W latach 80-tych w chórze „Ave” udzielało się nawet 150 oruniaków. Śpiewali wszyscy: dzieci, młodzież, osoby starsze. To, że chór liczył tak dużo członków, jest zasługą jego ówczesnego dyrygenta księdza Michała Winiarza.
- Potrafił nagle w czasie mszy podejść do człowieka, pochwalić go za jego śpiew i zaprosić do oruńskiego chóru. Czasem odwiedzał ludzi w ich mieszkaniach, albo pisał do nich listy. Chodziło o to, aby nakłonić ich do śpiewania, aby nie zmarnowali swojego talentu – wspominają obecni członkowie Chóru „Ave”.

Kilka lat temu istniała współpraca między chórami „Ave” i Św. Cecylii z Oruni Górnej.
- Chórzyści z parafii Św. Cecylii przyjeżdżali na msze do kościoła przy ulicy Gościnnej, w następnym tygodniu członkowie „Ave” jechali do parafii na Orunię Górną. Prowadziłem wówczas oba chóry – mówi Siebiera.

Jaka przyszłość czeka oruński chór?
- W naszych planach jest założenie stowarzyszenia śpiewaczego. Przydałby się ktoś kto jest na tyle prężny, przedsiębiorczy ,nawet nie musiałby umieć śpiewać ale swoimi zdolnościami wspomógłby chór w działalności artystycznej – odpowiada Siebiera.

Chór „Ave” ma próby w każdy poniedziałek i czwartek (od godziny 18) na plebanii kościoła przy ulicy Gościnnej.

Galeria artykułu

Śpiewać każdy może...

Śpiewać każdy...

Śpiewać każdy może...

Śpiewać każdy...

Śpiewać każdy może...

Śpiewać każdy...

Śpiewać każdy może...

Śpiewać każdy...

Śpiewać każdy może...

Śpiewać każdy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Ewa Maria Łapińska

188.124.191.*

20:42, 16/12/11

Marzy mi się taki chór w Nowym Porcie, lata temu był, śpiewałam w nim nawet... w sumie to nie wiem, czemu teraz nie ma. Msze Św. z oprawą muzyczną zawsze wydawały mi się o niebo bogatsze. Pozdrowienia dla całego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.147.*

13:57, 01/12/11

brawo kochani tak trzymać

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń