Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Skanowana kuźnia

 7 dodane: 13:16, 20/12/11

tagi:kuźniaGościnnaskanowanie

Przez kilka dni grudnia w zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej pracowało urządzenie o wartości, bagatela, kilkaset tysięcy złotych. Dzięki skanerowi laserowemu będzie można w przyszłości zorganizować… wirtualną wycieczkę po tym miejscu.

Skanowana kuźnia
Skanowana kuźnia
Fot. p.kluz

Fotografia 1 z 7

- Zastosowana tutaj technika pozwoli odtworzyć ten budynek z precyzją kilku centymetrów, a nawet centymetra – mówi Jakub Szulwic z Zakładu Geodezji Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Wykorzystywane przez naukowców urządzenie to skaner laserowy. Firmy, które chcą go zakupić, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 500-700 tysięcy złotych. Na Zachodzie skaner jest już pewnego rodzaju standardem, w Polsce jeszcze nie do końca. Jak działa to urządzenie?

- Rejestrujemy przestrzeń w postaci przestrzennych współrzędnych 3D, x, y, z. Dodatkowo wykonywane są fotografie cyfrowe. Połączenie poszczególnych skanów do jednego układu współrzędnych plus zrobienie odpowiednich fotografii pozwoli skanerowi wykonać model przestrzenny obiektu – odpowiada Szulwic.

Skanowanie laserowe odbywa się automatycznie. Ma również tę zaletę, że do swej pracy nie wymaga dobrego oświetlenia.

W kuźni wspomnianych wyżej „skanów” było około 20. Na ścianach zabytku zawieszono kartki, które były swoistymi punktami kontrolnymi.
- Przy takiej pracy trzeba dużo myśleć. Ustaliśmy gdzie będą stanowiska, aby wszystkie te punkty można było jak najlepiej zeskanować. Później trzeba to wszystko opracować ładnie w oprogramowaniu specjalistycznym. Trwa to około tygodnia – tłumaczy Szymon Blok, student V roku Kartografii i Geodezji Politechniki Gdańskiej.

Po co właściwie robione są te wszystkie prace?
-  W kuźni na Oruni rejestrujemy stan i geometrie budynku przed jego rozbiórką i odnowieniem. W przyszłości będziemy mogli zobaczyć, jak wyglądała ona przed wszystkimi tymi zmianami – mówi Szulwic.

- Będzie możliwość zorganizowania wirtualnej wycieczki po dawnej kuźni. Myślę, że dla wielu ludzi może to być interesujące – dopowiada Blok.

Studenci Politechniki Gdańskiej mają zamiar w przyszłości zorganizować taką wycieczkę również po murach własnej szkoły. Przydatnym w tym zamierzeniu będzie właśnie skaner laserowy.

Ten ostatni może być również stosowany przy tworzeniu trójwymiarowych map, inwentaryzacji dużych budowli i monitorowania obiektów, które są szczególnie narażone na wszelakie awarie budowlane.

XXI wiek zawitał na Orunię?
- Bez przesady. Ta dzielnica ma wielki potencjał, ale postarałbym się, żeby „dopchać” tutaj trochę inwestycji – nie ukrywa Szulwic.

 

 

Powyższy tekst prasowy zrealizowany został w ramach projektu "CO Z TĄ KUŹNIĄ" finansowanego przez Gminę Miasta Gdańska.

 

Powyższy tekst prasowy zrealizowany został w ramach projektu "CO Z TĄ KUŹNIĄ" finansowanego przez Gminę Miasta Gdańska.Powyższy tekst prasowy zrealizowany został w ramach projektu "CO Z TĄ KUŹNIĄ" finansowanego przez Gminę Miasta Gdańska.Powyższy tekst prasowy zrealizowany został w ramach projektu "CO Z TĄ KUŹNIĄ" finansowanego przez Gminę Miasta Gdańska.

 

Skanowana kuźnia

Skanowana...

Skanowana kuźnia

Skanowana...

Skanowana kuźnia

Skanowana...

Skanowana kuźnia

Skanowana...

Skanowana kuźnia

Skanowana...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.53.*

18:22, 21/12/11

Urządzenie o wartości kilkuset tysięcy złotych. Czemu wcześniej nie pisaliście, my tu musimy jakieś włazy ze studzienek pożyczać a takie bogactwa pod nosem.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

23:36, 20/12/11

Piękna sprawa.Już są takie wirtualne wycieczki po słynnych budowlach. Miło to czytac.Oby szybko zobaczyć.Brawo.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.238.148.*

23:33, 20/12/11

"Rewitalizacja budynku" z tego co widzę, to po prostu zburzenie go i postawienie od nowa, na tych samych fundamentach. ;p

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.101.*

20:56, 20/12/11

Właśnie się zastanawiałem kilka dni temu, czemu mają służyć te kartki powieszone na budynku...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.147.*

18:15, 20/12/11

Rewelacja, bardzo fajna sprawa.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń