Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 12/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Radni wymyślają, urzędnicy mówią...

 1 dodane: 19:45, 16/01/12

tagi:rada osiedlaskrzyżowanielewoskrętruchbezpieczeństwozdiz

Zmiany na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, inna organizacja lewo i prawoskrętów, wprowadzenie stref ograniczonego ruchu – to propozycje członków Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”, które dziś (16.I) w Gościnnej Przystani zostały przedstawione gdańskim urzędnikom. Które z pomysłów mają szansę na realizację? I kiedy?

Czy ze skrzyżowania Sandomierskiej i Traktu zniknie przejście dla pieszych?
Czy ze skrzyżowania Sandomierskiej i Traktu zniknie przejście dla pieszych?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Sandomierska, Dworcowa, Gościnna, Trakt św. Wojciecha, Równa, Żuławska, Stroma - to najczęściej pojawiające się w dzisiejszej dyskusji ulice.

Wiele uwagi poświęcono rejonowi skrzyżowania Traktu św. Wojciecha z Sandomierską. W miejscu tym, jak argumentowali radni, piesi muszą obecnie tracić wiele czasu. Według wyliczeń jednego z członków rady, przejście od jednego przystanku do innego, położonego naprzeciwko potrafi zająć nawet siedem minut. Tymczasem w linii prostej jest to niecałe 100 metrów. Piesi muszą jednak iść naokoło, mijając po drodze trzy sygnalizacje świetlne.

Problem ten był już wcześniej podnoszony przez mieszkańców. Urzędnicy tłumaczyli zawsze, że nie ma pieniędzy na inną organizację skrzyżowania. Radni przedstawili dziś jednak nowy pomysł rozwiązania tego problemu.
- Czy nie można na tym skrzyżowaniu zlikwidować obecnego przejścia dla pieszych i zamiast niego wybudować kolejne, jakieś 100-200 metrów w stronę Gdańska? – pytali.

Przekonywali, że niedaleko obecnego przejścia jest kładka (idąc w stronę Pruszcza), którą można dostać się na drugą stronę Traktu św. Wojciecha. Dlatego też „przeniesienie pasów” w stronę Gdańska nie powinno być uciążliwe dla nikogo. Przeciwnie, nowe przejście bliżej Gdańska pozwoli zaoszczędzić wiele czasu i nerwów.

- Osoby, które będą chciały przejść na drugą stronę Traktu, po to aby dostać się do pobliskiego kościoła lub zrobić zakupy w powstającym nieopodal markecie będą miały ułatwione zadanie – tłumaczyła Agnieszka Bartków, przewodnicząca Zarządu Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

Propozycja spodobała się Tomaszowi Wawrzonkowi, kierownikowi działu Inżynierii Ruchem w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.
- Takiego pomysłu jeszcze nie było. Jutro wysyłam na skrzyżowanie Sandomierskiej z Traktem swoich ludzi, którzy sprawdzą z jaką sygnalizacją mamy tam do czynienia. Jeżeli jest ona nowszej generacji, sprawa będzie prostsza. Koszt „przenosin” sygnalizacji będzie zdecydowanie tańszy. I wtedy jest to do wykonania.

Według urzędnika, zakładając wersję optymistyczną, należy liczyć się z wydatkiem rzędu 15 tysięcy złotych. – Takie pieniądze jesteśmy w stanie znaleźć w naszym budżecie – zapewnia.

O co jeszcze postulowali dzisiaj radni?
Na Trakcie św. Wojciecha na przejściu w okolicy Gościnnej istniejące tu pasy miałyby zostać poszerzone na całej długości jezdni o około 2 metrów (w stronę Pruszcza). – Od istniejącego tu przystanku w kierunku Pruszcza ludzie idą w stronę pasów, aby dostać się na drugą stronę Traktu. Jeżeli osób jest więcej, to nie ma jak przejść, chodnik jest tu bowiem bardzo wąski. Wiele osób skraca sobie drogę i wchodzi na Trakt wcześniej. Czemu nie poszerzyć więc pasów? – pytali.

Kolejna propozycja to ucywilizowanie wyjazdu z Dworcowej w Trakt św. Wojciecha. Członkowie rady zwracali na niebezpieczny lewoskręt i bardzo często zakorkowany prawy wyjazd z tego miejsca. Wśród propozycji pojawiła się prośba o zamontowanie tutaj sygnalizacji świetlnej lub wprowadzenie nakazu jazdy w prawo (kierowcy, którzy chcieliby jechać z Dworcowej w lewo zawracaliby na położonej kilkadziesiąt metrów dalej wysepce).

Wśród innych pomysłów pojawiły się jeszcze postulaty wprowadzenia „Strefy 30” na ulicy Gościnnej, Równej i Żuławskiej, a także wprowadzenie znaku, który nie pozwalałby ciężarówkom jeździć po ulicy Żuławskiej w godzinach 20-9.
Padł również wniosek o poprawę przejścia dla pieszych na Dworcowej (koło Dworku Artura). W dyskusji przewinęła się ponadto ulica Stroma (wprowadzenie ograniczeń dla poruszających się tutaj pojazdów).

Które z pomysłów mają szansę na najszybszą realizację?
- Wprowadzenie strefy uspokojenia ruchu to kwestia miesiąca. Uważam, że taka strefa to dobry pomysł. Przejście na Dworcowej również, z tym, że tu będę prosił radę osiedla o „dorzucenie się” do inwestycji – odpowiadał nam Wawrzonek.

Urzędnik przyniósł dziś także zapowiedź niewielkiej inwestycji na Oruni.
- W przeciągu dwóch miesięcy na ulicy Raduńskiej, tuż obok przedszkola powstanie przejście dla pieszych. Zostanie zastosowane tu nowe rozwiązanie, tego jeszcze w Gdańsku nie było – mówił.

Zamiast klasycznej kostki na jezdni położone zostaną biało czarne, gumowe prefabrykaty. Nie zabraknie też elementów odblaskowych. Zdaniem urzędnika, rozwiązanie to gwarantuje większe bezpieczeństwo pieszego. Koszt takiego przejścia to 6 tysięcy złotych.

Galeria artykułu

Czy ze skrzyżowania Sandomierskiej i Traktu zniknie przejście dla pieszych?

Czy ze...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (14)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.108.*

18:06, 19/01/12

Brawo, nareszcie ktoś pomyślał o pieszych i tych co tracą czas i zdrowie pokonując wiele kilometrów pomiędzy przystankami aby przesiąść się z autobusów od strony Pruszcza do autobusów w stronę Oruni Górnej.Do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.65.*

22:47, 17/01/12

szanowny p.olejarczyk, dziekuje że wyjaśnił Pan moje błędne założenia i spostrzeżenia dotyczace powiązań rady osiedla, gościnnej przystani, i portalu mojaorunia.pl . W takim razie, zwracam honor. ;-)

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.65.*

22:41, 17/01/12

gosc 94.231.54.* , też się nad tym zastanawiałem. Jeśli sygnalizacja nie będzie zduplikowana, to kierowcy zatrzymywać się bedą dopiero na wysokości przystanku, a w godzinach newralgicznych, kierowcy z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

22:33, 17/01/12

0125gd nie jesteśmy związani z Radą Osiedla w żaden sposób, to ich dobra wola, że zaprosili nas (w ten sam dzień) na ich spotkanie. Bywało już, że nie chcieli, abyśmy pokazywali się na niektórych fragmentach ich ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.231.54.*

22:02, 17/01/12

'W tym przypadku nie dodaje się dodatkowych świateł, a jedynie zmienia lokalizację.' Ja chyba czegoś nie rozumiem i jeśli się mylę, proszę o wytłumaczenie. Światła nie mogą zostać przesunięte, ponieważ jest ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.65.*

21:11, 17/01/12

Szanowny Panie Kluz, małe sprostowanie: ja nie wymagałem zaproszenia a jedynie umieszczenia na portalu,(nie ukrywajmy, ściśle związanym z ROO) informacji o tego typu spotkaniu, z pewnym, choćby jednodniowym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.183.246.*

20:48, 17/01/12

Super super!!! Z tym przejściem!Jestem za! Przenieść koniecznie!!! Nie robić drugiego!! Tylko przenieść, tak zrozumiałam. Super!!

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.65.*

16:54, 17/01/12

P.S świetnie, że było ogłoszone spotkanie w tej sprawie. Szkoda że jak zwykle po fakcie. Czy portalowi zależy na wąskim, zaufanym gronie które ma głos w sprawach dzielnicy? Przecież można było napisac gdzieś ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.65.*

16:49, 17/01/12

Często popieram propozycję i działania rady, ale na litość boską, nie bierzcie się za organizację ruchu, jeśli nie macie o tym zielonego pojęcia. Wystarczy kilka z pozoru dobrych rozwiązań a w praniu wyjdzie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.231.54.*

13:38, 17/01/12

z tym przejściem na sandomierskiej to genialny pomysł.. dzięki temu będą kolejne światła nasilające poranne korki. Odnośnie Raduńskiej, to może fajnie by było, jakby ją cała wyremontowali.. w końcu? O ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

153.19.24.*

11:58, 17/01/12

Nie można by jeszcze zrobić coś z tirami na Podmiejskiej? W mieszkaniu szklanki latają...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.204.175.*

11:17, 17/01/12

Tyle lat nie przeszkadzało nikomu przejście przy Trakcie z Sandomierską aż tu nagle... lepiej zajmijcie się ulią Sandomierską gdzie piesi musza uciekać z chodników ponieważ kierowcy ciężarówek niepatrzą jak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

zdzislaw117

89.69.114.*

11:08, 17/01/12

fajne pomysły ale czy nie można zrobić prawoskrętu z Dworcowej na Trakt Sw. Wojciecha przecież miejsca jest dosyć dużo.według mnie chociaż trochę rozwiązałoby to problem korków na Dworcowej.pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

22:01, 16/01/12

Naprawdę dobre pomysły.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń