Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Inwestycja idzie półkroczkami

 1 dodane: 19:47, 09/02/12

tagi:Parkinwestycjaetaprewaloryzacja

Dobra i zła wiadomość odnośnie rewaloryzacji Parku Oruńskiego. Pierwsza - prace ruszą jeszcze w tym roku. Ta gorsza – w 2012 roku raczej nie ma co liczyć na zakończenie nawet pierwszego etapu robót. Kto i co musi zrobić, aby przyspieszyć tę inwestycję?

"Altana" - piąty etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

– Prace rewaloryzacje rozłożone są na siedem etapów. W tym roku zrealizowana ma zostać połowa pierwszego z nich – mówi Magdalena Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Urzędniczka nie potrafi jednak powiedzieć, jak długo będzie trwał jeden etap rewaloryzacji Parku. - Termin wykonania całości zależy oczywiście od środków finansowych – dodaje.

Według pierwszych koncepcji, wszystko miało odbywać się według prostego równania: jeden etap to jeden rok. W ten sposób długo oczekiwana inwestycja mogłaby się zakończyć po siedmiu latach. Teraz taki scenariusz jest raczej niemożliwy. Teoretycznie może być tak, że mający się rozpocząć w 2012 roku „etap pierwszy” nie będzie kontynuowany w roku następnym. W tej sprawie jest wiele niewiadomych, a wszelkie pytania kwitowane są przez urzędników wspomnianą wyżej mantrą:„wszystko zależy od środków finansowych”.

To co jest pewne, to zakres prac, które mają zostać podjęte w drugiej połowie 2012 roku.
- Będzie to uporządkowanie terenu w południowo-wschodniej części Parku, w której kiedyś znajdował się ogród ozdobny. Miejsce położone jest w pobliżu siedziby ośrodka Kultury Tatarów Polskich. W tym roku przygotujemy teren, uporządkujemy nawierzchnię i wykonamy uzbrojenie – informuje Kaczmarek.

W niesprecyzowanej przyszłości to właśnie w tym rejonie Parku ma znaleźć się zespół placów zabaw.
Czy istnieje możliwość przyspieszenia rewaloryzacji Parku Oruńskiego? Lech Kaźmierczyk, radny Platformy Obywatelskiej uważa, że tak. Ale, jak podkreśla, jest to tylko szansa, nie można mówić o żadnych gwarancjach.

- Mam zamiar bacznie przyglądać się miejskim przetargom. W momencie kiedy okaże się, że są jakieś rezerwy finansowe, będę przekonywał  kolegów i koleżanki z rady do tego, aby zaoszczędzone środki przeznaczyć właśnie na Park Oruński. W ten sposób ta ważna dla mieszkańców inwestycja miałaby szansę zakończyć się jeszcze szybciej – uważa Kaźmierczyk.

Lokalnym radnym osiedla również zależy na jak najszybszym zakończeniu rewaloryzacji Parku.
- Możemy rokrocznie umieszczać Park Oruński w uchwalanych priorytetach miejskich na przyszły rok budżetowy oraz wspierać starania ZDiZ o szybsze sfinansowanie inwestycji – mówi Mateusz Korsztun, członek Zarządu Rady.

Czy osiedlowi radni rozważają opcję, w której z budżetu swojej jednostki dorzucają sie do tej inwestycji? Chodzi oczywiście o symboliczną kwotę, która mogłaby pokazać urzędnikom (a przez to wywrzeć na nich pośredni nacisk), że mieszkańcom szczególnie zależy na rewaloryzacji ich Parku.

- „Symboliczna kwota”- jeden procent, w przypadku kilkunastomilionowej inwestycji to nasz budżet pomnożony przez 2,5. Tysiąc, dwa czy dziesięć tysięcy nie zrobi większego wrażenia, a co najwyżej pokaże, że nie mamy na co przeznaczyć środków finansowych. Co innego gdybyśmy znaleźli sponsora lub zaangażowali Radę Dzielnicy „Chełm” – odpowiada Korsztun.
Ale nie chce odpowiedzieć na pytanie, czy radni osiedla będą takiego sponsora szukać, lub czy będą działać wspólnie z radnymi z Chełmu.

Jak informuje rzecznik ZDiZ, siedem etapów tej inwestycji to: „place zabaw”, „wozownia”, „scena”, „uporządkowanie zieleni parkowej, wykonanie wodociągu, oświetlenia, monitoringu”, „altana”, „kładka przez potok wewnętrzny, mostek przez Potok Oruński”, „wzgórza – przystosowanie do celów parkowych.

Koszt prac w 2012 roku oszacowano na milion złotych. Koszt całej rewaloryzacji Parku to kilkanaście milionów złotych.

Galeria artykułu

"Altana" - piąty etap rewaloryzacji Parku Oruńskiego

...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

79.184.238.*

21:45, 09/02/12

A kiedy będzie monitoring?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń