Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dzielnica w migawce, tydzień 3

 19 dodane: 21:47, 18/02/12

tagi:migawkazdjęciaOrunia

Czas na kolejną odsłonę naszej „migawki”. A w niej: następna porcja grafficiarskich wyznań, zapierające dech w piersiach widoki i dowody na to, że na Oruni czas biegnie inaczej. Będzie też słodko i nieco dziwnie. W końcu nie często zdarza się, aby naszą redakcję sprzątał radny miasta.

Dzielnica w migawce, tydzień 3
Dzielnica w migawce, tydzień 3
Fot. Ola Golonka

Fotografia 1 z 19


Ale po kolei. Tak jak przed tygodniem poprzeczkę wysoko postawił nasz czytelnik, Stefan Korona, członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Kilka zdjęć Parku Oruńskiego w jego wykonaniu i … niech nikt nie mówi, że ta dzielnica nie ma wielkiego potencjału.

Jeżeli takie fotografie dostrzeże „zagranica” i to jeszcze taka co to lubi oglądać na żywo 22 facetów biegających za piłką, to kto wie, może ziści się opisany tu scenariusz. 40 euro za dzień, trzy kilometry od centrum, a obok zjawiskowy Park, w którym fani futbolu mogą podleczyć pomeczowego kaca?  Brzmi nieźle. Gdyby jeszcze znalazł się tu jakiś pub z prawdziwego zdarzenia…

W tym miejscu warto przypomnieć słowa jednego z oruniaków, z którym miałem przyjemność niedawno rozmawiać. – W latach 60. jak człowiek szedł od Sandomierskiej w kierunku Pruszcza i wszędzie wstępował tylko na jeden kufel, to już na wysokości Lipiec nogi mu się plątały. Na tym odcinku pijalni było wtedy przynajmniej z 10!

Stare, dobre dla wielu czasy. – One już nie wrócą – powie ktoś. Prawda? Nie na Oruni. Przynajmniej nie zawsze i wszędzie. Na dzielnicy nie brakuje miejsc, w których czas się zatrzymał.  Niestety, dla otoczenia nie zawsze to dobra wiadomość. Miłośnicy sentymentalnego brzdąkania w stylu: „nie zmieniajcie nam Oruni, tu jest i klimat i…już” pewnie się z nami nie zgodzą, gdy krytycznie napomkniemy o „oruńskim pasażu”.

To arcydzieło architektury rodem z lat 60. wciąż jakoś się trzyma, choć ostatnie „wielkie wydarzenie”, czyli otwarcie nowego sklepu na Żuławskiej, mogło  nim nieco zachwiać w posadach. Ekonomicznych oczywiście, fundamenty trzymają się mocno. – Co to k.. jest? – zapytał mnie kiedyś gość z wspomnianej wyżej zagranicy (ale nie tej piłkarskiej), pokazując na sieć sklepików na Związkowej/Żuławskiej. I co tu odpowiedzieć takiemu francuskiemu pieskowi? Coś w stylu: Orunia history, don’t make a village? Jak wytłumaczyć takiej osobie, że patrzy właśnie na centrum handlowe (w sensie, że nie budynek) sporej części dzielnicy? Zresztą po co tłumaczyć, wystarczy zdjęcie naszej Oli. Jest na nim, niczym w filmie Miś, "życie na osiedlu"? Jest, więc o co tyle hałasu.

Skoro o reliktach mowa, to mamy w naszym przeglądzie kilka widoków zaniedbanych kamienic. Oklepany temat (że bieda, że zły Lisicki, że miasto nic nie robi albo że oruniacy dewastują), ale jednak ta „niekończąca się opowieść” potrafi być fascynująca. Dla ludzi z aparatem oczywiście.  „Orunia Slums” z kotem w tle, las zamurowanych okien i tak zniszczony budynek, że sam w sobie stanowi dzieło sztuki –  trudno przejść nad takimi widokami obojętnie. Jedni powiedzą, że bieda, drudzy, że zły Lisicki, trzecia opcja wskaże ogólnie, że miasto nic nie robi, a czwarta grupa skwituje krótko: oruniacy dewastują!

Było o murach, to musi być i o napisach. Czego można dowiedzieć się z cegieł okolicznych budynków i desek lokali handlowych? Mamy tu prawdziwy przegląd sytuacji. Dowiadujemy się, że Jezus jednak żyje, że osiedle, a nie szkoła, czy Internet jest od wychowania, że Orunia ma swoje KFC (młody oruniak opowiadał mi, że nazwa się już przyjęła w stylu: teraz nie zawsze idzie się na Gościnną, czasami jest się „przy KFC”), że jak Slums, to nie tylko poznański Attack, a i oruński i że jak siadać to tylko na ławce. Poznajemy również, jak dokładnie powinno pisać się nazwę dzielnicy. Jest i wyznanie, żywcem wzięte z hip hopowych mądrości. Nic tylko czytać!

Co jeszcze? Inaczej niż w poprzednich przeglądach, tutaj, czasami na zdjęciu pojawiają się ludzie! I to jacy. Mamy więc nowego radnego osiedla, Bartłomieja Niziołka, który kilka dni temu, już oficjalnie, zastąpił w radzie z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha zmarłą w styczniu panią Jolantę Sosnowską-Lems.

Druga postać to znany z naszych łamów bojownik o plakatową przejrzystość, a także o większy dostęp do informacji, Dariusz Słodkowski, radny miasta. Przy okazji ostatniego wywiadu, pana Dariusza roznosiła taka energia, że między naszym jednym pytaniem, a drugim (ok., trochę przesadzamy) chwytał za miotłę i sprzątał naszą redakcję!  Tylko czekać, jak w następnych przeglądach pokażemy Wam prezydenta Adamowicza odśnieżającego Gościnną, prezydenta Komorowskiego polerującego znanego na całą Polskę buńczuka, a jeżeli Bóg da, to i prezes Kaczyński zrobi zakupy na oruńskim pasażu!

Czekamy na Wasze zdjęcia :) Panie Stefanie, bardzo dziękujemy :)
Dzielnica w migawce, tydzień 3

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 3

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 3

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 3

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 3

Dzielnica w...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

193.200.150.*

19:25, 21/02/12

NO nie ma co narzekać, skoro na dzielni KFC funkcjonuje, a w całym Trójmieście chyba tylko dwie restauracje. Orunia zawsze była wyjątkowa.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.90.*

15:40, 21/02/12

Skoro o reliktach mowa, to mamy w naszym przeglądzie kilka widoków zaniedbanych kamienic. Oklepany temat (że bieda, że zły Lisicki, że miasto nic nie robi albo że oruniacy dewastują), ale jednak ta „niekończąca ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

21:09, 20/02/12

77.253.20 jakie "pracki"? Te bohomazy to jest jakaś praca? Może to jest graffiti? To zwykły wandalizm i brak umiejętności. Ogarnij się i zobacz czym naprawdę jest graffiti. A nie takie gów.a

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.231.54.*

20:54, 20/02/12

Fotki OK !!! Budynek po Policji - wcześniej remontowany teraz stoi pusty i niszczeje. To samo budynek po hotelu-bursie policyjnej na Trakcie. Tam też po remoncie. Teraz pusto - syf, malaria. Aż się płakać chce ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.20.*

18:58, 20/02/12

he he, widzę moje pracki ;D a artykuł do o du*ie marynie. szkoda czytać, nie macie co wymyślać? zajmij się czymś sensownym..albo zacznij zbierać pieniądze na jakieś sensowne inwestycje typu place zabaw,zajęcia ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.118.*

22:52, 19/02/12

chyba redaktor nie ma juz o czym pisać,chodzi i pstryka te beznadziejne fotki!Lepiej niech uważa żeby mu aparatu nikt nie wyrwał :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

16:35, 19/02/12

dla ściałości dodaję.Owszem.Chodniki są, ale tylko wokół osiedla i doprowadzające do bloków.Wewnątrz są wytyczone i wysypane szlaką miejsca pod mające kiedyś być zrobione chodniki(prowizorka jak i te bloki - ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

16:28, 19/02/12

zs szlaką

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

16:25, 19/02/12

Super zdjęcia, zwłaszcza ośnieżony park. Zdjęcie nr 17 - czy ktoś tam widział jakieś chodniki? śnieg,lód i wąwozy ze szkalką mające słuzyć za chodniki przysypane teraz roztopionym lodem (przez ponad 45 lat nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.34.211.*

11:56, 19/02/12

Radny jak z miotełką popyla :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.102.*

00:06, 19/02/12

Park jest super

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń