Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 23/09/2023

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Garść pytań w stronę prezydenta

 1 dodane: 19:23, 13/03/12

tagi:UjeściskoZakoniczynspotkanieAdamowicz

Urzędnicy do mieszkańców Ujeściska i Zakoniczyna: budujemy w Waszej okolicy nowe drogi, przedszkola i szkoły. – Znakomicie – odpowiadali ci ostatni. – Ale potrzeba nam jeszcze lepszych chodników, lepszej komunikacji miejskiej, więcej remontów starych ulic i...

Garść pytań w stronę prezydenta
Garść pytań w stronę prezydenta
Fot. Jerzy Pinkas

Fotografia 1 z 1

Po raz 33 w Gdańsku. Po raz pierwszy razem dla mieszkańców Ujeściska i Zakoniczyna. „Mój dom, moja dzielnica, moje miasto” – seria obywatelskich spotkań prezydenta Pawła Adamowicza z gdańszczanami dotarła wczoraj również i w południowe rejony miasta. Dyskusja miała miejsce w Podstawówce przy ulicy Człuchowskiego.

Po jednej stronie zasiedli urzędnicy, prezentujący swoje dokonania i odpowiadający na pytania zebranych. Spotkanie rozpoczęło się od dobrych wiadomości. – Do sierpnia ma być już gotowe budowane przez nas przedszkole w okolicy ulicy Człuchowskiej. W planach, jeszcze w tej kadencji, chcemy wybudować kolejne, przy ulicy Dulina. Trwają również prace projektowe nad inną inwestycją – budową szkoły podstawowej na Karczekach. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w 2014 roku będą tu już uczęszczały dzieci – mówili urzędnicy.

Na spotkanie przyszło około 200 mieszkańców dzielnicy. W pytaniach do prezydenta i jego ludzi każdy mógł zgłosić swoje postulaty. A tych ostatnich nie brakowało.

Jedną z poruszanych wczoraj kwestii była zmiany trasy przejazdu autobusu 118 i przesunięcie pętli na koniec ulicy Piotrkowskiej. Okazało się, że w obu sprawach zdania są podzielone. Różnią się tutaj przedstawiciele dwóch lokalnych spółdzielni mieszkaniowych. Inaczej też wypowiadają się mieszkańcy poszczególnych osiedli.

- Sprzeczne prośby wpływają w tej sprawie do Zarządu Transportu Miejskiego. Prezydent poprosił lokalną Radę Osiedla o mediacje odnośnie przesunięcia pętli autobusu nr 118 – komentował dla nas Piotr Kowalczuk, kierownik gdańskiego Referatu Komunikacji Społecznej.

- W sprawie przesunięcia pętli będziemy rozmawiać z mieszkańcami dzielnicy już 11 kwietnia podczas organizowanego przez nas spotkania. Chcemy też poprosić o przedstawienie swoich racji prezesów Spółdzielni Mieszkaniowych „Zakoniczyn” i "Szadółki" – wypowiada się dla nas Krystyna Dominiczak, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla „Ujeścisko-Łostowice”. – Wiemy, że ludzie mają tutaj różne zdania i argumenty, ale może uda nam się znaleźć kompromis. Ja osobiście jestem za przedłużeniem pętli, ale nie będę narzucać nikomu swojego zdania – dodaje.

- Jeżeli chodzi o „118”, to ZTM ma przeprowadzić stosowne badania wśród pasażerów. Takie ankiety dadzą nam lepsze rozeznanie. My jako rada będziemy najprawdopodobniej postulować o dodanie tutaj jeszcze jednej linii. W ten sposób nie trzeba byłoby zmieniać trasy 118 – tłumaczy Dominiczak.

Mieszkańcy przedstawiali także problemy komunikacyjne ich dzielnicy. Dostało się szczególnie niedawno oddanej Alei Havla. – Zamiast odkorkować naszą część miasta, to w godzinach szczytu zrobiło się jeszcze gorzej – padały głosy. Zdaniem niektórych poprawić sytuację mogłoby... wyłączenie świateł na „starej” Łódzkiej i w części al. Havla. Rozwiązaniem problemu ma zająć się gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Na co jeszcze narzekali wczoraj mieszkańcy Ujeściska i Zakoniczyna? Krytykowano fatalny stan nawierzchni na ulicy Łódzkiej (w maju tego roku ma ruszyć jej remont na odcinku od Warszawskiej do wjazdu w al. Havla), brak chodnika wzdłuż ulicy Warszawskiej (tego typu postulatów, dotyczących różnych punktów dzielnicy pojawiło się wczoraj więcej) i niemożność bezpośredniego włączenia się z ulicy Płockiej w al. Havla.

Kolejny problem, to zdaniem mieszkańców,  brak parkingów przy Szkołach Podstawowych Nr 12 i 86. Zgłaszano też prośby o zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów na Ujeścisko (linie 118,164,174) oraz zasygnalizowano brak bezpośredniego połączenia z ul. Wieżyckiej w kierunku Wrzeszcza (w dni wolne).

Mieszkańcy duży nacisk kładli na bezpieczeństwo na drogach na których nie ma chodników - analizę w tej sprawie ma przeprowadzić Zarząd Dróg i Zieleni.

Drażliwą kwestią, którą obecny na spotkaniu radny miasta Marek Bumblis nazywa „niewygodnym pytaniem”, została poruszona przez jednego z mieszkańców Zakoniczyna. Pytał on na jakich zasadach funkcjonują boiska przy Szkole Podstawowej nr 12 i czemu nie wszyscy mogą z nich korzystać. – Trzeba porozmawiać z dyrektorem placówki. Budowaliśmy tę szkołę również po to, aby stała się sportowym centrum dzielnicy. A tak najwyraźniej nie jest – konstatował w rozmowie z nami Bumblis.

Każdy kto nie zdążył zadać swojego pytania, mógł zgłosić swój wniosek (na piśmie) do gdańskiego Wydziału Obsługi Mieszkańców, którego przedstawiciele byli obecni na spotkaniu. Jak informują nas urzędnicy, przedstawiono 27 takich wniosków.

Co ciekawe, przed wczorajszym spotkaniem mieszkańcy mogli zgłaszać swoje tematy, które, ich zdaniem, powinny zostać poruszone w dyskusji z prezydentem. – 199 internautów wzięło udział w ankiecie. Najczęściej jako priorytetowe do dyskusji respondenci wskazali: stan dróg i chodników – 108, szkoły, przedszkola i żłobki – 70 i komunikację miejską – 66. Problemy przedstawione podczas spotkania nie odbiegały od tych wskazywanych w ankiecie internetowej – mówi Kowalczuk.

Wczorajsze spotkanie to nie tylko pytania mieszkańców, ale również prezentacja dokonań urzędników. Przedstawiciele magistratu przypominali o niedawno powstałych, nareszcie przejezdnych odcinkach ulic Cedrowej i Porębskiego, budowie ujęcia i stacji uzdatniania wody Zakoniczyn, a także o kolejnych TBS-ach i oczywiście wybudowaniu alei Havla. Po tej ostatniej już niedługo mają zacząć kursować tramwaje. A to, jak podkreślali urzędnicy, znacznie poprawi komunikację miejską w tym rejonie Gdańska.
Podczas spotkania prezydent Adamowicz wyróżnił też Barbarę Bałkę, mieszkankę Ujeściska. Pani Barbara aktywnie uczestniczyła w tworzeniu Sieci Partnerstw Lokalnych i Rady Osiedla. Uczestniczy, jako przedstawiciel organizacji pozarządowych, w posiedzeniach komisji grantowych Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego.

Galeria artykułu

Garść pytań w stronę prezydenta

Garść pytań w...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.108.*

20:39, 15/03/12

a kiedy beda chodniki na Oruni? Ujescisko jest dosc nowe i nawet chodniki ma a juz chca remontow hahaha, a na Oruni to co?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

00:43, 14/03/12

Za aleję Havla ktoś powinien się rozliczyć.Wydano miliony i nie pomyślano o zwykłych rzeczach jak wyjazdy i światła?!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń