Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/02/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czas na rozbiórkę, radźcie sobie sami

 1 dodane: 20:51, 20/03/12

tagi:rozbiórkawłasnośćkomunałkaŻuławska

Miały być remonty, na obietnicach się skończyło, teraz budynek przy Żuławskiej 15 czeka rozbiórka. Właścicielem, nie najemcą, jednego z mieszkań jest tutaj pani Marzena, wdowa i matka trójki dzieci. Co z moją własnością? Gdzie mamy teraz pójść? – denerwuje się kobieta.

Pani Marzena i jej dzieci (nad jednym ma opiekę) - w rękach akt notarialny...
Pani Marzena i jej dzieci (nad jednym ma opiekę) - w rękach akt notarialny...
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. W ostatnich latach były dwa takie przypadki – mówią nam urzędnicy.

Na Żuławskiej ma właśnie miejsce trzeci. Ale to coś więcej niż prosta statystyka. Za cyframi kryje się konkretna historia. I dla jej bohaterki, pani Marzeny z pewnością nie jest ona najweselsza.

- Kupiłam mieszkanie w 2005 roku, w budynku były jeszcze trzy mieszkania komunalne. Mam na piśmie deklarację urzędników, że miasto będzie w swoim zakresie ponosić koszty remontów w naszej kamienicy. I co? Nic nie było tu robione. Teraz dostałam pismo z informacją, że budynek kwalifikuje się do rozbiórki – opowiada pani Marzena, która czuje się oszukana przez urzędników.

Niespełnione obietnice to jedno, ale druga równie istotna kwestia to pieniądze. A tych pani Marzena zainwestowała, jak przekonuje, wcale niemało – Włożyłam w remont mojego mieszkania kilkadziesiąt tysięcy złotych. Właściwie wszystko tu było do wymiany. Instalacja elektryczna, ogrzewanie, podłogi, długo by wymieniać – wspomina mieszkanka Żuławskiej 15.

Moja rozmówczyni zapewnia, że była gotowa ponosić odpowiednie (zgodnie do swojego udziału) koszty remontu budynku. Ale jej zdaniem, miasto nie wykazało żadnej inicjatywy, aby naprawiać cokolwiek w kamienicy przy Żuławskiej 15. – Wysłałam pismo do GZNK (Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych) z pytaniem, co tak naprawdę miasto planuje u nas remontować. Nie dostałam żadnej odpowiedzi – mówi wzburzona.

Cała sprawa ma jeszcze inny wymiar. Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał, że budynek przy Żuławskiej 15 kwalifikuje się do rozbiórki (takie widmo krążyło nad kamienicą od kilku lat). Miasto przesłało pani Marzenie stosowne pismo. Ona sama, według dokumentu, ma możliwość „zbycia lub zamiany prawa własności do lokalu będącego jej własnością”.
- Co to w praktyce oznacza? Włożyłam w moje mieszkanie sporo pracy i pieniędzy. Mam teraz pójść na bruk? Albo dostać mieszkanie komunalne? Przecież to mieszkanie to moja własność – denerwuje się pani Marzena.

- Była mowa już wcześniej o rozbiórce, ale gdyby miasto remontowało, to co obiecało, być może nie musiałoby do niej dojść - dodaje wzburzona.

W kamienicy, oprócz mojej rozmówczyni i jej dzieci, mieszka tu już tylko jedna rodzina. W najbliższym czasie ma zostać przeniesiona do innego lokalu. Co z panią Marzeną, właścicielem, nie najemcą?

- Miasto nie jest zobowiązane do zrekompensowania prywatnemu właścicielowi utraty jego własności. W przypadku konieczności rozbiórki budynku właściciel lokalu zobowiązany jest do zabezpieczenia sobie innego lokalu we własnym zakresie – mówi  Barbara Majewska, zastępca dyrektora gdańskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej.

- W uzasadnionych przypadkach, prezydent może zaproponować właścicielowi lokalu najem lokalu komunalnego, o ile zrzeknie się on prawa własności zajmowanego lokalu na rzecz gminy – dodaje urzędniczka.

Na co w tej sytuacji może liczyć pani Marzena?

- W ostatnich latach były 2 takie przypadki i dotyczyły właścicieli lokali usytuowanych w jednym budynku. Właściciele przekazali własność zajmowanych lokali, a gmina wyraziła zgodę na najem komunalnego lokalu mieszkalnego. Po zrzeczeniu się prawa własności zajmowanego lokalu, koszty rozbiórki  budynku już nie obciążają dotychczasowych właścicieli tych lokali – tłumaczy Majewska.

- Myślę, że pani Marzena może wytoczyć miastu sprawę o to, że urzędnicy wprowadzili ją w błąd, jeżeli chodzi o zobowiązanie do remontu. Wówczas może udałoby się jakoś odkręcić umowy sprzedaży.Ale musi liczyć się z tym, że czeka ją wieloletni spór w sądzie – komentuje dla nas Mateusz Żuk, reprezentant Nic o Nas Bez Nas, inicjatywy, która krytykuje władze Gdańska za wiele poczynań w sferze mieszkalnictwa komunalnego.

Dla pani Marzeny liczy się jednak „tu i teraz”. – Mam trójkę dzieci, synek jest poważnie chory, muszę się nim opiekować. Musimy przecież gdzieś mieszkać – mówi.

Mieszkanka ulicy Żuławskiej korzysta już z pomocy prawnika. Sprawy odpuszczać nie zamierza.

Pomoc pani Marzenie zadeklarowali aktywiści z NONBN oraz prawnik, który raz w tygodniu pełni w Gościnnej Przystani bezpłatne dyżury.

Galeria artykułu

Pani Marzena i jej dzieci (nad jednym ma opiekę) - w rękach akt notarialny...

Pani Marzena i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.184.*

15:56, 27/09/19

Spłacałem dług[nie swój] za lokal komunalny od 15 lat,gdy został miesiąc do spłaty przysłali pismo o kwalifikacji budynku do rozbiórki. Brak remontów oczywiście,czuję się teraz jak brudna szmata do wyciskania.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

16:53, 11/12/13

Czas mija, a Pani Marzena ciągle nie dostała wsparcia od miasta. Dalej mieszkają w domu rozbiórkowym, a urzędnicy straszą ich rozbiorką na bruk. Biednego można kopać.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.71.*

12:01, 19/04/12

a to Polska właśnie, promuje się nierobów i cwaniaków, kobieta zapłaciła za syf, zrobiła porządek i ma problem a sąsiedzi nieroby dostaną nowe mieszkanie, to chory kraj, a gdzie odpowiedzialność urzędasów? szef ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.182.235.*

20:03, 21/03/12

Urzędnicy dali ciała i to porządnie...Pewnie teraz Pani Marzena dostanie "spokojne mieszkanie" na Uboczu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.169.17.*

18:27, 21/03/12

Pojechać też można z nimi i do lasu, o ile więcej satysfakcji.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.240.*

16:40, 21/03/12

ustawa o odpowiedzialnosci urzednikow nie dziala wstecz. jedyne co mozesz zrobic to pojechac z nimi z KK.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

13:11, 21/03/12

Ma swoje mieszkanie niech tam zostaje. Jak urzędnicy wyprowadzą innych ona bęzie miała całą kamienicę dla siebie. Wynajmie i wyremontuje :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.41.130.*

06:08, 21/03/12

A może jednak załatwić to inaczej? Myślę że prezydent miasta powinien nieodpłatnie oczywiście z prawem własności odstąpić swoje mieszkanie dla tej pani. Swoją drogą, mamy już prawo o błędach urzędniczych, może ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

81.95.202.*

00:14, 21/03/12

Złodziejstwo w majestacie prawa! & lat temu, gdy sprzedawano mieszkanie znano stan techniczny budynku. Zatajono go i oszukano nabywcę. Miasto wydało dokument że będzie dokonywać remontów - a zrobiło tylo co ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

22:49, 20/03/12

Tak potraktowano mieszkańców Traktu sw.Wojciecha po powodzi kiedy wały kanału Raduni zostały rozerwane na wysokości (domy za pralnią vis a vis ul.Rejtana).Mieli wykupione mieszkania.Teraz zamiast własnościowego ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń