Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 25/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kuźnia na ukończeniu

 10 dodane: 11:58, 07/04/12

tagi:kuźniaremontGościnna

Najtrudniejsze, najbardziej czasochłonne roboty za nami, przechodzimy do „wykończeniówki” – mówią nam przedstawiciele firmy Budchem, którzy odnawiają XIX-wieczną kuźnię przy ulicy Gościnnej. Koniec prac zaplanowano na 15 maja.

Kuźnia na ukończeniu
Kuźnia na ukończeniu
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 10


- Szachulce, dach i zabezpieczenie niektórych ścian przed obsunięciem – Jakub Sawiło, główny majster z firmy Budchem wymienia prace, które sprawiły jemu i jego ludziom najwięcej kłopotów. – Drewno trzeba było odgrzybić, odkorodować i scalić. Ściany odkrywaliśmy cząstkowo, a później wypełnialiśmy je nowym budulcem. Z desek, które zdjęliśmy z całego budynku, tworzymy oryginalny strop na podcieniu – precyzuje.

Od kilku tygodni robotnicy (czasami jest ich nawet trzydziestu) „krzątają się” wokół zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej. Ekipy pracują w samym budynku, na jego podwórku, a ostatnio nawet na fragmencie ulicy.

- Budynek musi być uzbrojony. Kładziemy tutaj wszystkie niezbędne przyłącza. Tydzień po świętach wielkanocnych schodzimy z ulicy – obiecuje Sawiło. – Zajmiemy się wtedy małą architekturą przed kuźnią. Położymy tutaj chodnik, trochę kamienia – na wzór dawnych traktów. Będzie też oczywiście zieleń. Nie będzie płotu – wyjaśnia nasz rozmówca.

Kuźnia doczekała się już nowej dachówki. Choć może w tym przypadku, określenie „nowa” nie za bardzo się tutaj sprawdza.
- Dachówka została sprowadzona z Belgii. Jest ona fabrycznie postarzana. Takich nalotów na fakturze nie dałaby nam żadna obróbka chemiczna. Pani konserwator zażyczyła sobie właśnie takiego rozwiązania – tłumaczy Sawiło.

Wewnątrz budynku kształtu nabrał już ceglany komin. W przyszłości wokół tego miejsca ma toczyć się wszystko, co związane ze sztuką kowalstwa. – Będzie tutaj palenisko, miech, piec i oczywiście stół kowalski – dopowiada majster.

W pomieszczeniach kuźni fragmenty ścian są już wykładane kamieniem. Będzie on jeszcze czyszczony i wyfugowany. Na piętro będą prowadziły schody.

Podczas prac robotnicy dokonali kilku interesujących odkryć.

Na podwórku, z tyłu kuźni, tuż obok jednej ze ścian natrafiono na pozostałości kamiennego traktu. – Po świętach przyjeżdża archeolog, który musi obejrzeć to znalezisko. Bardzo prawdopodobne, że trakt ten był tutaj jeszcze zanim wybudowano kuźnię – mówi Sawiło.

Droga zostanie zdemontowana (pod ziemią trzeba dobudować przyłącza), kamień zostanie odzyskany. – Jeżeli konserwator wypowie się, że dojście do budynku, od strony podwórka ma przypominać dawny trakt, to ten kamień na pewno nam się przyda – wyjaśnia nasz rozmówca.

Robotnicy wszystkie zabytkowe znaleziska składują w jednym miejscu – na tyłach kuźni. Jest tutaj zabytkowa cegła z komina kuźni, która była zbyt zabrudzona i zaczadzona, aby móc ją ponownie wykorzystać. Są i zabytkowe płytki, na które natrafiono w jednym z pomieszczeń kuźni. – Konserwator podejrzewa, że mogły one dawniej zdobić tutejszą kuchnię. Kafelki różnią się kolorami, znaleźć na nich można nazwę fabryki, które je wykonały. Kiedyś zakłady właśnie tak oznaczały swoje wyroby – komentuje przedstawiciel firmy Budchem.

Robotnicy nie narzekają też na brak zainteresowania ze strony mieszkańców Oruni. – Ludzie pytają o terminy, chwalą naszą pracę, czasem zgłaszają swoje uwagi. Kilka z nich zostało uwzględnionych przez konserwatora, między innymi kwestie wykończenia komina w kuźni. Jeden mieszkaniec podarował mi nawet trzy książki na temat historii Oruni. Póki co, jesteśmy tu bardzo dobrze przyjmowani – uśmiecha się Sawiło.

Koszt inwestycji, którą finansuje miasto, oszacowano na 800 tysięcy złotych.

W części kuźni ma funkcjonować centrum informacji o zabytkach Oruni i ofercie kulturalno-turystycznej dzielnicy. W pomieszczeniu na parterze w obrębie domu podmiejskiego oraz na jego poddaszu przestrzeń na artystyczną galerię oraz sale wielofunkcyjne. W budynku warsztatu kowalskiego odbywać się będą pokazy kowalstwa artystycznego.
Kuźnia na ukończeniu

Kuźnia na...

Kuźnia na ukończeniu

Kuźnia na...

Kuźnia na ukończeniu

Kuźnia na...

Kuźnia na ukończeniu

Kuźnia na...

Kuźnia na ukończeniu

Kuźnia na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.37.137.*

18:21, 17/05/12

Kuźnia wygląda pięknie! jednakże mam drobne " ale "... Jechałem dziś z córcią w wózku i przy samej kuźni jest wjazd na teren kuźni - szkoda, że nikt nie pomyślał nad tym aby krawężniki opuścić tak by można było ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.98.*

12:17, 08/04/12

oczywiście, że styropian ;) bo jakby inaczej, zalepić zabytek styropianem, żeby wyglądała jak nowiutka, teraz można najwyżej napisać, że kiedyś stał tam budynek kuźni ale już nie stoi :

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

09:34, 08/04/12

Nadmuchać ściany styropianem by budynek wyglądał jak beza i pomalować na oczojebne kolory, za komuny było szaro to teraz jest wesoło, kolorowo jak majteczki w kropeczki. Blok na Żuławskiej zielono-żółty jest ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.142.177.*

20:27, 07/04/12

a ocieplenie styropianem będzie? To już się robi taka polska tradycja... ;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

16:41, 07/04/12

Dobra świąteczna wiadomość :-)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń