Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia - logistyczne eldorado?

 3 dodane: 14:56, 12/04/12

tagi:magazynybiura

Czy Orunia ma szansę stać się wielką logistyczną bazą dla firm? Nie brakuje osób, które twierdzą, że tak. Ale najpierw trzeba uporządkować tutejsze tereny i lokalne prawo – tłumaczą. W okolicy cały czas pojawiają się oferty sprzedaży i wynajmu magazynów, budują się też niewielkie biurowce.

Tak już niedługo ma prezentować się biurowiec firmy Hemont
Tak już niedługo ma prezentować się biurowiec firmy Hemont
Fot. Hemont

Fotografia 1 z 3

- To bardzo dobra lokalizacja. Blisko do centrum miasta, do Obwodnicy Południowej, a nawet do lotniska. Mimo, iż nasz budynek jeszcze nie jest gotowy, już mamy sporo zapytań od firm odnośnie wynajęcia tutaj powierzchni biurowych – mówi nam Henryk Bieniek, właściciel firmy Hemont, która na skrzyżowaniu ulicy Gościnnej i Traktu św. Wojciecha buduje niewielki biurowiec i przyszłą siedzibę swojej firmy.

Firma kupiła budynek dawnej przychodni kolejowej, dobudowała tutaj jedno piętro. Być może jeszcze w 2012 roku (opcja pesymistyczna: połowa 2013 roku) inwestycja się zakończy. Na drugim piętrze Hemont, przedsiębiorstwo wielobranżowe, które zajmuje się m.in. instalacją wentylacji i klimatyzacji, będzie miało swoją siedzibę. Parter i pierwsze piętro zarezerwowano na przestrzeń biurową. Zainteresowane firmy będą mogły wynająć tutaj około 700 m2 powierzchni.

- Moim zdaniem Orunia zaczyna przechodzić pewną metamorfozę. Staje się coraz bardziej atrakcyjna. Nic dziwnego, zaczynają się większe inwestycje w tym rejonie. Ludzie zwracają uwagę na opuszczone lub wymagające remontu lokale. Dawniej wiele osób nawet tutaj nie docierało – mówi nam właściciel jednej z oruńskiej myjni samochodowej.

Na potwierdzenie swoich tez przytacza własną historię. Tuż obok swojego zakładu (przy Trakcie św. Wojciecha, vis a vis kościoła przy ulicy Brzegi) ma on do wynajęcia pierwsze piętro budynku. W sumie – 120 metrów powierzchni biurowej.
- Jest już kilku kandydatów, zainteresowanie jest spore. To dobre miejsce, dajmy na to, na niewielkie biuro. Autobusem jest stąd 6 minut do centrum, a i cena jest tańsza niż w innych rejonach Gdańska – przekonuje.

Na ten ostatni czynnik wskazują agenci Biur Nieruchomości.
- To czym Orunia może konkurować z innymi dzielnicami, to na pewno ceną. Dla porównania: wynajem metra kwadratowego lokalu na Morenie to 17-19 złotych, na Kołobrzeskiej 25-35 złotych. W części Gdańska, o którą Pan pyta, musi być taniej – uważa Barbara Wilczek z Agencji Nieruchomości „Wilczek”. 

Dlaczego musi być taniej?
- Niech Pan sobie wyobrazi: nowoczesny biurowiec z parkingami, a dookoła wygląda tak jak obecnie. Orunia nie cieszy się dobrą reputacją, potrzeba czasu, aby to zmienić. I potrzeba zachęty, aby przekonać innych do inwestowania w tym miejscu – odpowiada Wilczek.

- Ale na pewno atutami tej dzielnicy jest coraz lepsze skomunikowanie. To miejsce dobrze nadaje się pod magazyny i produkcje – przekonuje.

W Internecie też nie brakuje ofert z Oruni. Ludzie chcą sprzedać lub wynająć magazyny, warsztaty samochodowe, opuszczone budynki. Padają różne ulice: Trakt św. Wojciecha, Małomiejska, Podmiejska, Nowiny.

Mimo, iż agenci nieruchomości przekonują swoich „oruńskich” klientów do obniżania cen, nie wszyscy stosują się do tych rad. Sprzedawcy i najemcy chcą szybko odzyskać pieniądze, które włożyli w swoją inwestycję. A takie zachowanie, według agentów, z reguły nie przynosi oczekiwanych korzyści.

Jak opowiadają nam przedstawiciele biur nieruchomości, niektóre z tutejszych warsztatów przypominają zwykłe ruiny. – Za kawałek blaszaka, w naprawdę fatalnym stanie ludzie chcą 15 zł/m2. To są ceny wynajmu z kosmosu. Nikt tego nie weźmie. Najemcy muszą obniżać swoje wymagania. Jak zejdą do 10 zł/m2, wyprzedają prawie na pniu. Niektórzy trzymają się twardo wyjściowej ceny i czekają miesiącami na klientów – opowiadają agenci.

Mirosław Borkowski z firmy Tyszkiewicz Nieruchomości przewiduje, że już wkrótce Orunia może stać się prawdziwym eldorado, jeżeli chodzi o wynajem i budowę wielkich magazynów. Aby tak się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków. – Uporządkowanie terenu i uporządkowanie prawa. Chodzi o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Musi on być przyjazny inwestorom – mówi.

Miejscy planiści zapewniają, że w najbliższych kilkunastu miesiącach taki plan ma zostać uchwalony. Pas między Traktem św. Wojciecha, a koleją, od Obwodnicy Południowej niemal do Pruszcza miałby mieć funkcję usługową.

Według agentów, „zagłębiem powierzchni magazynowych” można nazywać obecnie Kokoszki, Kowale, Letnicę i Pruszcz Gdański. Biurowce, tu bez niespodzianek, to rejon Oliwy, Wrzeszcza i Śródmieścia. 

- Jeżeli na Oruni, czy w Św. Wojciechu powstaną duże magazyny, a w Gdańsku brakuje takich z własnymi suwnicami i mających powierzchnię 5-10 tysięcy m2, to i mogą pojawić się biura. Ze względu na doskonały dojazd i wciąż tańsze ceny niż gdzie indziej. Potrzeba jednak inwestora, który nie będzie bał się zaryzykować swojej inwestycji właśnie na Oruni – uważa Borkowski.

- Ludzie kupują oczami. Dlatego bardzo dobrze, że na Oruni remontowany jest Kanał Raduni, dworzec, przejścia, fragment Traktu św. Wojciecha. Ważnym jest też wyburzenie niektórych szpecących okolicę budynków, albo zagospodarowanie już istniejących przestrzeni – na przykład Zrembu. No i trzeba poczekać jeszcze na rewitalizację dzielnicy. Orunia może mieć swój renesans – podsumowuje agent Biura Nieruchomości Tyszkiewicz.
W okolicy numeru Trakt św. Wojciecha 313 ma powstać biurowiec firmy SKAT, który od ponad 20 lat świadczy usługi w zakresie transportu międzynarodowego i spedycji. - Gdyby nie Obwodnica Południowa, raczej nie inwestowalibyśmy w Lipcach – mówił nam niedawno Waldemar Łazarczyk, prezes zarządu firmy.

Nieopodal skrzyżowania Traktu św. Wojciecha i Gościnnej 2, Zatoka ma w planie wybudować niewielki hotel, biura i market. W zeszłym tygodniu firma nie miała jednak wciąż pozwolenia na budowę.

Galeria artykułu

Tak już niedługo ma prezentować się biurowiec firmy Hemont

Tak już...

Tak już niedługo ma prezentować się biurowiec firmy Hemont

Tak już...

Tak już niedługo ma prezentować się biurowiec firmy Hemont

Tak już...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

109.243.66.*

08:50, 22/06/12

Miasto nie buduje Biedronek!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

20:32, 21/06/12

Zatoka już zaraz będzie rok jak nie istnieje.Miał być nowy obiekt doś szybko postawiony,i co plac jest a inwestycji nie ma,może lepiej by było aby BIEDRONKA powstała?Poco dla ZATOKI hotel.Na trasie odPRUSZCZA do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.198.*

16:56, 13/04/12

A mnie cieszy że Orunia się rozwija, jeżeli chodzi o firmy to jesteśmy daleko za murzynami, będziemy mieli Lidla i dodatkowe biurowce się przydadzą. Mam nadzieję też kiedyś wynająć biuro na Oruni. Imo świetna ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.162.*

16:06, 13/04/12

Drogi 0125gd też mnie denerwują nie które działania ROO z wprowadzeniem strefy 30 gdzie się da na siłę... Jako uczestnik ruchu drogowego, denerwuję mnie dziwne uprzykrzanie zakazami, nakazami i tłumaczeniem, że ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

12:52, 13/04/12

A co, magazyny nie pozwalają mieszkańcom żyć?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

11:34, 13/04/12

Tylko co z mieskzańcami jak już wybudują tu magazyny?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.115.*

10:19, 13/04/12

Całkiem możliwe, że firma transportowa ze Smętnej będzie się przenosić...

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.73.*

08:32, 13/04/12

gosc 46.112.76.*, ja poprostu widzę co się dzieje dookoła mnie. Na Żuławskiej, w moim sąsiedztwie, powstały dwie bazy logistyczne. Pozostałe sąsiedztwo, mieszkańcy Oruni, wraz ROO tak im uprzykrzają życie, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

06:50, 13/04/12

Fajny projekt, dobry punkt, zdecydowanie poprawi estetykę tego miejsca. A biurowce z magazynami będą żyć w symbiozie. Skończyły się czasy kiedy przyjmowało się partnerów biznesowych w kanciapie na tyle magazynu. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.112.76.*

23:23, 12/04/12

Kolega 0125gd zawsze wszystko widzi w pozytywnych i radosnych kolorach. ;))) Ja tam się cieszę, że w końcu coś się rusza.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.73.*

22:27, 12/04/12

jaaasne... eldorado logistyczne... centra magazynowe.... z zakazem wjazdu dla ciężarowych i próbą zdławienia wszelkich inwestycji związanych z transportem, czyli tego, do czego ta dzielnica się obecnie najlepiej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń