Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 23/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dzielnica w migawce, tydzień 10

 31 dodane: 18:55, 15/04/12

tagi:zdjęciamigawkatydzień

Świąteczna gorączka za nami. Wracamy z kolejną porcją zdjęć z Oruni. Już po raz dziesiąty.

Dzielnica w migawce, tydzień 10
Dzielnica w migawce, tydzień 10
Fot. Aleksandra Golonka

Fotografia 1 z 31

- Chociaż nie jestem mieszkanką Oruni, zawsze uważałam, że ta dzielnica to nie tylko "brud, smród i ubóstwo". Łatwo pokazać ją w przygnębiających szarościach, ale przecież Orunia nie jest tylko czarno-szaro-obdrapana. Jest tu mnóstwo kolorów, trzeba tylko chcieć je zobaczyć! - napisała na naszą skrzynkę redakcyjną pani Ania.

Ale inaczej niż to zwykle z "rozmowami w sieci" bywa , tutaj oprócz słów, pojawiły się też konkrety. Pani Anna wybrała się na przechadzkę po Oruni. Rezultat? Cała seria zdjęć, które pokazują dzielnicę w zdecydowanie pozytywnym świetle. Wyraziste ujęcia, wyostrzone szczegóły, ciekawe kompozycje i prawdziwy misz masz kolorów. Fotografie bardzo nam się podobały. Pani Anno, czekamy na kolejne tezy i ich fotograficzne potwierdzenia :)

Na Oruni mieszka od 1945 roku. Wciąż jeździ na motorze. I jest jednym z najbardziej pozytywnych osób, które udało nam się tutaj spotkać. Poznajcie pana Józefa z Kolonia Mysia. - Oj, trochę historii mógłbym Wam opowiedzieć. Wiem, gdzie na Oruni w ziemi leży sporo zabytkowych artefaktów. Musimy się kiedyś spotkać i spokojnie porozmawiać - mówił nam pan Józef. Na pewno spotkamy się raz jeszcze, a jakże. A echa tej rozmowy z naprawdę interesującym rozmówcą znajdą się na naszym portalu.

A skoro o historii mowa, to przenieśmy się na chwilę na ulicę Sandomierską. Tu w jednym z budynków mieszka pani Ania. Wcześniej mieszkali jej rodzice. - Chcieliśmy wykupić nasze mieszkanie. Usłyszeliśmy jednak, że miasto ma inne plany co do tej okolicy i że o wykupie nie może być mowy. Budynek zostanie przeznaczony do rozbiórki. Jak tak można? To przecież piękna, zabytkowa kamienica - denerwuje się pani Anna. Na naszym zdjęciu jej córka, pani Łucja trzyma fotografię tego samego budynku. Fotografia została zrobiona kilkadziesiąt lat temu. I do tego tematu również wrócimy.

W "migawce" znalazło się też kilka innych mieszkańców Oruni. Jest pani Janka z ulicy Wschodniej. - Nic tu się nie zmienia. Wstyd zaprosić znajomych na Orunię. Chciałabym, aby nasza dzielnica wreszcie nabrała wiatru w żagle, ale chyba nie ma na to szans - mówi nam pesymistycznie.

Większym optymistą jest za to pan Sylwester z ulicy Żuławskiej. - Mi się tu dobrze mieszka. Lubię Orunię - uśmiecha się. Ale i on ma powody do narzekań. - Trochę przeszkadzają przejeżdzające pociągi. Hałas jest spory. Na domiar złego drgania zniszczyły elewację naszego budynku.

Dwóch panów, których spotkaliśmy na ulicy Równej, denerwuje jeszcze coś innego. - Pracowaliśmy wiele lat, a z dzisiejszej emerytury nie stać mnie na opłacenie czynszu i jedzenia. To o taką Polskę walczyliśmy? Nasze państwo jest słabe, bardzo słabe - komentują.

Zauważony w małym okienku na Głuchej pan Andrzej twierdzi, że nie ma żadnych historii do opowiedzenia. W spokoju pali papierosa. Nie ma nic przeciwko krótkiej sesji zdjęciowej. Twierdzi, że zagląda na nasz portal.

Tradycyjnie już w "migawce" jest i miejsce na krótki przegląd ostatnich remontów i inwestycji. Na Sandomierskiej, nieopodal Lidla robotnicy budują już chodniki. Na Dworcowej w sobotę rozpoczęto wylewkę pod przyszły peron. Praca wre również nad Kanałem Raduni. 

Na boisku przy Szkole Podstawowej nr 16 rozegrano kolejny turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży. Nie zabrakło emocji. Były nagrody i puchary. - Bardzo się cieszę, że to miejsce kontynuuje dawne tradycje. Orunia słynęła kiedyś z wielkiej aktywności sportowej jej mieszkańców. Potrzeba takich imprez na naszej dzielnicy - przekonuje Stanisław Zaremba, dawny dyrektor jednej z oruńskich szkół, który dziś pomaga w organizacji wielu sportowych imprez na Oruni.

Z ciekawostek. Na pewno wrażenie może robić amerykański "school bus" w środku Świętego Wojciecha. Przykuwa oko także niewielki jacht na jednym z podwórek przy ulicy Równej.

A co jeszcze w dziesiątej migawce?
Oruńskie połączenie nowoczesnego z zabytkowym, plejada sympatycznych czworonogów (w oknach i przy oponach), kury (w okolicy Równej, Koloni Mysia, Koloni Orka można je spotkać w wielu miejscach), trochę napisów i śmieci, jedna ruina (najpierw zalana przez powódź, później spalona), lokalna statua, która nie tylko przeszkadza saneczkarzom, ale i przydaje się jako tło dla papparazii, gipsowana para i sposób na tańszą naprawę samochodu.

Słowa uznania dla autorów zdjęć: Grzegorza Jezierskiego, Aleksandry Golonki, Zbigniewa Petraka i pani Ani.
Dzielnica w migawce, tydzień 10

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 10

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 10

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 10

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 10

Dzielnica w...

pan Andrzej

pan Andrzej

pan Józef

pan Józef

pan Sylwester

pan Sylwester

pani Janka

pani Janka

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

178.183.243.*

21:42, 02/05/12

A ja jestem zakochany w Oruni, usycham z tęsknoty że musiałem się z niej wyprowadzić, aż do Elbląga. To jest dla mnie tragedia! Kibicuje Oruni, bo to jest wspaniała dzielnica tylko trzeba nad nią popracować, a ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

09:56, 19/04/12

Masz napisane niżej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.36.198.*

21:17, 18/04/12

Gdzie bylo zrobione zdjecie 10?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.77.*

21:04, 17/04/12

Dzielnica wielkich kontrastów...ale nie da się ukryć że idzie ku lepszemu, fakt są miejsca paskudne ale one są wszędzie od Stogów przez Wrzeszcz po Sopot. Pozdrowienia Dla pana Józefa przesyła znajomy z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

11:04, 17/04/12

Ja też tak uważam, że rzeczywistość trzeba pokazywać taką jaka jest a nie przypudrowaną a, że jest syfiasta to już inna sprawa.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.115.*

01:33, 17/04/12

A mnie się wydaje, że to jest spoko. Fotografia jest w jakimś sensie formą dokumentu. Naturalistycznie pokazuje jak jest tu i teraz. Za 10 lat, okoliczności pewnie się zmienią. W miejscu jakiegoś obecnego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.118.*

22:31, 16/04/12

Z całym szacunkiem do osób które robiły te zdjęcia,ale niektóre zdjęcia nie powinny się tu pojawić bo co one pokazują?Monopolowy,stertę śmieci i to że ktoś sobie zakleił auto z powodu braku drzwi które pewnie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

89.69.102.*

13:30, 16/04/12

Dokładnie, zdjęcie nr 7 - przejazd Przy Torze, zdjęcie nr 10 - ulica Sandomierska, okolice numeru 45-49 (podwórko). Pozdrawiam :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

11:10, 16/04/12

7 to przejazd na ulicy Przy Torze

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.240.*

08:21, 16/04/12

Pozdro dla Pana Józka :D Gdzie były zrobione zdjęcia 7 oraz 10?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń