Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Eksponatów nie brakuje, będzie oruńskie muzeum?

 12 dodane: 19:28, 19/04/12

tagi:kuźniahistoriaartefaktymuzeum

XIX-wieczne kule do muszkietów, fragmenty nagrobków z dawnych cmentarzy, resztki pomników, zabytkowe już guziki i fajki, datowane na prawie trzysta lat do tyłu dokumenty... – lista oruńskich znalezisk jest znacznie dłuższa. Jest szansa, że te i wiele innych historycznych artefaktów już za kilka miesięcy będzie można oglądać w remontowanej właśnie kuźni przy ulicy Gościnnej.

Znalezione koło śmietnika na Starych Szkotach
Znalezione koło śmietnika na Starych Szkotach
Fot. archiwum Krzysztofa Kosika

Fotografia 1 z 12

- Orunia aż roi się od takich miejsc, w których znaleźć można wiele pamiątek z czasów minionych – mówi profesor Jerzy Samp, autor wielu książek na temat historii Oruni.
- Niektóre z nich są naprawdę imponujące. Dość wspomnieć, że w okresie międzywojennym w rejonie ulicy Żuławskiej znaleziono łodzie z X wieku. Czy jakaś dzielnica może pochwalić się podobnym znaleziskiem? – pyta profesor.

Wiele niespodzianek, zdaniem historyka, wciąż kryje Park Oruński. – To miejsce nigdy nie było porządnie przeszukane przez archeologów. Miejmy nadzieję, że nie zrobią tego „poszukiwacze skarbów”. A przynajmniej ci mniej uczciwi, którzy swoje znaleziska przehandlują w Internecie. Orunia nie będzie miała z tego żadnego pożytku – komentuje profesor.

Okolice ulicy Równej, Koloni Mysiej, Żabiej to obszary, gdzie do tej pory w ziemi można natrafić na pozostałości...dawnych pomników. – Po drugiej wojnie światowej zostało ich w Gdańsku zniszczonych wiele. Dla przykładu pomnik na cześć poległych w wojnach oficerów niemieckich, który stał w centrum miasta został rozbity. Jego resztki trafiły na Olszynkę. A stamtąd kawałkami „przechodził” na Orunię. Pomniki były przycinane na nagrobki – mówi Samp.

Historyczne artefakty mają jednak to do siebie, że najpierw ktoś musi je odkryć. Na Oruni nie brakuje ludzi, którzy poświęcają swój czas właśnie temu zajęciu. Jedną z takich osób jest pani Dorota. – Udało mi się tutaj znaleźć wiele interesujących rzeczy. W Parku Oruńskim, na Żuławskiej, Trakcie św. Wojciecha. Kawałki nagrobków z dawnego cmentarza, kulki od muszkietów, stare guziki, zabytkowe kafle, szczegóły z nieistniejących już kamienic – wylicza pani Dorota.

Moja rozmówczyni nie ma prostej odpowiedzi, kiedy pytam, czemu zajmuje się „historycznym zbieractwem”. – Rozumiem, że dla niektórym moje hobby może wydawać się dziwne. Ktoś może powiedzieć, że to są nic nie warte śmieci. Ale ja się z tym nie zgadzam, uważam, że to kawałek naszej historii i należy o nią dbać.
- I żeby było jasne, nie chodzi mi o jakiś zarobek, sprzedawanie tego co znajdę w Internecie. Wszystkie moje znaleziska chcę przekazać do oruńskiego muzeum, które, mam nadzieję, powstanie na naszej dzielnicy – dopowiada.

Jest szansa, że już niedługo takie niewielkie muzeum zostanie na Oruni otwarte. Mowa o zabytkowej kuźni z ulicy Gościnnej, która właśnie przechodzi renowację.
- W jednym z pomieszczeń budynku, tam gdzie jest piec kowalski mogłaby funkcjonować przestrzeń ekspozycyjna właśnie dla tego typu historycznych znalezisk. A na zewnątrz kuźni znalazłoby się miejsce na lapidarium - mówi Agnieszka Leśniewska, która z ramienia Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej (to właśnie ta organizacja będzie w przyszłości zarządzać tym miejscem) będzie koordynatorem wszystkich działań w kuźni.

Przeszkodą może być stosunkowo niewielka powierzchnia przyszłego muzeum. Ale jest coś jeszcze.
- Należy jednak pamiętać, że kuźnia jest zabytkiem. W związku z tym ma swoje uwarunkowania. Wszystkie pomysły muszą zyskać aprobatę odpowiednich urzędów - przypomina Leśniewska.

- To cenna inicjatywa. Będziemy chcieli, aby mieszkańcy, w ramach kolejnych dyskusji "Orunię widzę wielką", przynieśli nam zdjęcia swoich eksponatów. Tych artefaktów, które uważają, że powinny znaleźć się w kuźni. Trzeba będzie dokonać stosownej selekcji. Być może niektóre ze znalezisk trafią do innych gdańskich muzeów - mówi Marek Barański z gdańskiego Referatu Rewitalizacji.

Krzysztof Kosik, mieszkaniec Gościnnej, w przeszłości radny miasta również chce przekazać część swoich zbiorów do przyszłego muzeum. Ale tylko tego, które będzie znajdować się na Oruni.
- Mam zamiar przekazać do naszej kuźni między innymi oryginalne dokumenty, które związane są z historią Oruni. Jeden z XVIII wieku, drugi z lat 30-tych ubiegłego stulecia. Oprócz tego oddam do oruńskiego muzeum znalezioną w Parku Oruńskim kulę armatnią, którą eksperci datują na czasy Potopu Szwedzkiego. A także: fibulę rzymską, odkrytą przeze mnie na ulicy Bocznej, stare fajki, guziki i monety, jeszcze z czasów Napoleona. Na tym pewnie się nie skończy – mówi nam Kosik.

Także profesor Samp ma zamiar wzbogacić przyszłe oruńskie muzeum. – Kamienne płytki podłogowe z posadzki nieistniejącej już kamienicy, dawnej Restauracji Pod Wiatraczkiem (okolice ulicy Podmiejskiej – przyp. red.), znaleziona na Oruni żelazna kula armatnia, czy też na przykład ceramiczne fajki – wylicza historyk.

Co jeszcze powinno znaleźć się w oruńskim muzeum?
- Może to być wycinek z gazety z dawnych lat, zdjęcie z opisem, mebel z przedwojennej stolarni, która funkcjonowała wtedy na Placu Oruńskim. Jestem pewny, że wielu oruniaków ma u siebie wiele cennych pamiątek. Może któreś z nich trafią do oruńskiego muzeum? – zastanawia się Kosik.

Otwarcie kuźni zaplanowano na jesień tego roku.
Niektóre z oruńskich znalezisk zostały odkopane...w Internecie. - Brałem udział w wielu aukcjach na Allegro. Próbowałem kupić pamiątki związane z Orunią. Nie zawsze mi się udawało. Czasem przeszkadzali inni licytujący, czasem wysoka cena - mówi nam Kosik.
Znalezione koło śmietnika na Starych Szkotach

Znalezione koło...

Eksponatów nie brakuje, będzie oruńskie muzeum?

Eksponatów nie...

akwaforta B. Hellingrata, przedstawiająca kuźnię przy ulicy Gościnnej

akwaforta B....

dokument z połowy XVIII wieku - mowa w nim o jednej z oruńskich kamienic

dokument z...

Guzik, znaleziony na ulicy Żuławskiej

Guzik,...

Guziki, monety, fibula

Guziki, monety,...

Kafel od pieca, znaleziony w Parku Oruńskim

Kafel od pieca,...

kapsle

kapsle

Kule od muszkietu, znalezione w Parku Oruńskim

Kule od...

Metalowa tabliczka, znaleziona w piwnicy nieistniejącej już kamienicy koło dawnej ZATOKI

Metalowa...

Nagrobek, znalezione na terenie dawnego cmentarza

Nagrobek,...

Pudełeczko HOLM, znalezione w kamienicy niepodal dawnej ZATOKI

Pudełeczko...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

164.126.115.*

17:24, 20/04/12

To w końcu kawiarnia czy muzeum? Ludzie ja chcę się dowiedzieć.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.240.*

12:58, 20/04/12

Białych kapsli po piwie i fiolek po lekach ci u nas dostatek

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

02:28, 20/04/12

Mam kilka starych zdjęć Oruni może by pasowały

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń