Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 17/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Znikająca i pojawiająca się zieleń

 2 dodane: 07:36, 27/04/12

tagi:Park Oruńskizieleń

Wycięte topole na Sandomierskiej, za to nowe drzewa w Parku Oruńskim – inwestorzy zrekompensują usuniętą przez siebie zieleń, sponsorując nowe nasadzenia. Również w kilku innych punktach Gdańska.

Znikająca i pojawiająca się zieleń
Znikająca i pojawiająca się zieleń
Fot. ZDiZ

Fotografia 1 z 2

- Jarząb zwyczajny, jarząb szwedzki, jarząb mączny, klon tatarski, dąb piramidalny, tulipanowiec amerykański, brzoza brodawkowata. Zaczynają się w Gdańsku nasadzenia drzew między innymi tych właśnie gatunków. Łącznie, posadzonych zostanie w tym roku około 250 drzew – mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

100 nowych nasadzeń pojawi się w Parku Reagana, blisko 70 na innych ulicach Zaspy, 15 trafi do Parku Oliwskiego, kolejne 15 – do Parku Oruńskiego. W tym ostatnim będą to brzozy brodawkowe, kasztanowce, jarzęby mączne, klony tatarskie i buki pospolite.

Wczoraj (26.4) rozpoczęło się sadzenie drzew w Parku Oliwskim, dziś ekipy pracowników pojawiły się na terenie oruńskiego zieleńca.

Drzewa sadzone są na koszt inwestorów realizujących w mieście swoje budowy. 
- Podczas trwania tych inwestycji, często usuwa się istniejącą na danym terenie roślinność. Zgodnie z umowami, inwestor ma obowiązek odtworzyć zieleń. Jeśli nie może tego zrobić na terenie własnej inwestycji, to przekazuje Zarządowi Dróg konkretne, wskazane przez ZDiZ, sadzonki drzew i krzewów, a te potem pojawiają się na gdańskich ulicach i w parkach – wyjaśnia Kaczmarek. 

Nasadzenia w Parku Reagana, to rekompensata za drzewa i krzewy wycięte z terenu budowy Olivia Business Centre oraz terenu Portu Północnego. Przy ul. Hynka i al. Jana Pawła II - za topole usunięte z rejonu ul. Sandomierskiej (chodzi o remont linii kolejowej E-65). Co ciekawe, drzewa w Parku Oruńskim nie są rekompensatą za usuniętą zieleń z Sandomierskiej, a tą, która zniknęła wraz z budową gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
W tym roku ma ruszyć długo wyczekiwana rewaloryzacja Parku Oruńskiego. Prace rozłożone są na siedem etapów:"place zabaw”, „wozownia”, „scena”, „uporządkowanie zieleni parkowej, wykonanie wodociągu, oświetlenia, monitoringu”, „altana”, „kładka przez potok wewnętrzny, mostek przez Potok Oruński”, „wzgórza – przystosowanie do celów parkowych. W tym roku zrealizowana ma zostać połowa pierwszego etapu. Koszt prac w 2012 roku oszacowano na milion złotych. Koszt całej rewaloryzacji Parku to kilkanaście milionów złotych.

Galeria artykułu

Znikająca i pojawiająca się zieleń

Znikająca i...

Znikająca i pojawiająca się zieleń

Znikająca i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.116.*

17:43, 30/04/12

...i bardzo dobrze, że nasadzają, wiele drzew ubyło w Parku Oruńskimu na skutek huraganowych wiatrów...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

92.74.207.*

08:00, 30/04/12

Jak wycinają z ulic to na ulicach powinni sadzić. Mało w parku drzew??

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.121.*

18:26, 28/04/12

Drzewa wycięto na Oruni - nasadzimy nowe w Oliwie, Wrzeszczu, Przymorzu, itd.. W d...e z Orunią. Przepraszam łaskawie nasadzimy 15 drzew w Parku Oruńskim - a ile jeszcze wytniemy?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń