Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 19/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Płyną śmieci, płyną...

 10 dodane: 16:28, 10/05/12

tagi:rowyrolnicyŻuławskasprzątanieśmieci

Ponad 20 rolników z rejonu ulicy Żuławskiej skarży się na nielegalne wysypiska w ich okolicy. Śmieci pływają w rowach melioracyjnych, na terenie ujęcia wody pitnej – denerwują się. Co na to urzędnicy?

Płyną śmieci, płyną...
Płyną śmieci, płyną...
Fot. pani Zofia

Fotografia 1 z 10

- Można tu znaleźć wszystko: części samochodowe, zwoje kabli, gruz, worki ze śmieciami, resztki mebli. Ludzie wyrzucają to tuż obok drogi albo prosto do rowów melioracyjnych – mówi nam pani Zofia, ogrodnik z ulicy Żuławskiej.

Wspólnie z innymi rolnikami z okolicy, pani Zofia założyła kilka lat temu Spółkę Wodną. Jednym z zadań spółki jest pozyskiwanie środków na udrażnianie rowów melioracyjnych. Mowa o terenach w rejonie ulicy Żuławskiej. To tutaj rolnicy uprawiają swoje pola. Kłopot w tym, że czyszczenie rowów robi się coraz bardziej uciążliwe. A co za tym idzie, coraz droższe. Tylko w przeciągu jednego dnia rolnicy naliczyli tutaj kilkanaście nielegalnych wysypisk śmieci. I stale ich przybywa.

Zawracanie głowy?
- To nie my tutaj śmiecimy. Straż Miejska właściwie nie reaguje na nasze zgłoszenia. Raz nawet złapałem na gorącym uczynku delikwenta, który przyjechał ciężarówką i wyrzucał swoje śmieci. Po naszym telefonie pojawili się strażnicy, dali mandat, facet nawet nie musiał uprzątnąć tego, co zostawił – denerwuje się pan Zbigniew, inny rolnik z okolicy.

Elżbieta Rutkowska, młodszy Inspektor ds. Komunikacji Społecznej w gdańskiej Straży Miejskiej zapewnia, że interwencje w tego typu sprawach są podejmowane. Ale przyznaje, że właściwie nie zdarza się, aby udało się kogoś złapać na takim procedurze. – Apelujemy o to, aby spisywać numery rejestracyjne pojazdów osób wyrzucających śmieci. Warto zrobić zdjęcie i świadczyć przeciwko wyrzucającemu. Dzięki temu możliwe jest ukaranie sprawcy. Dodatkowo strażnicy kontrolują umowy na wywóz nieczystości przez, co ograniczamy nielegalne wysypiska śmieci – wyjaśnia.

Takie tłumaczenia rolnicy z Żuławskiej kwitują krótko: zawracanie głowy, strażnicy nie mogą, a często nie chcą nam pomóc.

Taką wodę pijemy
Używają jeszcze jednego argumentu. – Tu już nie chodzi tylko o naszą krzywdę. Śmieci są wyrzucane na teren ujęcia wody pitnej „Lipce”. Nikomu z miasta to nie przeszkadza? – pytają wzburzeni.
Kiedy o tę ostatnią kwestię pytamy strażników miejskich, ci zapewniają (słowami rzecznika), że informowali o wszystkim gdański Saur Neptun, miejską spółkę, która dostarcza wodę do gdańskich domów.

I tu zaczynają się schody. Wcale nie tak łatwo ustalić, kto właściwie za co i kiedy odpowiada.

Grażyna Pilarczyk, rzecznik Saur Neptun Gdańsk: - Ochrona strefowa ujęć wody to zadanie przypisane do spółki właścicielskiej Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej.
Agnieszka Gajowniczek, rzecznik GIWK: - Do dbałości o tereny znajdujące się w granicach strefy ochrony zobowiązani są wszyscy zarządcy gruntów znajdujących się na tym terenie.

Rowy są, odpowiedzialności brak
Kto jest zarządcą opisywanych tu terenów?
- Wskazane przez rolników lokalizacje nielegalnie porzuconych odpadów znajdują się w większości na gruncie gminnym, na przykład te położone w granicach terenu ścisłej ochrony ujęcia LIPCE lub w pasie drogowym miejskich ulic. Jednak część terenu na polderze Orunia jest dzierżawiona od gminy przez samych rolników – odpowiada Dagmara Nagórka-Kmiecik, wicedyrektor gdańskiego Wydziału Środowiska.

Urzędniczka przypomina, że niekiedy granica odpowiedzialności przebiega...środkiem rowu. Część bliżej działki należy do właściciela (na przykład rolnika), fragment bliżej ulicy – już do miasta.

Według przedstawicieli Wydziału Środowiska, dbaniem o czystość w przydrożnych rowach zajmują się instytucje: gdański Zarząd Dróg i Zieleni (gdy chodzi o rowy położone w pasie drogowym) i gdańskie Melioracje (na przykład wtedy gdy są one odbiornikami kanalizacji deszczowej). 
Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego dba z kolei o czystość większych zbiorników i kanałów.

Te informacje jednak nie pomagają rolnikom z Żuławskiej. – Do kogo mamy się zwrócić z naszym problemem?
Tomasz Wysocki, kierownik Rejonu 3 w gdańskich Melioracjach: Mogę zapewnić, że rowy melioracyjne, o które Pan pyta, nie są „nasze”. Ich sprzątanie to nie jest nasz obowiązek.

Mieszkańcy i urzędnicy zadziałają razem?
Istnieje jednak szansa, że śmieci zostaną posprzątane. Po naszej interwencji udział w akcji „sprzątanie Żuławskiej” zadeklarowali przedstawiciele Wydziału Środowiska i członkowie lokalnej Rady Osiedla. Radni, przy pomocy samych rolników i wszystkich chętnych mieszkańców, myślą nad zebraniem wszystkich śmieci z omawianego tu rejonu. Urzędnicy obiecali zabrać odpady na koszt gminy.

- Te śmieci na terenie ujęcia wody pitnej, z której przecież wszyscy korzystamy, powinny zostać uprzątnięte. Planowaliśmy sprzątanie Oruni już wcześniej, niekoniecznie w tym miejscu. Ale ulica Żuławska nadaje się do tego jak najbardziej. Zapraszam przedstawicieli Spółki Wodnej na nasze dyżury, tam dogramy wszystkie szczegóły. Mam nadzieję, że w akcję włączy się jak najwięcej mieszkańców Oruni, to w końcu dzielnica nas wszystkich – mówi Agnieszka Bartków, szefowa Rady Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z takiej inicjatywy mieszkańców. Po ustaleniu terminu sprzątania prosiłabym o kontakt z naszym inspektorem, panią Joanną Grzyba (numer telefonu: 058 32 36823). Omówimy miejsc zdeponowania odpadów i ich odbiór – obiecuje Nagórka-Kmiecik.
Płyną śmieci, płyną...

Płyną śmieci,...

Płyną śmieci, płyną...

Płyną śmieci,...

Płyną śmieci, płyną...

Płyną śmieci,...

Płyną śmieci, płyną...

Płyną śmieci,...

Płyną śmieci, płyną...

Płyną śmieci,...

Na czerwono zaznaczono nielegalne wysypiska

Na czerwono...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.70.*

15:11, 11/05/12

Śmieci są wyrzucane na dzikie wysypiska i podrzucane do śmietników ademowskich czy prywatnych stojących poza ogrodzeniem posesji. Nad ranem lub późno w nocy czynią to mieszkańcy innych dzielnic i okolic Oruni, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.254.175.*

08:23, 11/05/12

Nie uważacie że to sami mieszkańcy są winni! To nie krasnoludki wyrzucają śmieci gdzie popadnie. Wstyd!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

07:20, 11/05/12

No urzędników na pewno to nie bawi kiedy czytają o bajzlu jaki robią swoim olewactwem.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.214.*

05:25, 11/05/12

To jest okropieństwo, ciągle musimy oglądać syf na tej Naszej Oruni, już to nie bawi....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.52.*

00:18, 11/05/12

Zrobić jedną stawkę za smieci i to taką solidną i problem sam się rozwiąze

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

23:13, 10/05/12

masz takie same w domu czy sam tu wyrzuciłeś?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

19:29, 10/05/12

WOW Moje fotele na 7 zdjęciu xp

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń