Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Gdańsk teraz, Orunia kiedy indziej

 1 dodane: 14:47, 16/05/12

tagi:nielegalne wysypiskaśmieci

Wielka mobilizacja przed Euro2012: urzędnicy biorą się za sprzątanie Gdańska. W całym mieście zidentyfikowano setki nielegalnych wysypisk. Na Oruni także, ale tutejsze śmieci muszą poczekać. Na lepsze czasy.

Gdańsk teraz, Orunia kiedy indziej
Gdańsk teraz, Orunia kiedy indziej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Rejon Małomiejskiej i Wawelskiej: 2000 m2 śmieci komunalnych, Żabia (400 m2), Smolna (400 m2). Sandomierska 42-44: tapczany, 20 worków ze styropianem. Sandomierska 46: 30 worków, odpady budowlane. Stworzona niedawno przez urzędników lista nielegalnych wysypisk w okolicy jest znacznie dłuższa.

Problem w tym, że ani jeden z tych "oruńskich" punktów nie jest priorytem. Te ostatnie można znaleźć w Śródmieściu, Wrzeszczu, a nawet południowym Gdańsku. Przykład priorytetu, który znaleźliśmy na wspomnianej wyżej liście: ulica Królowej Jadwigi 107-111 (Orunia Górna), za garażami, 100 m2 śmieci komunalnych.

Mówiąc prościej: o sprzątnięciu oruńskich śmieci przed czerwcowym Euro2012 można zapomnieć.

Tymczasem od maja w Gdańsku trwają wielkie porządki. Oprócz służb porządkowych i kolejnych urzędów bierze w nim udział 200 dłużników komunalnych i 50 osadzonych z Zakładu Karnego na Przeróbce i Aresztu Śledczego na ul. Kurkowej. Urzędnicy obiecują, że w mieście będzie czyściej. - Zmieniliśmy procedury - tłumaczą.

Największa zmiana: gdy na prywatnej działce zalegają śmieci, a właściciel nie chce ich posprzątać, robią to za niego służby miejskie, a później wystawiają mu stosowny rachunek.
Wcześniej, straż miejska wystawiała mandat, ale nie było gwarancji, że śmieci zostaną posprzątane.

- Z ulic, podwórek i trawników - nie tylko tych należących do miasta, ale również należących do prywatnych właścicieli - zniknąć mają do końca maja wszelkie śmieci, odpady i zanieczyszczenia. Wszystko po to, by odwiedzający nasze miasto kibice i goście czuli się tu jak najlepiej - mówi Michał Piotrowski z gdańskie Biura Prasowego.

Ale jak przyznają urzędnicy, w tej sprawie będą priorytety.
- W pierwszej kolejności porządkowane są tereny zlokalizowane wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych i szlaków żeglugowych, w pasie nadmorskim, wokół stadionu PGE Arena, oraz te znajdujące się w reprezentacyjnych dzielnicach miasta - dodaje Piotrowski.

Tą ostatnią najwyraźniej nie jest Orunia, dzielnica położona tuż obok centrum Gdańska. Tutejsze śmieci (wystarczy spojrzeć chociażby na ten artykuł by przekonać się o skali tego zjawiska na Oruni) muszą więc poczekać. - To nie jest tak, że odpuszczamy jakąś dzielnicę. Nie zdążymy jednak zrobić wszystkiego przed Euro2012. Po tej imprezie na pewno będziemy kontynuować sprzątanie Gdańska - obiecuje Piotrowski.

Podobnie deklarują inni urzędnicy, którzy niedawno poprosili o opinię w tej sprawie wszystkie rady osiedli i dzielnic w Gdańsku. Również tę z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha. Chodzi o wskazanie miejsc, które powinny zostać uprzątnięte jak najszybciej. Lista, którą sporządzili urzędnicy, może być niekompletna.
- Tak, dostaliśmy taką listę. Sprawdzimy czy jest ona aktualna i kompletna. Będziemy wnioskować o uprzątnięcie w pierwszej kolejności tych nielegalnych wysypisk, które najszybciej się rozrastają i szpecą naszą okolicę – mówi Mateusz Korsztun, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla „Orunia-Św.Wojciech-Lipce”.

Co jeżeli po Euro2012 miasto nie będzie już z takim zapałem sprzątać nielegalnych wysypisk?
- Myślę, że to byłby wielki wstyd dla miasta. I dowód na to, że cała akcja robiona jest tylko pod publiczkę. My nie odpuścimy tej sprawy. Wychodzimy ścieżkę w urzędach i będziemy przypominać urzędnikom o dzisiejszych deklaracjach – obiecuje radny.
Z apelem o pomoc w akcji Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych zwrócił się też do zarządców nieruchomości prywatnych. W przesłanym piśmie urzędnicy proszą o doprowadzenie do porządku terenów przyległych do wspólnot mieszkaniowych, własnościowych, dzierżawionych a także tych użytkowanych nieformalnie – czyli bez tytułu prawnego. GZNK deklaruje pomoc w postaci sprzętu i ludzi niezbędnych do usunięcia wielkogabarytowych nieczystości (na przykład gruzu, pozostałości po remontach, przebudowach, wycinkach, a także tzw. wystawki mebli i sprzętu AGD). Zgłoszenia zapotrzebowania na załadunek i transport takich zanieczyszczeń można kierować bezpośrednio do Działu Współpracy GZNK - tel. 58 345 09 13.
Służby miejskie nawiązały również porozumienie z Zarządem PKP w sprawie uporządkowania i utrzymania w czystości terenów kolejowych, szczególnie tych które przylegają do głównych szlaków komunikacyjnych w mieście. 

Nie ma jednak pewności, że tereny wzdłuż linii kolejowej E-65 na odcinku Pruszcz-Gdańsk zostaną posprzątane przed Euro2012.

Galeria artykułu

Gdańsk teraz, Orunia kiedy indziej

Gdańsk teraz,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.88.*

01:21, 18/05/12

W d..ie z Euro2012 kiedy otworzą Lidla

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

21:22, 17/05/12

Ciekawe kto posprząta wokół nowego peronu na stacji Orunia? Czy zostanie zagospodarowany teren i naprawione zniszczenia wyrządzone podczas prac kolejowych, zrujnowanych chodników i zasypanych studzienek, itp.?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

14:17, 17/05/12

EURO2012 propaganda sukcesu ktoś myśli że będą sprzątać Orunie wtedy czy później?!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

14:15, 17/05/12

Ola szybko chodz do mnie, bierzemy wózek i idziemy. W sobote jest na jakaś wyprzedasz, czy cos, to moze chociaz na amrene bedzie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.182.196.*

09:11, 17/05/12

Kiedy otwarcie LIDLA?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.52.*

23:24, 16/05/12

Narzucić taki podatek od śmieci że odechce sie wyrzucania w nielegalnych miejscach śmieci i problem sie sam rozwiąze.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.52.*

23:20, 16/05/12

Jestem ciekawa to za to wszystko jest odpowiedzialny? płacimy przecież za wywóz śmieci.N mojej ulicy Głucha 21C/D za śmietnikiem jest drugie wysypisko śmieci.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

19:31, 16/05/12

Ciekawa instalacja artystyczna na zdjęciu.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń