Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 19/06/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Remont na raty, "mistrzostwo" na Żuławskiej

 4 dodane: 15:07, 24/05/12

tagi:ŻuławskaremontSmętnaGrabowaEuro2012

Zaczęli, ale nie skończyli – tak na Oruni remontuje się ulice przed Euro 2012. Pieklą się mieszkańcy, kierowcy niszczą tu swoje samochody – Żuławska musi poczekać na koniec czerwcowych Mistrzostw w piłce nożnej.

Remont na raty,
Remont na raty, "mistrzostwo" na Żuławskiej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

- To jest rozbój w biały dzień. Zerwali płyty chodnikowe, zostało błoto. Ustawili za wysokie krawężniki, samochody mają problem, aby wjechać na posesje – denerwuje się Elżbieta Gieroś, mieszkanka ulicy Żuławskiej.

Problem mają też jadący tędy kierowcy. Nowa nawierzchnia (jeszcze bez warstwy ścieralnej) w pewnym momencie kończy się około pół metra przed „leżącym policjantem”.

Kilkudziesięciocentymetrowej długości wyrwa w jezdni stanowi niebezpieczeństwo dla pojazdów o niskim zawieszeniu. – Mój kolega urwał tu ostatnio miskę olejową, jeszcze widać ślady oleju. Nie jechał zbyt szybko – mówi nam jeden z mieszkańców Oruni.

- Ładnie ruszyli i nagle „bach”, robotników nie ma. Na skrzyżowaniu ze Smętną nie wykończyli nawierzchni, w kilku miejscach widać stary bruk. Nie zabezpieczyli studzienek, zapomnieli o chodnikach – opisuje Jerzy Sfugier, oruniak od 62 lat, który pamięta, jak jeszcze w latach 80-tych miasto obiecywało remont chodnika na Żuławskiej. Do tej pory na obietnicach się skończyło.

Remont, który dziś opisujemy, nie dotyczy tylko chodników. Mowa o remoncie ulicy Żuławskiej na odcinku od Smętnej do Przyjemnej. Drogowcy pojawili się tutaj pod koniec kwietnia. Roboty miały trwać do połowy maja. I właściwie, rzeczywiście tyle trwały. Kłopot w tym, że remont nie został ukończony, a po robotnikach nie ma już śladu.

- Myśleliśmy, że remont zostanie dokończony. Nikt nas nie powiadomił, że to już koniec prac. A przecież obok naszej placówki kilka rzeczy pozostało jeszcze do zrobienia – wypowiada się Izabela Brzoskowska-Hańska z niepublicznego Przedszkola „Krasnala”, położonego przy ulicy Żuławskiej.

Z takiego obrotu sprawy nie jest też zadowolony Marek Theus, właściciel niedawno wybudowanego na Żuławskiej marketu „Mercus”. – Przy wjeździe do naszego marketu drogowcy nie położyli nowej nawierzchni. Klienci skarżą się, że trudno przez takie dziury przejechać samochodem.

Co na to inwestor, czyli gdański Zarząd Dróg i Zieleni? 
- Uwzględniając konieczność poprawy bardzo zdegradowanej nawierzchni jezdni ulicy Żuławskiej i ograniczone środki finansowe, przeznaczone na bieżące utrzymanie dróg w roku budżetowym 2012, remont został podzielony na etapy – odpowiada Maria Jaźwińska, p.o rzecznika Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Jest jednak i dobra wiadomość. Drogowcy myślą o wyremontowaniu kolejnego odcinka ulicy Żuławskiej – od Przyjemnej do Grabowej. To ma być następny etap prac. Dopiero w trzecim, będzie mowa o ewentualnej poprawie opisywanych wyżej mankamentów. Wtedy też na obu odcinkach ulicy Żuławskiej (od Smętnej do Przyjemnej, a także od Przyjemnej do Grabowej) ułożona zostanie warstwa ścieralna.

- Termin realizacji kolejnych etapów planowany jest na drugą połowę 2012 r. Zakres remontów określony zostanie po rozliczeniu zadań związanych z EURO 2012 – przyznaje Jaźwińska.

Wykonawcą remontu ulicy Żuławskiej jest firma Pol-Dróg Gdańsk. W rozmowie z nami, jej przedstawiciele nie kryją, że miasto poleciło ich firmie skupić się teraz na innych remontach. Ważniejszych z perspektywy Euro2012. Mowa między innymi o pracach na ulicy Okopowej, czy Elbląskiej. Żuławska może poczekać.
Jak podają przedstawiciele ZDiZ, koszt dotychczasowych prac na Żuławskiej wyniósł 120 tysięcy złotych. Kolejny etap (ułożenie chodników i warstw wyrównujących na odcinku od Przyjemnej do Grabowej) będzie kosztował 160 tysięcy złotych.
Trzeci etap (warstwa ścieralna i regulacja wszystkich urządzeń) – około 180 tysięcy złotych.

Galeria artykułu

Remont na raty, "mistrzostwo" na Żuławskiej

Remont na raty,...

Remont na raty, "mistrzostwo" na Żuławskiej

Remont na raty,...

Remont na raty, "mistrzostwo" na Żuławskiej

Remont na raty,...

Remont na raty, "mistrzostwo" na Żuławskiej

Remont na raty,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.112.253.*

11:14, 28/05/12

Zdzichu przemówił na kolana chamy!

zgloś naruszenie
awatar

zdzislaw117

89.69.114.*

11:04, 28/05/12

po co wogóle piszecie przecież i tak nikt tego nie czyta.A wogóle NASZĄ ORUNIE wszyscy mają w d...e włcznie z adamowiczem.Pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.101.*

21:37, 25/05/12

Co tam drogi, ważne że Lidl otwiera swe podwoje 31 maja ;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.229.*

19:24, 25/05/12

Euro jest najważniejsze, pogódźcie się z tym. Numero Uno. Priorytet wszystkich władz.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

13:03, 25/05/12

A czy szanowni radni nie mieszkają na Oruni? Nie widzą co się dzieje na Żuławskiej? Czy może już tylko za biurkiem na Gościnnej siedzą?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.204.12.*

11:51, 25/05/12

Czy szanowne grono atakujące Radę za wyprzedaż (o którą sami prosiliście na tym portalu) kontaktowaliście się z radą osiedla w tej sprawie czy tylko znaleźliście kozła ofiarnego?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.68.*

22:17, 24/05/12

ale są też i dobre nowiny! Dziś na żuławskiej z rana stali z suszarką! Tak, prawdziwy radiowóz! U nas! Fakt że w nienajlepszym miejscu stali, bo schowali się na tzw. "drodze miłości" ale i tak mieli pod ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

21:05, 24/05/12

Ciekawe co z chodnikami wzdłuż ulicy Żuławskiej od Smętnej do Przyjemnej? Tam po róznych wcześniejszych \"wizytach\" i \"remontach\" fachowców (oświetlenie,gazownicy, ciepłownicy) pozapadały sie chodniki i już ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.51.*

17:50, 24/05/12

Wierzyć się nie chce jak mają Orunię w poważaniu. EURO najważniejsze, kto za to płaci? Gdzie jest w tym wszystkim osiedlowa rada? Czemu oni nie naciskają na urzędników by skończyli Żuławską. No tak nasi radni ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

17:35, 24/05/12

Zabrakło czasu i pieniędzy na kilkanaście metrów nawierzchni??? Czy to jest normalne?! "Leżący policjant" i tak był trudny do przejechania, ale teraz każdy samochód "zgrzyta". Rowerzyści też nie powinni się ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń