Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dzielnica w migawce, tydzień 14

 14 dodane: 18:02, 28/05/12

tagi:migawkazdjęcia

Podwórka, pociągi, Streetwaves, wielka polityka, "i inni" - czternasta migawka w toku...

Dzielnica w migawce, tydzień 14
Dzielnica w migawce, tydzień 14
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 14

Jedno podwórko, co widać na naszym zdjęciu, „zrobione”, które następne? I ważniejsze pytanie: kto i kiedy się nim zajmie? Czy mieszkańcy Oruni będą tylko narzekać, czy spróbują zdziałać coś razem? Jeżeli tak, to jest szansa, że będą mieli kilku sojuszników: lokalnych radnych osiedla i oruński GFIS.

Przedstawiciele tej ostatniej organizacji deklarują, że starają się pozyskać pieniądze na rewitalizację pięciu kolejnych podwórek. O jakich adresach mowa? Jeszcze niewiadomo. Na pewno mocnym kandydatem do tego typu zmian jest plac przy ulicy Serbskiej. Tutejsi mieszkańcy zwracają uwagę na zaniedbaną okolicę, nieobudowane śmietniki, brak jakichkolwiek urządzeń zabawowych. – A przecież mieszka tutaj tak dużo dzieci – przypominają.

Na Serbskiej pojawia się również, niejako wymówka, klasyczny argument:„miasto o nas zapomniało”. Może to i prawda. Ale samą prawdą podwórka się nie zrobi. Samym gadaniem także. Czy mieszkańcy Serbskiej i pobliskiego Przy Torze będą potrafili się zmobilizować? W jaki sposób? Ot chociażby taki jak tutaj.

A może pieniądze na oruńskie podwórka powinny trafić nie w najbardziej zaniedbane okolice, a tam gdzie mieszkańcy są najbardziej aktywni (czyt. sami chcą włączyć się w akcję)? Czy nie lepiej nagradzać właśnie takie zachowania?

Pozostańmy jeszcze w okolicy Serbskiej i Przy Torze. Mieszkańcy alarmują, że ich dzieci bawią się...tuż obok przejeżdżających pociągów. Rzeczywiście wraz z remontem linii E-65 rozebrany został tutaj płot, który odgradzał ulice od torów. W przyszłości (jeszcze w tym roku) mają tutaj stanąć ekrany antyhałasowe. Póki co jednak, hulaj dusza piekła nie ma. – Moja kamienica leży zaledwie kilka metrów od torów. Mam szóstkę dzieci. Trudno je wszystkie upilnować. A teraz jeszcze pociągi jeżdżą niemalże na naszym podwórku – mówi mi pani Kinga, tutejsza mieszkanka.

Jeszcze akapit, albo dwa o kolei. Jest nowy peron, budują się tunele, jeżdżą kolejne pociągi. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie...szlabany. Te już teraz opuszczane są na dłużej. Na Dworcowej nawet i na pół godziny. Sznur samochodów z ulicy Gościnnej i z Dworcowej. Po drugiej stronie tak samo, korek aż miło. Piesi też ćwiczą tutaj cierpliwość.

Pamiętajmy o tłumaczeniach urzędników – kładki, tunele nie są potrzebne na oruńskim odcinku linii kolejowej. Bo Obwodnica Południowa, bo Czerwony Most za kilkanaście lat. Miło.

Czas na trochę optymizmu. W końcu zbliża się Euro2012 (mieszkańcy remontowanej Żuławskiej mają dobre humory), a na Orunię zbliża się także Streetwaves. Poznajcie wyjątkową parę, panią Iwonę i pana Kazimierza. Dawno temu przystroili sobie własne podwórko (właściwie cały czas to robią), teraz zapraszają na nie mieszkańców i turystów. 2 czerwca w tym miejscu będzie grill, kiełbaski i strefa relaksu. A także kilkadziesiąt zdjęć, które przez ostatnie miesiące napstrykali członkowie oruńskich Warsztatów Fotograficznych. Warto zajrzeć!

Inne pozytywne postacie w dzisiejszej migawce to pan Andrzej i pan Aleksander. Pierwszy z nich nosi się z zamiarem założenia partii politycznej. Program wprawdzie jeszcze wymaga dopracowania, ale podwaliny już są: „by także tym biednym żyło się lepiej”. Patrząc na kiełbasę wyborczą, jaką serwują nam sejmowe (i nie tylko) partie, nie będzie łatwo panu Andrzejowi. Ale czujemy się w obowiązku poinformować o zaczątkach tej lokalnej inicjatywy.

Co jeszcze w dzisiejszej migawce? Spalony samochód w rejonie Żuławskiej (nieopodal nielegalnych wysypisk), plakat zbliżającego się oruńskiego Festynu, ujęcie z Festiwalu Akcept (brawa dla organizatorów!), dzielnicowi milusińcy i pierwsze wycieczki turystów do kuźni na Gościnnej.

Podziękowania dla autorów zdjęć: Oli Golonki, Przemysława Kluza, Agnieszki Bartków, pani Sylwii i pana Jarka.
Dzielnica w migawce, tydzień 14

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 14

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 14

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 14

Dzielnica w...

Dzielnica w migawce, tydzień 14

Dzielnica w...

Pan Andrzej i jego przyjaciel, pan Aleksander

Pan Andrzej i...

Pan Kazimierz i pani Iwona

Pan Kazimierz i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.78.*

23:18, 16/08/12

zmarło sie temu z broda

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.84.*

16:44, 05/06/12

usunąć zdjecie nr 13 żal na tego żula patrzeć szlak z nim...fu

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

83.18.150.*

10:30, 30/05/12

Kuźnia wygląda świetnie. Nawet teraz już brama jest nowa. Jednak budynek po lewej od frontu powinni zdecydowanie odświeżyć bo psuje cały efekt.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

88.67.81.*

20:53, 29/05/12

Ale ładnie kuźnia wygląda! :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

20:41, 29/05/12

Zdjęcie nr 9!!! Powiało grozą! W takie czeluście mamy wchodzić wąskimi i stromymi schodami?!!! A gdzie te wygodne i przystosowane dla pieszych , matek z dziećmi i inwalidów pochylnie zgodne z normami ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.126.102.*

18:51, 28/05/12

Na Przy Torze ludzie przechodzą przez tory nikt niczego nie pilnuje nie ma płotu dzieci ganiają za piłką obok pociągów. Niedługo dojdzie tam do tragedii!!

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń