Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Niekończący się proces

 1 dodane: 13:50, 12/07/12

tagi:prokuraturasądwyrokgang Banana

Najpierw spektakularne zatrzymania, później akt oskarżenia i... wyroku sądu w sprawie tzw. gangu Banana, chociaż minęły już niemalże dwa lata od pierwszej rozprawy, jak nie było, tak nie ma. I raczej szybko go nie będzie.

Niekończący się proces
Niekończący się proces
Fot. źródło: Internet

Fotografia 1 z 1

Handel narkotykami, rozboje, paserstwo, a niekiedy nawet i gwałt – to wszystko widnieje w akcie oskarżenia, który w październiku 2009 roku Prokuratura Okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Śledczy oskarżyli 15 mężczyzn, wśród nich wielu mieszkańców Oruni, którzy, ich zdaniem, działali w zorganizowanej grupy przestępczej – „gangu Banana”.

„Banan” to pseudonim Jacka B, który według prokuratury, miał przewodzić całej grupie.

Zatrzymani w styczniu 2009 roku mężczyźni stanęli przed obliczem sędziego dopiero pod koniec następnego roku. Według ówczesnych informacji, płynących z Sądu Okręgowego proces miał zakończyć się już nawet po 10 rozprawach. Ostatnią z nich zaplanowano na 11 lutego 2011 roku. Z planów tych nic jednak nie wyszło. Mijały miesiące, wyznaczano kolejne terminy rozpraw. Liczba świadków do przesłuchania zamiast maleć jeszcze rosła.

- Łącznie do przesłuchania było około 100 świadków, z aktu oskarżenia i wnioskowanych przez strony. Z czego wezwano na wskazane wyżej terminy około 30 – mówi nam Tomasz Adamski, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Postępowanie w tak złożonej sprawie przedłuża się min. z powodu problemów z ustaleniem miejsca pobytu, wezwaniem i stawiennictwem świadków. Szczególnie tych wnioskowanych przez oskarżonych i ich obrońców – wyjaśnia.

Kolejne rozprawy zaplanowano na 20, 24 i 25 lipca. - Dalsze czynności i terminy zależeć będą od tego, czy stawią się wezwani świadkowie – informuje Adamski.

A co jeżeli się nie stawią? Czy może się tak zdarzyć, że proces potrwa jeszcze długo, a ostatecznie zasądzone wyroki będą krótsze niż czas spędzony przez oskarżonych w areszcie?
- Sąd ustala miejsce pobytu świadków. Jeżeli nie stawiają się, ma możliwość stosowania środków przymusu przewidzianych w kodeksie postępowania karnego celem ich zdyscyplinowania. Mowa o karach pieniężnych, doprowadzeniu przymusowym, a nawet areszcie – odpowiada rzecznik.

I dopowiada:
- Nie umiem powiedzieć: czy, jakie i w jakiej wysokości zostaną orzeczone kary. To jest właśnie zadanie sądu orzekającego.
Z informacji śledczych wynika, że grupa miała działać od stycznia 2007 do stycznia 2009. Przewodził jej Jacek B., pseudonim „Banan”. Pierwszych zatrzymań członków gangu policja dokonała już w 2008 roku. Ale najbardziej spektakularną akcję przeciwko „gangowi Banana” policjanci przeprowadzili w styczniu 2009 roku. Wtedy to zatrzymano 16 członków grupy. Policja natrafiła również na większe ilości marihuany, kokainy i heroiny. Członkowie gangu przetrzymywali je w niewielkiej przybudówce, przylegającej do bloku przy ulicy Rejtana. Wartość skonfiskowanych narkotyków policjanci oszacowali na 1,5 mln złotych.

Galeria artykułu

Niekończący się proces

Niekończący się...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

188.33.1.*

21:57, 20/10/14

Banan i ta Dziwka Iwan to pedofile z paierami , Iwan to jebany cwel i konfident

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.110.*

18:08, 13/07/12

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

awatar

gosc

83.25.66.*

12:34, 13/07/12

NIE TYLKO TYM SIE ZAJMOWALI!!!!KAZDY O TYM WIE I DZIALALI OD ZAWSZE

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń