Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 28/01/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Praktyka czyni mistrza

 1 dodane: 17:02, 23/08/12

tagi:młodzieżinżynierowiepraktykipraca

Czy oruńska młodzież ma szansę uczyć się zawodu także poza szkołą? A może powinna zdobywać niezbędne doświadczenie na praktykach i warsztatach w lokalnych firmach? Między innymi i na te pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy poniedziałkowego spotkania na terenie jednego z przedsiębiorstw na Oruni.

Praktyka czyni mistrza
Praktyka czyni mistrza
Fot. zsis

Fotografia 1 z 1

Nie jest tajemnicą, że dzisiejsze szkoły - gimnazja, a także licea - „produkują” często osoby, które tak naprawdę nie mają żadnych przydatnych umiejętności na rynku pracy. A nie brak przykładów, że świeżo upieczeni absolwenci nie potrafią się także przystosować do nowych warunków i odnaleźć w wolnorynkowej rzeczywistości.

Ale czy trudno się temu dziwić, kiedy na przykład w jednym z województw realizuje się obecnie (zupełnie na poważnie!) za pieniądze podatników „pilotażowy” program o skądinąd pociesznej nazwie „Pozwolić uczniom myśleć”? 

Organizatorzy poniedziałkowego spotkania na Oruni nie mają jednak tak wygórowanych ambicji, aby wpłynąć na wielkiego kolosa pod nazwą Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Najprościej rzecz ujmując, jak tłumaczą pomysłodawcy dyskusji – oruńskie Koło Inżynierów, chodzi im „tylko” o próbę odbudowania, nawet w niewielkim, ściśle lokalnym stopniu, szkolnictwa zawodowego.

- Zaprowadziłem kiedyś córkę, wówczas uczennicę liceum do laboratorium w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Zobaczyła pod mikroskopem strukturę próbki metalowej, tak ją to wciągnęło, że po latach została inżynierem ze specjalnością obróbki cieplnej metali – mówi Józef Kubicki, jeden z założycieli oruńskiego Koła Inżynierów, a także pomysłodawca poniedziałkowego spotkania.

Kubicki uważa, że młodym ludziom brakuje obecnie właśnie takiej możliwości „podejrzenia” różnych firm przy pracy. I w ten sposób „załapanie bakcyla”, a później zdobycia zawodu. - Jak byłem uczniem to podobne spotkania dla młodzieży organizowały między innymi szkoły i stowarzyszenia naukowo-techniczne. Teraz nie wiem jak to wygląda, ale moim zdaniem tego typu działalność powinny podejmować z urzędu inne instytucje. My robimy to na Oruni, jako IKO chcemy nawiązać współpracę z zakładami pracy, kołami naukowymi i właśnie ze szkołami – tłumaczy.

Tak, aby w przyszłości, jak tłumaczy oruński inżynier, móc organizować dla oruńskiej młodzieży warsztaty w zakładach pracy. A także pozyskiwać miejsca na praktyki zawodowe i staże studenckie.

W dyskusji mają wziąć udział przedstawiciele firm: CEMET, HEMONT, ALWO, PROAMTEL, Ogrody Justyny. Ponadto członkowie kół naukowych Politechniki Gdańskiej: Kombo, Kreska, Mechanik, EbiIŚ i Sekcji Naukowo Technicznej SIMP-PG.

Spotkanie, które jak mówią organizatorzy ma charakter „roboczego” odbędzie się w najbliższy poniedziałek na terenie przedsiębiorstwa „Cemet” (ulica Sandomierska 34).

Galeria artykułu

Praktyka czyni mistrza

Praktyka czyni...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

217.153.215.*

09:55, 24/08/12

Super pomysł

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/01 Witam. Zaopiekuje się Waszym dzieckiem od poniedziałku do...»

02/01 Szukamy osoby do dorywczej opieki nad dziećmi w wieku przed...»

02/01 Mloda i chetna na spotkania $$$ na godzinke albo lodzika. U ...»

• Wiecej ogłoszeń