Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 18/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Edycja: Kolejne adresy do rozbiórki

 1 dodane: 15:47, 23/10/12

tagi:

Wyburzono już dwie, ale to nie wszystko. Do końca roku na Oruni ma zniknąć jeszcze pięć kolejnych budynków. W 2013 następnych pięć.

Budynek przy Głuchej 6 ma zniknąć jeszcze w tym roku
Budynek przy Głuchej 6 ma zniknąć jeszcze w tym roku
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

24. 10 - Nadesłane na nasz adres e-mail sprostowanie Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, który wcześniej przekazał nam niepełne dane. "GZNK informuje, że budynek przy ul Sandomierskiej 10 nie jest przeznaczony do rozbiórki. Do rozbiórki przeznaczone są pomieszczenia gospodarcze (komórki) znajdujące się na zapleczu budynku Sandomierska 10." Dziękujęmy urzędnikom za szybkie sprostowanie podanej wcześniej przez nich informacji.

Trakt św. Wojciecha 319, Kolonia Orka 8 – to dwa adresy, po których nie pozostał już żaden ślad. Przynajmniej namacalny. Budynki, które przez wiele lat stały w tych miejscach, zostały w tym roku wyburzone. Miasto zleciło firmom zewnętrznym rozebranie obu kamienic. Koszt takiej rozbiórki liczy się od kubatury budynku i wynosi 16,24 zł za m3.

W najbliższych dwóch miesiącach szykuje się na Oruni pracowity okres. Dla firm, które zajmują się wyburzeniami.
- Do końca bieżącego roku przewidzianych do rozbiórki jest 5 obiektów mieszkalnych: Kolonia Postęp 10, Równa 30, Kolonia Mysia 41, Sandomierska 10 i Głucha 6 – wylicza Agnieszka Kukiełczak, rzecznik Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych, urzędu, który w imieniu miasta nadzoruje takie wyburzenia.

To co łączy planowane do wyburzenia budynki to ich stan techniczny - bardzo, bardzo kiepski. Dziurawe dachy, zniszczone klatki, chwiejące się schody, zamurowane okna – takie kamienice nie tylko jednak szpecą otoczenie. W niektórych przypadkach stanowią realne zagrożenie dla mieszkających w nich ludzi.

Te „najgorsze z najgorszych” budynków są oznaczone w dokumentach czterema literami – PINB. Chodzi o nakaz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Decyzja urzędników nakazuje (w Gdańsku wykonuje ją Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych) jak najszybszą rozbiórkę budynku i wykwaterowanie lokatorów do innych, „bezpieczniejszych” mieszkań.

Co ciekawe, zgodnie z Wieloletnim Programem Gospodarowania Zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-13, już do 2011 roku w mieście nie miało być już żadnych budynków z nakazem PINB. Dokumenty mówią jedno, rzeczywistość co innego. Na samej Oruni wciąż do wyburzenia czeka pięć takich budynków.

- Brzegi 4, do wykwaterowania pozostaje jeden lokal. Głucha 6, stan prawny budynku został uregulowany w październiku tego roku, całkowicie wykwaterowany. Kolonia Mysia 38, do wykwaterowania pozostaje jeden lokal. Podmiejska 11, do wykwaterowania pozostały trzy lokale. I Małomiejska 3, do wykwaterowania pozostaje jeden lokal – wymienia Kukiełczak.

Jak informują urzędnicy, całkowite wykwaterowanie tych budynków będzie możliwe dopiero po pozyskaniu lokali zastępczych. Kiedy to się stanie? Nie wiadomo. Póki co więc, na Oruni wciąż są ludzie, którzy muszą mieszkać w budynkach, kwalifikujących się do natychmiastowej rozbiórki.

A skoro o przyszłości mowa, to warto wspomnieć o kolejnych urzędniczych planach.
- W 2013 roku zaplanowano na Oruni rozbiórkę 5 budynków. W chwili obecnej  przygotowywana jest dokumentacja do gdańskiego Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków o wydanie decyzji – pozwolenia na rozbiórkę – mówi Kukiełczak.

I podaje adresy kamienic, które najprawdopodbniej w 2013 roku zakończą swój żywot: Brzegi 41A, Małomiejska 16, Mostowa 1A, Trakt Św. Wojciecha 59, Trakt Św. Wojciecha 83A.

Galeria artykułu

Budynek przy Głuchej 6 ma zniknąć jeszcze w tym roku

Budynek przy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.31.1.*

10:18, 24/10/12

Wartorowniez aby kuratorzy zainteresowali sie rodzinami z malymi dziecmi z ul. Przy Torze patologia sie szerzy na potege.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.119.*

07:13, 24/10/12

Wszyscy inny bo ja już nie mam na to siły. uratorzy niepotrafią przychodzić bez zapowiedzi dlatego nie wiedzą jak tak naprawdę jest. Widzą poprawę u rodziców ale tak nie jest

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

23:44, 23/10/12

To na szczęście nie Norwegia i to rodzice (jeszcze) decydują o swoich dzieciach a nie państwo a dokładniej mówiąc popieprzone panie pedagog lub osoby o takich skłonnościach (jak poniżej).

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

22:15, 23/10/12

Kto ma się zająć?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.119.*

22:06, 23/10/12

Zajmijcie się Małomiejską 38, małe dzieci biegają wśród pijaków. Nie dajmy zniszczyć tych dzieci, one mają od 2 do 10 lat a rodzice o nich nie dbają! W wakacje jedno dziecko podeszło do matki która siedziała z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:52, 23/10/12

Sandomierskiej 10 szkoda, to był jeden z najbardziej klimatycznych fragmentów Oruni

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń