Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 23/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Raport: Place zabaw dla dzieci

 8 dodane: 13:50, 16/09/09

tagi:budowagórka saneczkowazjeżdzalniemałpi gajplac zabawremontPark Oruński

O ile dzieciaki z Górnej Oruni nie mogą narzekać na ich brak, tak te z Dolnej, szczególnie mieszkające po wschodniej stronie Traktu, są zupełnie pozbawione dostępu do placów zabaw.

Raport: Place zabaw dla dzieci
Raport: Place zabaw dla dzieci
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 8

Chyba najbardziej uczęszczanym placem zabaw na Dolnej Oruni jest ten w Parku Oruńskim, przy przedszkolu. Rodzice z dziećmi mają jednak do niego ograniczony dostęp – do godz. 15:00 najczęściej przebywają na nim maluchy z przedszkola. Do sytuacji dostosowała się jednak kadra przedszkola i "obcym" dzieciom nie robi problemów w korzystaniu z placu.

- Nie zabraniamy nikomu – mówi dyrektor przedszkola Ewa Porzezińska. - Prosimy tylko o nie niszczenie. Bardzo pomogłoby nam też, gdyby mamy częściej sprzątały po swoich dzieciach. Szczególnie, że obok znajduje się śmietnik. Sprzątanie placu jest bardzo uciążliwe. Na dodatek wieczorami na placu często przebywa młodzież, po której zbieramy z kolei butelki po piwie. Kilka razy znaleźliśmy też strzykawki. Poprosiliśmy o częstsze patrole Straż Miejską i sytuacja trochę się uspokoiła. Plac kupiliśmy dwa lata temu, w zeszłym roku remontowaliśmy go. Zakup kosztował nas około 30 tysięcy złotych. Kilka lat prosiłam konserwatora zabytków o zgodę na budowę takiego miejsca. Dworek, w którym znajduje się przedszkole i teren wokół niego jest zabytkowy. Każdy, namniejszy nawet remont czy budowa, musi mieć zgodę konserwatora.

W Parku Oruńskim znajduje się jeszcze jeden plac, a właściwie jego resztki.

Nasi czytelnicy opisują go w taki sposób:

"Plac zabaw, o zgrozo, toż to jedno rumowisko, powinno się usunąć go jak najszybciej, przecież on zagraża bezpieczeństwu."

"Ten stary zdewastowany plac zabaw powinno się zlikwidować, zagraża bezpieczeństwu dzieci, i na jego miejsce postawić nowy."

- Ta sytuacja zmieni się w przyszłym roku – uspokaja Ewa Ogińska-Woźniak z Działu Utrzymania Zieleni gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, administratora Parku Oruńskiego. - Mamy sporządzone plany programowo-przestrzennej rewitalizacji Parku Oruńskiego, która przewiduje bardzo istotne zmiany w jego wyglądzie. Między innymi wybudowane będzie Centrum Zabaw dla Dzieci zlokalizowane za Dworkiem, na miejscu byłego Ogrodnictwa Miejskiego. Kiedyś był tam regularny ogród i zielnik, aktualnie za betonowym płotem znajdują się nieużytki. Tylko na ten fragment mamy zamiar przeznaczyć około czterech milionów złotych. Będzie to kompleks dla dzieci, którego nie ma w całym Gdańsku. Ma być jedną z atrakcji, która sprawi, że Park Oruński stanie się bardzo atrakcyjnym miejscem nie tylko dla mieszkańców Oruni, ale i całego Gdańska. Znajdą się tu zjeżdżalnie, "małpie gaje", a nawet góra saneczkowa. Środki na ten projekt mamy otrzymać z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska, ale mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć także sponsorów.

Kika placów zabaw znajduje się na terenie osiedla numer 1 Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

- W ostatnich latach wybudowaliśmy m.in. place przy ulicach Diamentowej 4 i 5, Szafirowej 1, Granitowej, Myślenickiej 3 i Zalesie 10 – mówi kierownik administracji tego osiedla, Mirosław Literski. - Słuchamy propozycji na zebraniach mieszkańców i uzgadniamy je z Radą Osiedla, następnie wnioski przedkładamy Zarządowi. W tej chwili budujemy plac przy ul. Rubinowej i przygotowujemy się rozbudowy tego przy Szafirowej 1.

Lepiej sytuacja prezentuje sie na Oruni Górnej.

- U nas mniejsze place znajdują się prawie przy każdym budynku – odpowiada Andrzej Kuźma ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe“. - Większe – centralne, są przy ulicach Strzelców Karpackich 6, Okulickiego 5 i Kurierów AK 24. Mamy jeszcze dwa ogrodzone place zabaw dla dzieci młodszych przy ul. Bruskiego 4 i ul. Nad Potokiem 9, 11.

- Mieszkańcy mają możliwość wnioskowania o place zabaw dla dzieci – tłumaczy Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Zależnie od lokalizacji potencjalnego placu, budową i administracją zajmują się różne jednostki miejskie – na przykład ZDiZ, MOSiR. Wszystko zależy od tego, gdzie dany plac ma powstać i co zawiera. Jeśli w parku, to ZDiZ, jeśli zawiera elementy sportowe (boisko, stoły do ping-ponga) – to MOSiR. A to jeszcze nie wszystkie możliwe konfiguracje. Natomiast na terenach wspólnot, czy spółdzielni mieszkaniowych, wyłącznie administratorzy decydują o budowie placów zabaw. To do nich należy zgłaszać się z porpozycjami budowy takich placów.

Więcej informacji odnośnie zmian w Parku na naszej stronie w najbliższych dniach.

Raport: Place zabaw dla dzieci

Raport: Place...

Raport: Place zabaw dla dzieci

Raport: Place...

Raport: Place zabaw dla dzieci

Raport: Place...

Raport: Place zabaw dla dzieci

Raport: Place...

Raport: Place zabaw dla dzieci

Raport: Place...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (17)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Biedrona077

 

22:59, 01/02/10

Mamy kawałek ładnego miejsca koło torów to jest chyba ulica Ramułta nazywany jest Mały Park nic tam niestety nie ma, SMUTNE bo dzieci z tamtej okolicy nie mają nic, nie licząc piaskownic w stylu lat 60. Smutne ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

09:20, 20/10/09

właśnie zaczęli budować plac zabaw przy Turkusowej/Rubinowej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:03, 11/10/09

Taa , place zabaw na oruni to raczej coś w stylu place ,,uważaj synku bo się zabijesz!'' Na Oruni jest niebezpiecznie , czy naprawdę nie ma kto panować nad tą młodzieżą ?! Idiotyzm , demoralizacja dzieci , ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

BOGUSLAWA

 

16:43, 23/09/09

Jestem mieszkanka Oruni od 1950 roku i sprawy tego magicznego miejsca jakim jest PARK ORUNSKI leza mi na sercu i duszy.Tu sie wychowalam ,tu byl moj bezpieczny swiat ,tu obserwowalam zmiany zachodzace w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:11, 23/09/09

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:55, 22/09/09

Dzisiaj w parku podczas zabaw dzieci rozpadło się część małpiego gaju.całe szczęście ,że nic się dzieciom nie stało. Chyba najwyższy czas żeby zieleń to rozebrała.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

23:05, 21/09/09

A my na ulicy Sandomierskiej i Smolnej chcemy miec tesz choc jeden plac zabaw dla dzieci mamy byc poszkodowani masze dzieci bawiom sie na ulicach bo niema nic ani placu zabaw ani bezpieczenstwa zadnego na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:45, 21/09/09

a ja mam pytanie co do zdjęcia nr 6 czy ktoś może określić położenie tego placu zabaw , mnie się wydaje że to może być gdzieś koło wschodniej patrząc na drzewa bo tam rosną podobne ale może się mylę...

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

 

20:14, 17/09/09

całkiem fajny jest plac zabaw przy blokach na ulicy Głuchej 21. http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=&loc=Gda%F1sk%2C+G%B3ucha+21&Submit=Szukaj - przy pierwszym bloku po lewej (widać po przełączeniu na widok z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:46, 17/09/09

Chyba czytają wiadomości z Oruni. W parku wielkie sprzątanie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:44, 17/09/09

Dziękuje za informacje o zdjęciu 3. Szkoda że Gdańska Spółdzielnia nie robi takich placów. Nie skorzystam z tego miejsca za daleko. A może i u nas kiedyś będzie takie miejsce do zabaw. Dzieciaki i rodzice byliby ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

f.botor

 

23:02, 16/09/09

W ciągu najbliższych dni przygotujemy materiał na temat zmian w Parku. Zdjęcie nr 3 to plac na Olszynce, przy odpływie Wisły, na wysokości kładki prowadzącej do Dolnego Miasta. Jest to plac leżący chyba ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Yuka29

 

22:08, 16/09/09

No proszę, a potem będzie "chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze;p" Plan mizerny jest super. Pożyjemy, zobaczymy...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:39, 16/09/09

Plac zabaw na zdjęciu 3 to gdzie?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:27, 16/09/09

W którym miejscu jest plac na zdjęciu 3. Ten ogrodzony płotkiem.Chętnie wybiorę sie z dzieckiem, aż się nie chce wierzyć że taki jest w mojej spółdzielni.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

20:04, 16/09/09

czekamy z niecierpliwością na realizację planów. pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

17:46, 16/09/09

A czy można gdzieś zobaczyć plany rewitalizacji parku przez ZDiZ (mapy, projekty)? Wiem, że mają powstać łazienki orunskie (niestety tylko WC ;p)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń