Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Taki był właśnie rok 2012...

 59 dodane: 16:51, 31/12/12

tagi:

Nie było końca świata, 2012 zakończył się więc chyba dobrze. A jaki był wcześniej? I jak prezentował się na Oruni i w jej okolicach? Prezentujemy odpowiedzi na te pytania, miesiąc po miesiącu, w formie krótkich informacji i nieco większych zdjęć. Wszystkiego najlepszego dla naszych czytelników w 2013 roku!

Taki był właśnie rok 2012...
Taki był właśnie rok 2012...
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 59

Styczeń
Początek stycznia to blokady Traktu Św. Wojciecha... przez zdenerwowanych na politykę rządu rybaków. Utrudnienia dla kierowców, emocje na drodze i oczy ogólnopolskich mediów skierowanych na tę część Gdańska.

W zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej po raz pierwszy pojawiają się ekipy wykonawcy. Rozpoczynają się prace rozbiórkowe.

Pojawiają się doniesienia, że w połowie 2012 roku w Parku Oruńskim ruszą pierwsze prace rewaloryzacyjne. Zapowiedzi urzędników okazały się nieprawdziwe.

Oruński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy ulicy Małomiejskiej zbiera 13 tysięcy złotych.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni informuje, że w 2012 roku na Oruni wyremontowane zostaną trzy fragmenty ulic: Raduńskiej, Traktu Św. Wojciecha i Ubocze. Tak faktycznie się dzieje. Później okazuje się jeszcze, że do tej trójki dołącza odcinek ulicy Żuławskiej.

Lokalni radni osiedla ogłaszają swój wstępny projekt budżetu na rok 2012.

Oddana pod koniec 2011 roku aleja Havla znów wita ekipy robotników. Powód? Źle zaprojektowane przystanki, niepraktyczne rondo.

Od kilku miesięcy na Oruni notuje się większą aktywność włamywaczy. W styczniu złodzieje biorą na celownik ulicę Nowiny.

Prezydent Adamowicz i jego urzędnicy na Oruni. Dyskusja na temat zmian na Gościnnej i w innych częściach Oruni. Magistrat obiecuje pomoc lokalnym organizacjom pozarządowym.

W Gościnnej Przystani ma miejsce wernisaż ważnej wystawy „Skazani na Orunię”.

Dwóm policjantom z oruńskiego komisariatu udaje się uratować 70-latka, który w swoim domu na Guderskiego targnął się na własne życie,

Na terenie oruńskich osiedli toczą się dyskusje na temat umieszczenia na jednym z wieżowców nadajnika, który okolicznym mieszkańcom dawałby dostęp do bezprzewodowego Internetu. Wspierany między innymi przez sopockie radio projekt nie dochodzi jednak do skutku.

W jednym z bloków na Żuławskiej wybucha pożar. Ginie w nim jedna osoba.

Prace związane z przebudową Kanału Raduni docierają także na odcinek oruński.

Luty
Orunia ma siedmiu nowych dzielnicowych. Nie z policji, a ze Straży Miejskiej. 

Na naszym portalu rozpoczyna się seria „Dzielnica w Migawce”, w której prezentujemy zdjęcia z ostatniego tygodnia, pokazujące ciekawe wydarzenia na Oruni.

W jednym z budynków na Podmiejskiej odkryto zwłoki zamarzniętego mężczyzny.

Sąsiedzka kłótnia na Żuławskiej. Poszło o wydobywający się z komina dym i palenie w piecu oponami. Sprawa ląduje w sądzie. Mężczyzna zostaje ukarany.

Bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców – Orunia zostaje ogłoszona współgospodarzem Streetwaves. Impreza ma wystartować 2 czerwca.

Zajazd na Gościnnej na czas Euro2012 będzie gościł przedstawicieli Ambasad Kibica. Na Orunię przyjadą goście z Hiszpani, Włoch, Irlandii i Chorwacji.

Złodziej włamał się do jednego z garaży na Trakcie św. Wojciecha, ukradł kafelki, a następnie... wyłożył sobie nimi mieszkanie. Złapali go policjanci.

Na Oruni startuje ciekawa inicjatywa: Oruńskie Koło Inżynierów. Jego pomysłodawcom nie udaje się jednak zebrać 15 członków i powołać Stowarzyszenia. Koło działa jednak nadal, udziela się między innymi w Stowarzyszeniu „Nasz Gdańsk”.

Groźny pożar na Trakcie św. Wojciecha. Doszczętnie spalił się warsztat samochodowy, uszkodzony został pobliski Dom dla Dzieci.

Ruszają pierwsze zajęcia Oruńskich Warsztatów Fotograficznych. Skupieni w OWF miłośnicy robienia zdjęć spotykają się do dziś.

7 milionów złotych na 2,5 km remont Traktu św. Wojciecha – radni miasta są „za”.

Na skrzyżowaniu Niepołomickiej znów niebezpiecznie – dwa samochody zniszczone, trzy osoby w szpitalu.

Poważna awaria na placu budowy Kanału Raduni – w efekcie ogrzewania w swoich domach nie ma kilka tysięcy mieszkańców Oruni.

W jednym z domów na Przy Torze ginie ugodzony nożem mężczyzna. Kilka dni wcześniej, w Parku Oruńskim zostaje znaleziona martwa kobieta. Obie sprawy nie są ze sobą w żaden sposób powiązane.

Na portalu MojaOrunia.pl rozpoczynamy kampanię „Pomóż Asi”. Poszkodowana w wypadku samochodowym blisko 30-letnia kobieta od wielu miesięcy pozostaje w śpiączce. Na nasz apel odpowiada wielu oruniaków, radni miasta, duchowni, członkowie lokalnych organizacji pozarządowych i radni osiedla.

Marzec
Opisujemy sytuację, na którą skarżą się mieszkańcy. Chodzi o prace remontowe, związane z inwestycjami PKP i Hydrobudowy. W rezultacie wbijania ciężkich pali, trzęsą i sypią się okoliczne domy. 

Straż Miejska dostaje anonimowy donos na temat... antysemickiego napisu na jednym z budynków na Przyjemnej. Nic dalej w tej sprawie się nie dzieje.

Startuje inicjatywa lokalnej Rady Osiedla – „Zagraj z radnym”. Sportowy projekt funkcjonuje z powodzeniem do dziś.

Pierwsze doniesienia o tym, że na Dworcowej ma pojawić się nowoczesne przejście dla pieszych. Z zapowiedzi póki co nic jednak nie wynika.

Ludzie zaczynają skarżyć się na wygląd budowanych tuneli na Oruni (inwestycja PKP). Jak okaże się za kilka miesięcy, temat będzie wracał jeszcze wielokrotnie.

Prezydent Adamowicz spotyka się z mieszkańcami Ujeściska.

Pierwszy, oruński maraton...siatkówki – przez kilkanaście godzin bez przerwy grano w nią w jednej ze szkół na ulicy Smoleńskiej.

Publikujemy wywiad z Maciejem Lorkiem, szefem gdańskiego Wydziału Środowiska – pojawiają się groźnie wyglądające zapowiedzi reformy śmieciowej. Pod koniec roku temat ten wróci ponownie. 

Przez dwa dni oruński Caritas zbiera żywność w markecie Mercus przy Żuławskiej.

Z trzeciego piętra bloku na Przyjemnej wyskakuje mężczyzna. Okoliczni mieszkańcy mówią nam, że taka sytuacja miała już tutaj miejsce wcześniej.

Straż Miejska zatrzymuje...8 i 10-latków, którzy wybijali szyby w opuszczonej stacji na Trakcie św. Wojciecha.

Kwiecień
Był „dym” na Żuławskiej, jest i na Gościnnej – lokatorzy jednego z budynków blisko 20 lat(!) nie mogą doprosić się u urzędników jakiejkolwiek interwencji. Problemy stwarza im jeden z sąsiadów.

Pracujący w zabytkowej kuźni wykonawca informuje, że remont jest już prawie na ukończeniu.

15-letni mieszkaniec ulicy Rejtana stawia na nogi gdańską policję i agentów Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nastolatek zadzwonił z informacją, że w Galerii Bałtyckiej podłożył bombę.

Urzędnicy idą na wojnę z nielegalną reklamą w mieście. Mobile ustawione na gminnych terenach lądują... na placu przy ulicy Równej. W krótkim czasie stoi ich tam już kilkadziesiąt.

Pierwsze oznaki, że w kuźni na Gościnnej zostanie zorganizowane niewielkie oruńskie muzeum.

XXIII Piesza Pielgrzymka na Wzgórze Św. Wojciecha – tłum wiernych przemaszerował Traktem św. Wojciecha.

W rejonie Małomiejskiej 31 rozpoczyna się budowa niewielkiego osiedla mieszkaniowego – w najbliżyszch latach ma tu stanąć pięć bloków i dziesięć szeregowców

W jednym z mieszkań przy ulicy Raduńskiej 2-letni chłopczyk powiesił się na lince od rolet okiennych. Wszystko wskazuje, że był to nieszczęśliwy wypadek.

W Gościnnej Przystani policjanci i straż miejska spotykają się z mieszkańcami Oruni.

Rozpoczyna się remont fragmentu ulicy Żuławskiej.

Na Cmentarnej wybucha pożar. Bardzo poważnie zostaje uszkodzona tamtejsza kamienica.

Maj
Na Kozaczej Górze ruszyła budowa Parku. Do zakończenia inwestycji jednak daleko.

Ponad 20 rolników z rejonu ulicy Żuławskiej skarży się na nielegalne wysypiska w ich okolicy. Śmieci pływają w rowach melioracyjnych, na terenie ujęcia wody pitnej – po naszej interwencji sytuacja ulega nieznacznej poprawie.

Otwiera się długo wyczekiwana pętla „Łostowicka”, a wraz z nią wydłuża się linia tramwajowa. Teraz można nią dojechać aż na Ujeścisko.

Maj to okres oruńskich wyprzedaży. Najpierw handlowano na Małomiejskiej, później na Gościnnej.

Kolejne rozbiórki budynków – tym razem „znika” Trakt św. Wojciecha 61.

Po lutowym pożarze na Trakcie św. Wojciecha, swoje podwoje ponownie otwiera Dom dla Dzieci.

W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska odbywa się Wielki Piknik Naukowy. Wydarzenie to zostało wpisane do obchodów X Bałtyckiego Festiwalu Nauk.

Orunianinem roku zostaje Jan Misiek, malarz i grafik. Artysta ma odbrać nagrodę poczas corocznego letniego Festynu w Parku Oruńskim.

Orunia, tak jak i inne dzielnice w Gdańsku, ma swoje „Dni Sąsiadów”. Impreza toczy się w kilku miejscach Oruni.

Kino pod gołym niebem, a ściślej film z Clintem Eastwoodem – nieopodal Dworku Artura ma miejsce nietypowa projekcja.

Na Przyjemnej regularnie okradane są piwnice. Sprawcy pozostają nieuchwytni.

Znów Niepołomicka i znów wypadek. Kierowca autobusu linii 175 skręcając w ulicę Niepołomicką uderza w nadjeżdżającego z przeciwka rowerzystę. Ten ostatni, 30-letni mężczyzna z urazem kręgosłupa i barku trafia do szpitala.

Remont na Żuławskiej wystartował, ale...się nie zakończył. Ekipa wykonawcy została przerzucona na inne ważniejsze odcinki w mieście. Trwa „mobilizacja” przed Euro2012

W ostatni dzień maja otworzył się Lidl, największy sklep w tej okolicy i długo wyczekiwany przez wielu mieszkańców Oruni.

Czerwiec
Pierwsze dni czerwca to dwie wielkie imprezy: najpierw Streetwaves, dzień później – XIV Festyn Rodzinny w Parku Oruńskim.

Kończy się remont oruńskiego peronu (w kierunku Pruszcza).

Do użytku zostaje oddana Obwodnica Południowa.

Pierwsza, w ostatnich latach historyczna wycieczka po Oruni – bierze w niej udział ponad 30 osób.

Awantura domowa na Rejtana. Według relacji świadków jeden z mężczyzn miał biegać po ulicy... z siekierą w ręku.

Na Turkusowej spłonął samochód.

Działająca od połowy maja linia tramwajowa na Ujeścisko ma kilka poważnych niedoróbek – ekipy remontowe znów wracają do tej okolicy.

Kuźnia na Gościnnej wyremontowana – publikujemy pierwsze zdjęcia z wnętrza budynku.

Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego organizuje dzień otwarty. Na Równej ma miejsce kilkugodzinna impreza.

Nasz portal doczekał się reklam. To kolejne źródło (jak pokazują kolejne miesiące, niezbyt dochodowe) finansowania MojejOruni.pl

Niepełnosprawna mieszkanka Oruni skarży się nam na ... regualrne zastawianie ramp przez handlujących w rejonie Dworca Głównego. Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych i Straż Miejska obiecują pomoc.

Udaje nam się dotrzeć do architekta, który projektował szereg budynków na Oruni – między innymi bloki na Żuławskiej, czy osiedle na Raduńskiej i Nowiny.

Lipiec
Obwodnica Południowa już funkcjonuje, a Węzeł Lipce – czyli jej połączenie z Traktem św. Wojciecha wciąż pozostaje zamknięte dla kierowców. 

W Parku na Związkowej miałą miejsce 4-dniowa impreza dla dzieci „Kroniki Dzielnicowe”

Z 40 tras rowerowych w Gdańsku, to te biegnące wzdłuż Traktu św. Wojciecha (od Gdańska do Pruszcza) wymagają najpilniejszej poprawy – tak wynika z internetowej ankiety, w której wzięło udział prawie 2500 osób. Badanie zleciło Biuro Rozwoju Gdańska.

Kolejna wyprzedaż na ulicy Małomiejskiej.

Toczący się już ponad dwa lata proces gangu Banana wciąż niezakończony. W lipcu do przesłuchania pozostaje jeszcze kilkudziesięciu świadków.

I Festyn Sąsiedzki – pod taką nazwą na placu obok Gościnnej Przystani odbyła się impreza, zorganizowana przez tutejszą Świetlicę.

Na budowie TBS przy Trakcie św. Wojciecha złodzieje kradną elementy trafostacji. Dodatkowo wykonawca ogłosił upadłość. Opóźnia się termin oddania bloków nowym mieszkańcom.

Pierwsze doniesienia na temat Kościoła Zielonoświątkowców, który chce kupić, a później wyremontować i otworzyć dla wiernych, a także okolicznych mieszkańców XIX-wieczny, obecnie poważnie zniszczony już Dworek Olszyński. Rozmowy z miastem nie przynoszą jednak rezultatu.

Przedstawiciele BRG opowiadają nam o swojej koncepcji... Nowego Traktu Św. Wojciecha. Przedstawiamy ich projekt na portalu MojaOrunia.pl

Rusza cykl „Zrozumieć Sierpień na Oruni”.

Profesor Januszajtis spotyka się z mieszkańcami Oruni i daje wykład na temat historii ich dzielnicy.

Członkowie lokalnej Rady Osiedla interweniują w sprawie... zmiany koloru jednej z elewacji budynku w rejonie „Oruńskiej Starówki”. Kilka dni później krzykliwy kolor znika z ulicy Gościnnej.

Sierpień
Narkotyki pomiędzy sadzonkami z pomidorami - na takie znalezisko natrafili policjanci w jednej ze szklarni na terenie oruńskich działek.

Policjanci zatrzymują mężczyznę, mieszkańca Oruni, który zrywał kobietom łańcuszki z szyi. Napadał na kobiety w różnych dzielnicach Gdańska.

W kolejnej edycji na miejskie konkursy place zabaw oruńskie projekty odpadły w przedbiegach – zawinili członkowie lokalnych organizacji i nie do końca jasne kryteria ocen urzędników.

Modernizacja ulicy Małomiejskiej najwcześniej może odbyć się w 2014 roku – mówią nam urzędnicy.

Lokalni radni walczą o wybudowanie dwóch pochylni wzdłuż Kanału Raduni (jedno w okolicy Gościnnej, drugie – Sandomierskiej).

Parkourowcy z Północnej Polski mają swój zlot na Smoleńskiej.

Na Trakcie św. Wojciecha miał miejsce wypadek, w którym brała udział... L-ka w trakcie egzaminu na prawo jazdy. Na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń.

Członkowie Koła Inżynierów, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele szkół i Politechniki Gdańskiej chcą połączyć siły i zorganizować cykl szkoleń i warsztatów dla dzieci i młodzieży. Na początku właśnie z Oruni.

Zrozumieć Sierpień: Oruńskie przemiany w obiektywie – na Małomiejskiej ma miejsce wernisaż „ulicznej” wystawy zdjęć fotografów.

Poruszająca historia ludzi, którzy od kilku miesięcy muszą mieszkać w przyczepie kempingowej, bo ich pobliski dom spłonął w pożarze. Po naszym artykule urzędnicy obiecali pomoc.

Wrzesień

Wielu mieszkańców nie ma przez wiele godzin Internetu, bo złomiarze postanowili okraść jedną ze studzienek.

Policjant czy bandyta? 81-letni mieszkaniec Ujeściska skarży się nam, że jeden z funkcjonariuszy oruńskiego komisariatu brutalnie go pobił.

Jeden dzień, dwie kolizje, sześć uszkodzonych samochodów – wszystko na Trakcie św. Wojciecha.

Na torze w Borkowie (nieopodal Św. Wojciecha) miały miejsce Mistrzostwa Polski w Motocrossie.

Na portalu MojaOrunia.pl zaczynamy publikować w odcinkach wspomnienia jednego z mieszkańców Oruni, które datują się aż na 1946 rok.

W Szkole Podstawowej nr 16 otwiera się Miasteczko Rowerowe.

W Św. Wojciechu rusza siódma edycja festynu „Wszyscy Razem”.

Kolejny pchli targ na ulicy Gościnnej.

W ramach projektu „Zrozumieć Sierpień na Oruni” na Żuławskiej tworzy się wielki mural: „Orunia City Nasza Wolność”.

W finale „Zrozumieć Sierpień na Oruni” nie brakowało emocji. Wyemitowana została diaporama, pokazująca jak oruniacy postrzegają zmiany w Polsce po 1989 roku.

Październik
22-latek dzwoni na policję z informacją, że w Lidlu na Oruni podłożył bombę. Kiedy został złapany, śledczym powiedział, że zdecydował się na taki wybryk, bo...chciał zrobić na złość swojej dziewczynie.

Siedem lat temu wyszedł z domu i nie wrócił...publikujemy historię 10-latka z ulicy Rejtana.

Wraca temat niebezpiecznego tunelu w okolicy Rejtana. Przejście jest oddane tymczasowo, a już sprawia kłopoty. Dyrekcja SP nr 16 chce zorganizować serię spotkań, w której dyskutowana będzie kwestia poprawy bezpieczeństwa tego miejsca.

Powstaje Forum Oruńskiego Działania – ma to być pakt na rzecz Oruni.

Trzy młode osoby, w tym dwoje uczniów z oruńskiego Gimnazjum nr 10, otrzymuje od prezydenta Pawła Adamowicza stypendia na czas roku szkolnego 2012-13.

Podczas wielkiej uroczystości otwiera się zabytkowa kuźnia przy ulicy Gościnnej. Ale tylko na kilka godzin. Członkowie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej szukają środków na zorganizowanie „przestrzeni kuźni”. W połowie grudnia kuźnia otwiera się już na dobre.

Kilka budynków na Gościnnej zostaje przystrojonych „tajemniczymi” historycznymi i dwujęzycznymi tabliczkami.

Kanał Raduni doczeka się drabinek na całej swojej długości – o takie rozwiązanie zabiegali mieszkańcy Oruni i Św. Wojciecha.

Warsztaty tańca ze zwycięzcą I edycji „You can dance” i warsztaty dla cheerleaderek – w szkole na Gościnnej.

Nietypowy koncert odbywa się na ulicy Związkowej. Przy mocniejszych dźwiękach i religijnych tekstach bawią się okoliczni mieszkańcy.

Są już wyniki przeprowadzonego w połowie roku badaniu „Orunia w percepcji mieszkańców” . Ankieterzy przepytali ponad 500 mieszkańców dzielnicy.

Wraca sprawa TBS-ów na Trakcie św. Wojciecha: Podpisana została umowa z nowym wykonawcą.

Listopad
Jeden z oruniaków zostaje zgłoszony do ogólnopolskiej akcji „Zwykły Bohater”. Pan Jan nie dostaje się jednak do następnej edycji.

Takiego złodziejstwa i dewastacji jak na oruńskim odcinku remontowanej linii kolejowej E-65 próżno szukać w innych częściach Polski – mówią nam przedstawiciele PKP PLK. Czy rzeczywiście jest tak źle, czy też PKP próbuje ukryć swoją niekompetencje?

Nawet kilkaset procent więcej mogą zapłacić niektóre gdańskie rodziny, po tym jak 1 lipca 2013 roku wejdzie w życie tak zwana „ustawa śmieciowa” – szczegółowo piszemy o tym na MojaOrunia.pl

Dodatkowe patrole straży miejskiej, policji i Straży Ochrony Kolei – to efekt pierwszego spotkania „na szczycie” w sprawie poprawy bezpieczeństwa niedawno powstałego przejścia podziemnego przy ulicy Rejtana.

Urzędnicy przyznają rację radnym osiedla w sprawie pochylni dla niepełnosprawnych, które mają powstać wzdłuż Kanału Raduni. Inwestycja ta jest priorytetowa, ale... nie odbędzie się w 2013 roku.

Małe, ale ważne dla wielu mieszkańców zmiany na „Oruńskiej Starówce”: skwerek przy Gościnnej doczekał się nowego chodnika. Inwestycję współfinansowała lokala Rada Osiedla.

Dziki niszczą...Park Oruński.

Na spotkaniach budżetowych, które zorganizowała lokalna Rada Osiedla, pojawia się zaledwie kilku mieszkańców.

Informacja z magistratu: Biedronka dostała pozwolenie na budowę w okolicy Traktu św. Wojciecha 207.

Grudzień
Rusza kolejna faza remontu ulicy Żuławskiej.

Kolejne spotkanie policji, straży miejskiej z mieszkańcami. Tak jak kilka miesięcy wcześniej, dyskusja nie wniosła praktycznie niczego nowego.

Rusza kolejna edycja imprezy „Oruńska Gwiazdka”.

Na terenie Szańca Jezuickiego, czyli zabytkowego, położonego na Starych Szkotach Fortu, znaleziono dwa niewypały.

Były komisariat (Gościnna 1) i była policyjna bursa (Trakt św. Wojciecha 113) w przyszłym roku idą pod młotek. Sprawą ewidencji i rozpisaniem przetargów na te dwa adresy zajmuje się Agencja Mienia Wojskowego.

Przez ostatnie lata opuszczony, zniszczony, a nawet palący się kilkukrotnie budynek – Głucha 6 doczekała się oficjalnie rozbiórki.

Wraca temat schodów między Orunią, a Orunią Górną. Urzędnicy nie chcą ich budować, więc prowizorkę zrobili sobie tutaj sami mieszkańcy.

Węzeł Lipce zostaje otwarty.

Informacja od prezydenta Adamowicza: w 2013 roku na Smoleńskiej ma powstać długo wyczekiwane przez wielu boisko pełnowymiarowe do gry w piłkę nożną.

Być może już w przyszłym roku ruszy budowa drogi rowerowej wzdłuż Potoku Oruńskiego (od Kolbud aż do Parku). Powstaje również inna trasa – przy Kanale Raduni.

Ponad 400 najbiedniejszych i będących w trudnej sytuacji życiowej mieszkańców Oruni otrzymało świąteczne paczki od lokalnego Caritasu i działających w jego ramach Salezjańskich Współpracowników i młodzieży z Gimnazjum nr 10.

Przynajmniej dwie kamienice z Oruni zostaną zgłoszone do konkursu „Najładniejsza elewacja roku 2012”.

Taki był właśnie rok 2012...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2012...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2012...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2012...

Taki był...

Taki był właśnie rok 2012...

Taki był...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

164.127.210.*

15:35, 02/01/13

Chyba dobry rok na Oruni

zgloś naruszenie
awatar

gosc

164.127.210.*

15:35, 02/01/13

Chyba dobry rok na Oruni

zgloś naruszenie
awatar

rysiek

89.74.92.*

00:42, 01/01/13

zycze szczesliwego nowego roku calej redakcji ,oby tak dalej,robicie bardzo dobra robote byly orunianin

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:13, 31/12/12

Żadnego roku się tyle nie działo.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.124.*

19:04, 31/12/12

Żyjemy dalej! Orunia się rozwija. Tylko żeby w tym tunelu nikogo nie wydymali. Piotr, jak się czuje artykuł?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń