Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dworcowa 8: jedna z najpiękniejszych. Gratulacje!

 4 dodane: 11:11, 26/03/13

tagi:

Orunia doceniona! W miejskim konkursie na najładniejszą elewację drugie miejsce i 10 tysięcy złotych nagrody przyznano Dworcowej 8.

Maciej Lisicki wręcza nagrodę przedstawicielom wspólnoty na Dworcowej 8
Maciej Lisicki wręcza nagrodę przedstawicielom wspólnoty na Dworcowej 8
Fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Fotografia 1 z 4

- Największą radość sprawiło mi to, że Orunia została nareszcie dostrzeżona przez miasto. Urzędnicy zauważyli, że także i w tej części Gdańska można znaleźć piękne budynki – mówi nam Elżbieta Kałużna, kierownik „Naszej Wspólnoty”, administratora, który na Oruni zawiaduje ponad 80 budynkami.

Trzy z nich, Dworcowa 8, Dworcowa 5 i Trakt św. Wojciecha 75AB, wzięły udział w miejskim konkursie na najładniejszą elewację w 2012 roku. Był on skierowany do wspólnot, których budynki zostały wybudowane przed rokiem 1990 i zostały wyremontowane między 1 stycznia a 31 grudnia 2012.

Dworcowa 8, której remont opisywaliśmy tutaj, przypadła jury do gustu. W konkursie, gdzie oceniane były elewacje z całego Gdańska, oruński adres zajął bardzo wysokie, drugie miejsce. Wspólnota otrzymała od miasta 10 tysięcy złotych nagrody. Jak udało nam się dowiedzieć, członkowie wspólnoty z Dworcowej 8 myślą o tym, aby pieniądze te przeznaczyć na remont klatki schodowej.

Przypomnijmy, modernizacja budynku przy Dworcowej 8 pochłonęła ponad 160 tysięcy złotych. Nie były to pieniądze miejskie, na remont zrzucili się wszyscy mieszkańcy. - Dobrowolnie podnieśliśmy sobie fundusz remontowy i jako wspólnota wzięliśmy kredyt. Udało nam się jeszcze skorzystać z tak zwanej premii termomodernizacyjnej– opowiadali nam mieszkańcy Dworcowej 8.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła wspólnota budynku Stare Domki 9/10 (otrzymała 25 tysięcy złotych nagrody). Drugie – wspomniana Dworcowa 8 i Obrońców Westerplatte 18. Wyróżniona została również elewacja budynku przy Kochanowskiego 65 (nagroda - 5 tys. zł).

- W Gdańsku w roku ubiegłym wykonano w sumie 180 remontów elewacji budynków we wspólnotach mieszkaniowych z udziałem Gminy Miasta Gdańsk – przypomina Michał Piotrowski z gdańskiego Biura Prasowego.

Co ciekawe, najwięcej remontów w 2012 roku na swoim koncie ma właśnie „Nasza Wspólnota”. Administrator ten zarządza budynkami nie tylko na Oruni. Ale na tej dzielnicy, za zgodą samych mieszkańców, przeprowadził on w ostatnich miesiącach kilka ważnych remontów elewacji.

- Ramułta 4, Dworcowa 5, Dworcowa 8, Trakt św. Wojciecha 75, Żuławska 5, Związkowa 6 – wylicza Kałużna.

Czy w przyszłym roku „Nasza Wspólnota” również zgłosi którąś ze swoich oruńskich wspólnot do kolejnej edycji miejskiego konkursu? - Oczywiście. Myślę, że może to być na przykład budynek przy Małomiejskiej 39. Ale na ten rok planujemy jeszcze remont elewacji Ramułta 10/11 – mówi Kałużna.

- Bardzo się cieszę, że Orunia została wyróżniona w takim konkursie. Przecież ta dzielnica ma u siebie architektoniczne perełki. Tutaj są piękne budynki, dużo starsze od tych na gdańskiej Starówce, która przecież w większości była odbudowywana po wojnie – przypomina Paulina Borysewicz, architekt, która doradza miastu i angażuje się w inny ważny dla Oruni projekt – rewitalizację tutejszych podwórek.

Galeria artykułu

Maciej Lisicki wręcza nagrodę przedstawicielom wspólnoty na Dworcowej 8

Maciej Lisicki...

elewacja na Dworcowej 8

elewacja na...

II miejsce: elewacja na Obrońców Wybrzeże

II miejsce:...

Zwycięzca konkursu: elewacja budynku Stare Domki 9/10

Zwycięzca...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

23:50, 26/03/13

Gratulacje

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

19:07, 26/03/13

No i jakaś pozytywna wieść z naszej dzielni :)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń