Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 22/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

To my tworzymy "klimat" Świąt...

 32 dodane: 17:10, 30/03/13

tagi:

„Śnię o białych świętach...” - śpiewał niegdyś Bing Crosby. Oruniacy, tak jak reszta Polaków, śnić o tym nie musi. Bo wiadomo, mamy globalne ocieplenie. Jest biało i świątecznie. I to gdy kwiecień już za pasem. Wesołych Świąt dla Wszystkich :)

To my tworzymy
To my tworzymy "klimat" Świąt...
Fot. Grzegorz Jezierski

Fotografia 1 z 32

- Ja bym życzył wszystkim oruniakom, aby było mniej zawiści, mniej chamstwa, a za to więcej uśmiechu i dystansu – mówi nam pan Wacław, którego spotykam ze święconką pod kościołem przy ulicy Gościnnej.

Święta Wielkanocne. Tegoroczne, w nietypowej aurze. Internet pełen jest coraz już mniej śmiesznych żartów w stylu: „Kto idzie na pasterkę?”, „White Christmas – najlepszy przebój na teraz!”. Czy zdanie pod zdjęciem byłego prezesa PZPN Grzegorza Laty: „Nie chcieliście lata, wiosny też nie będzie”.

No, ale rzeczywiście takich, mocno białych świąt wielkanocnych w Polsce nie było od wielu, wielu lat. - Jak żyję, nie pamiętam czegoś takiego.  No może coś tam w latach 50-tych było podobnego. A wie Pan przeżyłam okupację, zsyłkę niemiecką, terror komunistów, Cyrankiewicza i Gomułkę. To coś tam chyba wiem – uśmiecha się pani Jadwiga, mieszkanka Rubinowej.

Orunianka jest wyraźnie wzruszona, że ktoś (czyli ja) podszedł do niej i po prostu chce porozmawiać. O świętach. Ale pani Jadwiga ma również pełno innych opowieści. - Niech Pan kiedyś do mnie wpadnie. Książkę można napisać – żartuje.

Globalne ocieplenie, na walkę z którym świat wydał już grube miliardy dolarów, wciąż jakoś w naszej szerokości geograficznej nie chce się ukazać. - Szkoda, że śnieg nie jest trochę twardszy, ulepilibyśmy zajączka jak w Gdyni – śmieje się pani Aleksandra, która całe życie mieszka na ulicy Przybrzeżnej. Do kościoła na Gościnnej przyszła dzisiaj ze swoją córeczką, 7-miesięczną Oliwią.

Pani Aleksandra cieszy się, że jej pociecha jest fotografowana i że znajdzie się w Internecie. A skoro o zdjęciach mowa, to warto wspomnieć ich autorów. To członkowie Oruńskich Warsztatów Fotograficznych, którzy już wiele razy „pstrykali” Orunię i jej okolicę. Niedługo mają w planie zorganizować wystawy: „oruńskie detale”, a także „oruńskie pary”. Oczywiście poinformujemy na MojaOrunia.pl o tych projektach bardziej szczegółowo. Ba, sami weźmiemy w nich udział.

A co jeszcze mówili nam dzisiaj oruniacy? Pani Beata, która wychowała się na Oruni, teraz mieszka w Pile i przyjechała w odwiedziny do rodziców, uważa, że ta dzielnica zbyt mało się zmienia. - A przecież ma potencjał. Park, kamieniczki. Ja tam tęsknię za Orunią – mówi.

Pani Ewa powiedziała kilka zdań o potrawach świątecznych na jej stole – biały żurek utkwił mi najbardziej w pamięci. Młodzież śmiała, że tegoroczny śmingus dyngus to będzie rzucanie w siebie śniegiem, zamiast „typowego” stylu wlewania wiader wody do autobusów i tramwajów.

Z kolei pan Radosław opowiedział o tym, że przynajmniej w Święta ma czas dla rodziny i jest to dla niego najlepszy czas. - Że niby Święta Wielkanocne nie mają „klimatu”? Proszę Pana, to jak spędzimy Święta i co z nich wyniesiemy, zależy tylko od nas. To my robimy ten klimat – przekonuje.

Nasza redakcja życzy więc wszystkim naszym czytelnikom właśnie tego „klimatu”. Nie podejmujemy się go definiować, niech po prostu będzie u was Dobrze.

I czasem zaglądajcie także do nas. Na portal :)
Część zdjęć obrazuje wczorajsze Misterium Męki Pańskiej w Gdańsku.
To my tworzymy "klimat" Świąt...

To my tworzymy...

To my tworzymy "klimat" Świąt...

To my tworzymy...

To my tworzymy "klimat" Świąt...

To my tworzymy...

To my tworzymy "klimat" Świąt...

To my tworzymy...

To my tworzymy "klimat" Świąt...

To my tworzymy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń