Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kanał Raduni: Wszystko już jasne?

 5 dodane: 13:41, 12/04/13

tagi:

Prace idą zgodnie z harmonogramem, w marcu przyszłego roku remont Kanału Raduni zostanie zakończony. Oruniacy chcą jednak więcej odpowiedzi. Kilka z nich udało nam się od urzędników uzyskać. Są dobre i złe wiadomości.

Kanał Raduni: Wszystko już jasne?
Kanał Raduni: Wszystko już jasne?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Rozpoczęta w sierpniu 2011 roku inwestycja, warta 150 milionów i sfinansowana w zdecydowanej większości przez środki unijne i ogólnopolski budżet powoli dobiega końca. W marcu 2014 ponad 9-kilometrowy odcinek Kanału Raduni, łączący centrum Gdańska z Pruszczem, będzie już wyremontowany. Ekipy robotników można tutaj spotkać niemalże na każdym kroku. Szczególnie „tłoczno” jest na odcinku „oruńskim”, a także nieopodal Zaroślaka.

Na okres remontu Kanał podzielono umownie na trzy odcinki/etapy. Pierwszy z nich obejmuje 2,5 kilometrowy odcinek od zrzutu do Opływu Motławy do mostu na skrzyżowaniu ulic: Raduńska i Nowiny. Etap drugi zaczyna się od tego miejsca i kończy ma moście (wysokość posesji Trakt Św. Wojciecha 370) nieopodal Obwodnicy Południowej. Trzeci, ostatni front robót ma miejsce do granicy Gdańska.

Co teraz dzieje się na placu budowy?
- Trwają prace związane z wywózką urobku z dna Kanału oraz roboty żelbetowe (etap I i II) – relacjonuje Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego. - Rozpoczęto po przerwie zimowej wykonywanie okładzin (etap I). Wznowiono prace przy pogrążaniu grodzic stalowych na ostatnim 70 m długości odcinku wzdłuż ul. Brzegi. Nastąpiła tam zmiana organizacji ruchu – dodaje.

Harmonogram prac jest oczywiście dłuższy. - Kontynuowane będą prace związane z okładzinami, wykonaniem drogi technologicznej i działania wykończeniowe oraz porządkowe na etapie I i II. Na etapie III (od granicy z Gminą Pruszcz Gdański do Obwodnicy Południowej) pozostały do wykonania jedynie: droga technologiczna na odcinku około 400 metrów, oraz prace porządkowe – wymienia rzecznik.

Nasi czytelnicy pytają nas często: co ze ścieżką rowerową przy Kanale Raduni? Czy Gdańsk zostanie w ten sposób połączony z Pruszczem?
- Na wale kanału Raduni będzie droga technologiczna. Będą mogli z niej korzystać rowerzyści. Nie będzie to ścieżka rowerowa według standardów obowiązujących w Gminie Gdańsk ale dobrej jakości droga technologiczna z kostki – odpowiada Kuczyńska.

Na tym lista pytań oruniaków się nie kończy. Czy miasto planuje ustawienie ławek, koszy na śmieci, dodatkowych lamp wzdłuż Kanału Raduni? Przecież, argumentują mieszkańcy, wraz z zakończeniem remontu, w miejscu tym może zaroić się od spacerujących.
- W ramach prowadzonego aktualnie projektu nie planuje się rozmieszczenia na wale Kanału Raduni żadnych ławek, koszy na śmieci czy lamp – płynie informacja z gdańskiego Biura Prasowego.

Poruszyliśmy również sprawę, którą kilka miesięcy temu opisywaliśmy na naszym portalu. Chodzi o budowę dwóch pochylni dla niepełnosprawnych wzdłuż Kanału Raduni (na wysokości ulicy Gościnnej i Sandomierskiej). Mocno zabiegają o to m.in. lokalni radni osiedla.

Po ich kilku pismach do urzędników, ci ostatni przesłali obiecującą w swej treści odpowiedź. „Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych wypowiedziała się w sprawie omawianych wejść, określając je jako najpilniejsze do wykonania wzdłuż ulicy Trakt św. Wojciecha (...) Podsumowując, Miasto Gdańsk widzi potrzebę wybudowania pochylni dla osób niepełnosprawnych(...)” – pisał Maciej Dawidowski, dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w Gdańsku.

Co teraz dzieje się z tą sprawą?
- Na dzisiaj miasto nie dysponuje środkami finansowymi na realizację tych pochylni. W przypadku  pojawienia się możliwości sfinansowania tej inwestycji mieszkańcy zostaną przez nas poinformowani za pośrednictwem Rady Osiedla – kwituje krótko Kuczyńska.

Galeria artykułu

Kanał Raduni: Wszystko już jasne?

Kanał Raduni:...

Kanał Raduni: Wszystko już jasne?

Kanał Raduni:...

Kanał Raduni: Wszystko już jasne?

Kanał Raduni:...

Kanał Raduni: Wszystko już jasne?

Kanał Raduni:...

Kanał Raduni: Wszystko już jasne?

Kanał Raduni:...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.11.167.*

01:35, 11/02/14

Umocnili brzegi i pogłębili tylko nie zrobili nigdzie drabinek jak ktoś wpadnie to już nie wyjdzie a przy zimnej wodzie zamsrznie,To jest đądre budowanie a'la Budyń

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.10.*

23:07, 12/04/13

Dla dodania pokory niektórym farbowanym oruniakom, polecam aktualności z dnia 02/03/2012 pt.: "Oni trzęsą Orunią, i co z tego?" i głupio-mądrą wypowiedź, której udzieliła Pani Aneta Ulańska. Czy ta ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

20:25, 12/04/13

To i tak jedna z najsprawniej przebiegających inwestycji ostatnich czasów więc nie rozumiem malkontenctwa.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.65.*

20:24, 12/04/13

czy przy okazji budowy można zrobić tanim kosztem kanalizację do położenia kabli a nie za pół roku kopać chodnik lub ulicę żeby położyć jakiś kabelek.niech ktoś o mtym pomyśli.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.129.*

18:49, 12/04/13

Jak pomyśle, że jeszcze rok będą grzebać to tęsknię za krzyżakami. Oni zrobiliby to chyba szybciej.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.252.*

16:52, 12/04/13

generalnie cieszy fakt, że cokolwiek się dzieje.... ale zastanawia mnie od początku tej inwestycji siedziba pewnej firmy która mieści się dokładnie na wale kanału w Lipcach (dokładnie przy obwodnicy)miałem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.124.173.*

16:32, 12/04/13

Bardzo mnie cieszy ,ze nie zrobiono na wale kanału ścieżki rowerowej! Niech z dróżki korzystają i piesi(aby dojść do Zaroślaka i dalej)i rowerzyści po równo...Tak naprawdę przy ul.Brzegi nie ma chodnika dla ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń