Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 28/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Co zrobić z "uciążliwie szczekającym" psem sąsiada w budynku mieszkalnym?

MojaOrunia.pl » FAQ » ...

 0 dodane: 15:54, 30/04/13

tagi:

Wbrew pozorom, to wcale nie jest rzadki przypadek. "Uciążliwe szczekanie" może trwać kilka i więcej godzin, kiedy właściciela psa nie ma akurat w mieszkaniu. Co mogą w takiej sytuacji zrobić sąsiedzi?

Teoretycznie najprościej byłoby po prostu porozmawiać z sąsiadem. Co zrobić jednak, kiedy po drugiej stronie mamy kogoś, kto zupełnie się nie przejmuje naszymi skargami i prośbami?

Gdańscy strażnicy miejscy przekonują, że sprawa wcale nie musi być dla nas przegrana.

- Zakłócanie spokoju przez szczekającego psa może podlegać karze na podstawie kodeksu wykroczeń jak i prawa cywilnego. Art. 51.§1 Kodeksu wykroczeń stwierdza: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny" - przypominają.

Złe samopoczucie sąsiadów wynikające z uporczywego szczekania psa może również spowodować odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego. Podstawą roszczeń sąsiadów może być art. 144 kodeksu cywilnego:

W przypadku pojawiającego się problemu należy zwrócić się pisemnie do administracji budynku z wnioskiem o podjęcie stosownych działań. Jeżeli działania te nie przyniosą skutku to należy zgłosić fakt uciążliwości wywołanej przez szczekającego psa do Policji bądź Straży Miejskiej o podjęcie stosownej interwencji. W takim przypadku musi być osoba zgłaszająca/poszkodowana.

Funkcjonariusze mają w tym przypadku prawną amunicję po swojej stronie. Uchwała Rady Miasta z dnia 28 lutego 2008 roku w sprawie: Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gdańska mówi m.in. o niedopuszczaniu właściciela do zakłócania ciszy i spokoju przez zwierzęta.

- Nie zastosowanie się do zapisów uchwały jest natomiast wykroczeniem. Interwencja może zakończyć się pouczeniem, nałożeniem mandatu karnego kredytowanego w wysokości od 20 do 500 złotych, bądź skierowaniem wniosku o ukaranie właściciela psa za dopuszczenie do zakłócania spokoju przez zwierzę. Wiąże się to z wyrażeniem przez zgłaszającego woli bycia świadkiem/poszkodowanym w sprawie, która będzie miała swój finał w sądzie - tłumaczą gdańscy strażnicy.
+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń