Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 28/01/2022

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Podwórka nabierają innego wyglądu

 19 dodane: 13:03, 13/05/13

tagi:

Zaczęły się już konkretne prace na kilku oruńskich podwórkach – wszystko za sprawą trwającego od miesięcy i sponsorowanego przez szwajcarskie pieniądze projektu. Co i gdzie się zmienia?

Podwórka nabierają innego wyglądu
Podwórka nabierają innego wyglądu
Fot. Przemysław Kluz

Fotografia 1 z 19

O projekcie, w którym rewitalizowanych jest pięć oruńskich podwórek, pisaliśmy tutaj. Teraz wszedł on w kolejną fazę. Na wybranych podwórkach przy Podmiejskiej, Rejtana, Związkowej i Trakcie św. Wojciecha pojawił się już ciężki sprzęt. Koparka wyrównywała teren, w niektórych miejscach wyrywała mocno już zniszczone płyty.

Do pracy ruszyli także sami mieszkańcy, którzy sprzątali swoje podwórka. Najwięcej chętnych rąk do pracy pojawiło się na Podmiejskiej. Ale były też takie miejsca, gdzie pracowały tylko dzieci i sami organizatorzy akcji – dorośli mieszkańcy woleli obserwować wszystko ze swoich okien.

A zmiany robią się widoczne.
- Chodzi o zorganizowanie przestrzeni podwórek na nowo. Najpierw więc musimy uporządkować teren. A później jest już praca nad konkretnymi rzeczami: zagospodarowaniem miejsca na śmietniki i podziałem podwórka na odpowiednie funkcje. Na takim podwórku dobrze powinni czuć się najmłodsi, dorośli i seniorzy – mówi Przemysław Kluz, menadżer Gościnnej Przystani, reprezentant Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej i jeden z głównych pomysłodawców całej akcji.

Przypomnijmy, zmiany, przy współudziale architektów i studentów, zaprojektowali sami mieszkańcy.
Na każdym z rewitalizowanych podwórek znajdą się ławeczki, stół i piaskownice. Będą również nowe nasadzenia, niektóre fragmenty podwórek zostaną wygrodzone.

Wszędzie też „wyrośnie” wiata śmietnikowa (bez dachu). To szczególnie istotne, bo wiele miejsc na Oruni wciąż nie może sobie poradzić z tą, wydawałoby się prostą, estetyczną kwestią. Wolnostojące, przepełnione i straszące przechodniów swym wyglądem śmietniki powinny odejść do lamusa. Przynajmniej w kilku oruńskich miejscach.

Warto też dodać, że na podwórku przy Związkowej 1-3 powstanie miniboisko, z dwoma małymi bramkami.

Kluz przypomina, że na każde z podwórek można było wydać ze szwajcarskiego projektu maksymalnie kilkanaście tysięcy złotych. To ważna informacja dla tych, którzy uważają, że proponowane zmiany są niewystarczające.

Pojawiły się jednak i inne krytyczne głosy. Dla niektórych postawienie ławek to zły pomysł - „bo przyciągną one okolicznych pijaków”. Są i osoby, którym nie podoba się znaczna, ich zdaniem, ingerencja w miejsca parkingowe na ich podwórku.

- Niestety, kiedy była możliwość decydowania o własnej przestrzeni, niewielu mieszkańców przychodziło na spotkania – komentuje Kluz. - Niektórzy oruniacy przyzwyczaili się, że na podwórku mają „wszystko i nic”. Wszystko: czyli pełną wolność do robienia wszystkiego co im się podoba, na przykład parkowania, gdzie popadnie. Nic: bo same podwórka nie oferowały właściwie niczego okolicznym mieszkańcom – dodaje przedstawiciel GFIS.

To oczywiście nie koniec całej akcji. O tym, jakie będą jej kolejne etapy przeczytać można tutaj.

 

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

Projekt zmiany podwórka przy ul. Związkowa 4-6 jest współfinansowany przez Urząd Miejski w Gdańsku

 

Filmy nagrywał Przemysław Kluz

Podwórka nabierają innego wyglądu

Podwórka...

Podwórka nabierają innego wyglądu

Podwórka...

Podwórka nabierają innego wyglądu

Podwórka...

Podwórka nabierają innego wyglądu

Podwórka...

Podwórka nabierają innego wyglądu

Podwórka...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

31.174.9.*

11:58, 07/06/13

podwórka nie wiadomo dla kogo są robione czy dla dzieci czy dla starszych do picia alkocholu tak jak to się dzieje na podwórku na ul podmiejskiej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

11:00, 27/05/13

Czytając komentarze poniżej dochodzę do wniosku, że Oruniakom nie podoba się tak naprawdę wszystko. Nie podoba się im miejsce w którym mieszkali do dziś bo brzydkie, nie podoba się jutro bo ładnie i godnie. Wiem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.94.179.*

16:45, 26/05/13

nieporozumienie, bo nie u ciebie?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

22:40, 24/05/13

Idea fajna ale podwórka które zostały wybrane to nieporozumienie niestety :/

zgloś naruszenie
awatar

p.kluz

109.107.24.*

22:39, 23/05/13

Na pytanie: 'kto za to odpowiada?' - odpowiedź brzmi: ja, kilka osób realizujących projekt i mieszkańcy, czyli najprawdopodobniej piszący niepochlebny komentarz niżej czytelnik. Jeśli ktoś zainteresuje się ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

17:54, 23/05/13

A śmietniki na żuławskiej między garażami a 1 i 2 blokiem dalej będą stać odłogiem i śmieci będą się walać po całym podwórku. Zamiast zrobić coś pożytecznego z tą kasą to posadzili drzewka...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.230.*

11:53, 23/05/13

Przeciez to jakas masakra jest z tym.. do tych którzy już wzięli pienniązki za to z unii..zaczęliscie cos robic to dokonczcie to!! rozkopaliscie podwórka, nawiezliscie piachu i reszta w d...ie.. kamieni pełno ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:17, 13/05/13

Dzięki super teraz już wszystko wiem ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.122.117.*

21:06, 13/05/13

możliwościami finansowymi organizatorów nie mieszkańców, rzecz jasna :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.122.117.*

21:04, 13/05/13

Umowa śmieciowa nie ma na to wpływu, przygotowania całej akcji trwają już od jesieni, teraz dopiero zaczęło być to widać. Każde podwórko zagospodarowywane jest indywidualnie zgodnie z wolą mieszkańców oraz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

18:43, 13/05/13

Można się dowiedzieć co dokładnie powstaje bo na pewno jest to związane w jakimś stopniu z umową śmieciową czyli śmietnikami. Powstanie jakiś budynek plac gdzie będą stać pojemniki do segregacji?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/01 Witam. Zaopiekuje się Waszym dzieckiem od poniedziałku do...»

02/01 Szukamy osoby do dorywczej opieki nad dziećmi w wieku przed...»

02/01 Mloda i chetna na spotkania $$$ na godzinke albo lodzika. U ...»

• Wiecej ogłoszeń