Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 22/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Czekamy aż złodzieje...nas oskarżą

 1 dodane: 16:39, 14/06/13

tagi:

Perfumeria na Trakcie św. Wojciecha została okradziona na kilka tysięcy złotych. Jej właściciele zgłosili sprawę na policję, ale sprawiedliwości szukają także na własną rękę. Opublikowali w Internecie zdjęcia z monitoringu, które ich zdaniem przedstawiają szóstkę złodziei. W sieci zawrzało.

Czekamy aż złodzieje...nas oskarżą
Czekamy aż złodzieje...nas oskarżą
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Perfumeria COCO na Trakcie św. Wojciecha. Firma ma dwa pomieszczenia dla klientów. W pierwszym, półki z perfumami i miejsce dla kasjera. Obok, już tylko perfumy.

- Wszystko trwało kilka minut. Do sklepu weszły 4 osoby. Jeden z mężczyzn zaczął mnie zagadywać o perfumy, przeszliśmy do pomieszczenia obok. Stamtąd nie widać kasy – opowiada pani Katarzyna, wiceszefowa firmy. - W tym czasie inna kobieta skierowała się do wyjścia. Jak się okazało, wpuściła jeszcze dwie inne osoby. Tego już nie widziałam, stałam przy półce z perfumami, otoczona trójką „klientów”. Zagadywali mnie i asekurowali złodziei, którzy w tym czasie okradali naszą kasę – dodaje.

Po chwili cała szóstka wyszła ze sklepu. - Coś mnie tknęło, że to mogli być złodzieje. Ale sprawdziłam półki z perfumami i zobaczyłam, że nic nie zginęło. Dopiero godzinę później, chcąc przenieść pieniądze, zobaczyłam, że w kasie ich nie ma. Zrozumiałam, że zostaliśmy okradzeni – mówi reprezentantka firmy.

Złodzieje zabrali kilka tysięcy złotych. - Dla nas to bardzo duża suma. My tu bardzo ciężko pracujemy, aby mieć jakiekolwiek pieniądze – komentuje moja rozmówczyni.

Sprawę bada już policja. Właściciele perfumerii postanowili jednak, że nie będą bezczynnie czekać na ustalenia stróżów prawa. Sklep jest monitorowany i kamery nagrały całe zdarzenie.

Przedstawiciele firmy COCO wrzucili na swój profil Facebookowy, cocoperfumy.pl kilka zdjęć. Widać na nich wyraźnie osoby, podejrzewane o kradzież. Ale jej ofiary nie mówią o podejrzeniach. Są przekonane, że na fotografiach widać właśnie złodziei. Proszą o pomoc w ich namierzeniu i obiecują „solidną” nagrodę.

„Złodzieje! Pilne!!!!!!!!!! Ktokolwiek widział, lub zna te osoby, niech mi da znać! Okradli mnie 12.06.2013 na pokaźną kwotę. Zdarzenie miało miejsce około godziny 15:50 (godzina na kamerach jest cofnięta) na Trakcie Św. Wocjciecha 29 Gdańsk w perfumerii. Ktokolwiek da jakieś znaczące informacje zostanie solidnie nagrodzony. Proszę pomóżcie i udostępniajcie”  - piszą na swoim profilu.

Internauci zaczęli rozsyłać zdjęcia dalej. Informacja rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Pojawiły się jednak głosy, że właściciele firmy publikując takie zdjęcia z adnotacją „złodzieje” złamali prawo. Internautom chodzi o naruszenie dóbr osobistych.

- Osoby na zdjęciach mogą nas śmiało oskarżyć. Czekamy. Jeżeli któraś z tych osób zgłosi się na policję i powie, że wrzuciłam nielegalnie jej wizerunek, tym lepiej. Będziemy mieć złodzieja w garści – komentuje pani Katarzyna.

- Niektórzy zarzucają nam również, że cała historia to tylko taka reklama firmy. Przecież to bzdura. Za te kilka tysięcy złotych, które straciliśmy, zrobilibyśmy sobie znacznie lepszą reklamę, na przykład w radio – mówi wiceszefowa firmy.

Okazuje się, że kilku internautów wskazało już dzielnicę („Orunię Dolną”), w której rzekomo mieszka jedna z podejrzanych. Właściciele firmy czekają na więcej informacji. Oczywiście bardziej szczegółowych.

- Nasza firma istnieje już tutaj dwa lata. Nigdy wcześniej nie zostaliśmy okradzeni – mówią przedstawiciele perfumerii.

Pani Katarzyna: - Policja mi powiedziała, że miałam szczęście, że ich nie nakryłam na gorącym uczynku. Ich było sześciu, ja byłam sama. Aż strach pomyśleć, co by mi mogli zrobić.

Na temat tej historii rozmawialiśmy również z prawnikiem. Odradził nam, jako redakcji, publikowanie opisanych wyżej zdjęć. Chodzi o artykuł 13 prawa prasowego, który mówi, że redakcja nie może publikować zdjęć osób, wobec których toczy się postępowanie sądowe, czy przygotowawcze.

- Jest pytanie, czy pokazanie wizerunku osoby, wobec której takie postępowanie się nie toczy, ale jest podejrzana o popełnienie określonego czynu, jest naruszeniem wizerunku? Nie ma tutaj łatwej odpowiedzi, ale pamiętajmy, że istnieje domniemanie niewinności – mówi nasz ekspert.

Natomiast jeżeli chodzi o przedstawicieli firmy, którzy wrzucili takie zdjęcia, sprawa wygląda nieco inaczej. - Bezprawność działania, czyli działanie sprzeczne z obowiązującym prawem, może być w niektórych sytuacjach zaaprobowane przez sąd. Na przykład, jeżeli zostanie udowodnione działanie w ochronie interesu publicznego. Myślę, że w razie pozwu o naruszenie dóbr osobistych, właściciele firmy powinni się obronić – ocenia prawnik.

Przedstawiciele firmy COCO zastanawiają się, czy w najbliższych dniach nie upublicznić w Internecie nagrania z kamery. Już nie zdjęcia, a kilkuminutowy film, pokazujący samą kradzież i złodziei.

Galeria artykułu

Czekamy aż złodzieje...nas oskarżą

Czekamy aż...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

62.61.53.*

13:36, 17/06/13

Ale ludzie tak mówią powszechnie. A najważniejsze jest to by wszyscy się zrozumieli a nie prezentowali swoją wiedzę wyczytaną na wikipedii.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.200.150.*

07:09, 17/06/13

Szanowny Panie redaktorze niema Oruni Dolnej. Jest Orunia i koniec kropka.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

10:19, 15/06/13

Brawa dla właścicieli sklepu!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.128.*

21:30, 14/06/13

Oby ich złapali.Tak być nie może! Mają rację że pokazali zdjęcia z monitoringu.Życzę powodzenia

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń