Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 19/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

A w 2030 roku Gdańsk będzie...

 1 dodane: 18:50, 04/09/13

tagi:

Dyskusja na temat Czerwonego Mostu lub przyszłości Traktu św. Wojciecha? A może odnośnie rewitalizacji, lub ogólnego rozwoju tej dzielnicy? Gmina organizuje serię spotkań na temat... Strategii Rozwoju Gdańska w latach 2014-2030. Jedno z nich odbędzie się na Oruni: 18 września w szkole na Małomiejskiej.

A w 2030 roku Gdańsk będzie...
A w 2030 roku Gdańsk będzie...
Fot. gis.gda.pl

Fotografia 1 z 1

Najpierw były ankiety, w których mieszkańcy odpowiadali m.in. na pytania typu: jakie projekty w Gdańsku są potrzebne, by w 2030 roku miasto spełniało potrzeby mieszkańców.

Ten pierwszy etap konsultacji zanotował jednak kiepską frekwencję – wzięło w nim udział nieco ponad 3 tysiące gdańszczan. W liczącym sobie blisko 500 tysięcy ludzi mieście, taki wynik nie napawa optymizmem.

Ale na ankietach się nie skończy. Gmina, jak przekonują urzędnicy, chce stworzyć koncepcję rozwoju Gdańska, korzystając ze pomysłów mieszkających tu ludzi. Stąd też etap następny – specjalistyczne warsztaty i dyskusja nad tym, jak właściwie gród nad Motławą ma w 2030 roku wyglądać. Data od razu wzbudziła ironiczne komentarze internautów, których zdaniem miasto nie ma nawet strategii rozwoju na rok obecny, a co dopiero na trzecią dekadę XXI-wieku.

Magistrat nie zgadza się jednak z takim postawieniem sprawy. - Miasto musi już teraz tworzyć myśleć o kierunkach przyszłego rozwoju i szukać odpowiednich rozwiązań – mówi Piotr Kowalczuk, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds Inicjatyw i Konsultacji Społecznych.

Także więc urzędnicy, radni miasta, radni dzielnic, członkowie organizacji pozarządowych i „zwykli” mieszkańcy mają teraz usiąść razem do stołu. I pomyśleć nad przyszłym wyglądem tak ważnych dla Gdańska kwestii jak chociażby: transport zbiorowy, sieć nowych ulic, bezpieczeństwo powodziowe, kierunek rozwoju poszczególnych dzielnic Gdańska.

- Ankiety będą stanowić przyczynek do dalszej dyskusji nad strategią rozwoju naszego miasta. Spotkania będą miały charakter warsztatów. Będzie podział na grupy, będzie moderator. To nie będzie dyskusja na zasadzie: trzeba naprawić kawałek chodnika, czy ulicy – przestrzega Kowalczuk.

W skali Oruni dyskusja (mowa bądź co bądź o strategii rozwoju na kilka przyszłych kadencji) może oscylować wokół takich tematów jak: kierunki przyszłej rewitalizacji tej dzielnicy (nadal brakuje spójnej koncepcji jak ta modernizacja Oruni ma wyglądać), kwestii budowy Czerwonego Mostu, utworzenia sieci nowych ulic i likwidacji dotychczasowych. Być może będzie to po prostu próba odpowiedzi na pytanie: co zrobić, by ta część miasta wreszcie zaczęła rozwijać się zdecydowanie szybciej? I jakie projekty na Oruni są potrzebne, by w 2030 roku...

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkańcy Oruni wskazywali projekty, które dotyczą całego Gdańska.

Na Oruni taka dyskusja odbędzie się 18 września w szkole przy Małomiejskiej 8A. Rozpocznie się o godzinie 17. Urzędnicy proszą wszystkich chętnych o elektroniczną rejestrację: http://www.gdansk.pl/strategia?rejestracja1

- W sumie będzie sześć takich dyskusji w całym Gdańsku. Później odbędzie się sześć spotkań z radnymi osiedla i dzielnic, następnie jeszcze debata z gdańskimi uczniami i studentami - informuje Kowalczuk.

Co ważne, koncepcje zgłoszone w trakcie spotkań, znajdą się na stronie internetowej www.gdansk.pl/strategia. Powstanie więc swoista baza pomysłów na rozwój Gdańska, z której, jak zapewniają mnie urzędnicy, będą korzystać autorzy oficjalnego dokumentu wyznaczającego kierunki rozwoju miasta na lata 2014-2030.

Obojętnie, co by nie myśleć o takim podejściu do sprawy urzędników (niektórzy twierdzą, że cała akcja to nic więcej jak zwykłe mydlenie oczu wyborcom), istnieje szansa na zaprezentowanie swojej koncepcji rozwoju miasta, czy poszczególnej dzielnicy. I wysłuchania, co inni (w tym i urzędnicy) mają do powiedzenia "w skali makro".

A inwestycje „mikro” (remont chodnika, budowa oświetlenia, czy placu zabaw) można będzie przecież zgłosić do zbliżającego się wielkimi krokami projektu budżetu obywatelskiego w Gdańsku.

Galeria artykułu

A w 2030 roku Gdańsk będzie...

A w 2030 roku...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.65.*

17:30, 15/09/13

Orunia -mało chętnych do dyskusji !!! Jest okazja więc sie zapisywać !!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

19:42, 08/09/13

Osiedle Deweloperskie o nazwie Górna Orunia nie należy do "Dzielnicy" Orunia - św. Wojciech - Lipce -> Górna Orunia jest częścią Dzielnicy Chełm. A ul. Małomiejska nie należy do Dzielnicy Chełm. PS. Górna Orunia ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

18:44, 07/09/13

Bo Małomiejska to Orunia, ciołku. I wcale nie Górna.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

23:48, 06/09/13

Ciekawe dlaczego na Małomiejskiej? Co ma Małomiejska do Oruni? Znów "górna" i w tamta strone "miasto sie rozgląda"????!!! Górny Taras...! Co ma piernik do wiatraka!? Dlaczego nie na Gościnnej?!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

13:11, 06/09/13

Póki co 10 osób na spotkanie na Oruni się zarejestrowało.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

22:50, 05/09/13

Ciekawe ilu mieszkańców przyjdzie na spotkanie? Jak bardzo zależy im na Oruni ...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń