Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 22/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Tymi pomnikami powinniśmy się chwalić

 4 dodane: 15:11, 29/09/13

tagi:

W Parku Oruńskim jest więcej pomników przyrody niż w Parku Oliwskim, warto się nimi chwalić i pokazywać tutejszym mieszkańcom, że ich dzielnica kryje takie skarby – przekonuje grupa oruniaków. I bierze się do sprzątania, znakowania, do tworzenia miniprzewodnika, a także do organizowania krajoznawczych wycieczek po Oruni.

Tymi pomnikami powinniśmy się chwalić
Tymi pomnikami powinniśmy się chwalić
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

Sobota, weekend w pełni. Park Oruński to dobre miejsce, by się tu wtedy pojawić. Ba, jest to również niezłe miejsce, by trochę popracować. Grabie, haczki, worki na śmieci i rękawice. Kilka osób wybrało właśnie taki wariant. Sprzątają teren wokół tutejszych pomników przyrody.

Te ostatnie to szczególnie istotne z historycznego i naukowego punktu widzenia, będące pod ochroną „twory przyrody”. Mogą to być stare (i odpowiednich gabarytów) drzewa, głazy, czy na przykład jaskinie.

Według oficjalnych, prowadzonych przez miasto rejestrów, w Parku Oruńskim takich pomników (są to np.: buki, dęby, a nawet... głaz) jest blisko 10. Ale są one i w innych miejscach Oruni: na ulicy Uroczej, czy w Parku Schopenhauera. Akcja, o której tu piszemy, ma zająć się wszystkimi pomnikami na Oruni.

- Porządkujemy te miejsca, niedługo będziemy je też odpowiednio znakować. Na tym się jednak nie skończy, szykujemy się do wydania miniprzewodnika na temat oruńskich pomników przyrody i zorganizowania przynajmniej trzech wycieczek krajoznawczych. W ramach akcji będzie również konkurs fotograficzny, skierowany do lokalnych szkół – mówi Paweł Patyk, mieszkaniec ulicy Uroczej i szef Oruńskiego Koła Inżynierów(IKO).

To właśnie inżynierowie są pomysłodawcami całej akcji. Pomaga im lokalna Rada Osiedla. Z kolei pieniądze na projekt wyłożyła firma Cemex, która swoją siedzibę ma na Oruni.

- To przykład takiej lokalnej, dobrze zorganizowanej współpracy w naszej dzielnicy – nie kryją dumy pomysłodawcy akcji. Wsparciem dla projektu są także urzędnicy miejskiego Wydziału Ochrony Środowiska. Przedstawiciele magistratu przekazali szczegółowe informacje na temat oruńskich pomników przyrody. Dostarczyli także tabliczki, które już niedługo zawisną w kolejnych punktach Oruni.

Niektóre z oruńskich pomników przyrody mają więcej niż 300 lat. „Pamiętają” więc ostatnią wojnę, okres Wolnego Miasta Gdańska, czas oruńskiej prosperity, czy kolejne oblężenia Gdańska. Chyba najbardziej rozpoznawalne pomniki przyrody na Oruni to masywne drzewa, położone u wejścia do Parku, przed zabytkowym budynkiem przedszkola na ulicy Nowiny 2. Oba mają około 200 lat i są oznakowane przez stosowną tabliczkę.

- Wiele innych pomników na Oruni takiej tabliczki nie ma, chcemy to zmienić. Zresztą w samym tylko Parku Oruńskim naliczyliśmy przeszło 30 drzew, które spełniają kryteria pomników przyrody – mówi Roman Itrich, mieszkaniec ulicy Rejtana,  członek IKO i Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Czemu jednak taka akcja ma miejsce na Oruni? - Chcemy pokazać mieszkańcom Oruni, jakie skarby mają w swojej dzielnicy, która niestety często traktowana jest po macoszemu. Gdańszczanie znają Park Oliwski, jest on bardziej zadbany, bardziej rozreklamowany. Tymczasem to właśnie w Parku Oruńskim jest więcej pomników przyrody – odpowiada Patyk.

Uczestnicy projektu uważają, że ich praca doskonale komponuje się z inną, mającą miejsce rok temu akcją na Oruni. Chodzi o oznakowanie kilku budynków na ulicy Gościnnej dwujęzycznymi, opisującymi ich historię tabliczkami. - To wszystko się łączy. Nasza dzielnica jest stara, trzeba podkreślać jej wiek. Trzeba pokazywać, że są tu miejsca, którymi warto się chwalić. Zarówno zabytkowe domy, jak i wiekowe pomniki przyrody – puentuje Itrich.

Aby uznać drzewo za pomnik przyrody jego obwód w pierśnicy powinien być większy niż szacunkowe wartości minimalne dla danego gatunku. Dla przykładu, buk zwyczajny więcej niż 300 cm, dąb czerwony (300 cm), jesion (250 cm), grusza (200 cm).

Do pomników przyrody ożywionej należą: pojedyncze krzewy, drzewa i grupy drzew odznaczające się sędziwym wiekiem, wielkością, niezwykłymi kształtami lub innymi cechami, a także zabytkowe aleje drzew. Natomiast do pomników przyrody nieożywionej należą: największe głazy narzutowe, tzw. eratyki oraz interesujące formy powierzchni ziemi np. –źródła, wodospady, jary, skałki, wywierzyska, przełomy rzeczne, jaskinie, odkrywki itp. Źródło: wikipedia

Galeria artykułu

Tymi pomnikami powinniśmy się chwalić

Tymi pomnikami...

Tymi pomnikami powinniśmy się chwalić

Tymi pomnikami...

Tymi pomnikami powinniśmy się chwalić

Tymi pomnikami...

Tymi pomnikami powinniśmy się chwalić

Tymi pomnikami...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.11.168.*

10:56, 30/09/13

Brawo za chęci i działania.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.254.148.*

08:52, 30/09/13

Mini przewodnik po oruńskich pomnikach przyrody? To może być bardzo ciekawe. Brawo za pomysł i przedsięwzięcie.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń