Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 12/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę

 6 dodane: 21:08, 30/09/13

tagi:

Przedstawiamy krótką fotorelację, pokazującą jak jeden z oruńskich zabytkowych domów, dawny pałacyk na Dworcowej popada w ruinę. Jest tutaj również zdjęcie zrobione przez Grzegorza Jezierskiego, szefa Oruńskich Warsztatów Fotograficznych. Fotografia pokazująca koczującego w środku bezdomnego mężczyznę jest warta więcej niż setki słów.

Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę
Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę
Fot. Grzegorz Jezierski

Fotografia 1 z 6

- Robiliśmy zdjęcia na ulicy Dworcowej. Postanowiliśmy wejść do tego małego budyneczku, wciśniętego w otaczające go duże kamienice. Miejsce to jest zabytkowe, tym bardziej zaszokował nas widok, który tam zastaliśmy – mówi nam Grzegorz Jezierski, szef Oruńskich Warsztatów Fotograficznych.

- W środku kompletna ruina, aż dziw, że to się jeszcze wszystko trzyma. Zastaliśmy też koczującego tutaj bezdomnego mężczyznę, który naznosił do środka trochę chrustu – dodaje.

Budynek, o którym tutaj mowa to Dworcowa 14, adres, którego dokumentację prowadzi Konserwator Zabytków. Miejsce to nie jest jednak wpisane do Rejestru Zabytków. 

Jak mówili nam urzędnicy, w 2013 roku Dworcowa 14 nie jest przeznaczona do wyburzenia. Nic w tym dziwnego, na takie rozwiązanie musiałby się zgodzić właściciel. A z nieoficjalnych informacji wynika, że nie mieszka on w Gdańsku i póki co nie jest zainteresowany dalszym losem zabytku.

O tym, że Dworcowa 14 to wyjątkowy adres na mapie oruńskich zabytków przekonany jest profesor Jerzy Samp, autor książek na temat historii Gdańska. - W całym ciągu ulicy Dworcowej jest to najstarszy obiekt. Powstał w pierwszej połowie XIX-wieku. Dawni właściciele nie ugięli się presji otoczenia i nie dopasowali wyglądu pałacyku do wysokiej zabudowy, która tutaj dominuje – mówi profesor.

- Warto zrobić wszystko, by uratować ten budynek. Nie może tego obiektu zabraknąć na Oruni. Na jego fasadzie widać ślady neoklasycyzmu, podwórko ma wygląd przedwojenny, to jedyny taki mikropałacyk w tej dzielnicy – uważa historyk.

Aż strach pomyśleć, co się stanie, gdy bezdomni zaczną rozpalać w środku ogniska. Co ciekawe, zniszczony budynek na Dworcowej 14 mocno kontrastuje z położonymi obok kamienicami, które w ostatnich miesiącach przechodziły gruntowny remont.

Przykładowe budynki na Oruni i w Św. Wojciechu wpisane do Rejestru Zabytków: Trakt św. Wojciecha 297 (tak zwany „Lwi Dwór), Trakt św. Wojciecha 440 (kościół w Św. Wojciechu wraz z plebanią i kapliczką przy kościele), Trakt św. Wojciecha 293 (Dom Ferberów), Trakt św. Wojciecha 437 (dom mieszkalny), Trakt św. Wojciecha 57 (budynek Drukarni), Brzegi 50a/51 (dwa budynki szkolne wraz z budynkami magazynowymi).
Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę

Mikropałacyk z...

Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę

Mikropałacyk z...

Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę

Mikropałacyk z...

Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę

Mikropałacyk z...

Mikropałacyk z Dworcowej zamienia się w ruinę

Mikropałacyk z...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.191.*

17:55, 20/10/13

...jest piękny, czy też to co z niego pozostało.Nie rozumiem, jak można było doprowadzić do ruiny takie oruńskie bogactwo. Czy konserwtor zabytków może jedynie biernie obserwować postępującą dewastację budynku, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.239.*

12:10, 07/10/13

PRZEZ WIELE LAT MIESZKAŁA NA GÓRZE MOJA KOLEŻANKA Z RODZINĄ A NA DOLE INNA RODZINA , PAMIĘTAM JAK W ŚRODKU BYŁO KLIMATYCZNIE.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.213.122.*

13:29, 06/10/13

Dworek był ślicznie wyremontowany tuż przed powodzią, teraz popada w ruinę od 12 lat ,wielka szkoda. Może jakoś wpłynąć na właściciela, bo szkoda żeby się zawalił.To jest prawdziwy zabytek,a nie makieta jaką ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.174.80.*

08:46, 02/10/13

Polskie prawo :(

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

17/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/02 cześć obywatelu Oddaję do Twojej dyspozycji fundusze inwe...»

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń