Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 17/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ku lepszym i tańszym rozwiązaniom

 0 dodane: 12:45, 03/01/14Artykuł Czytelnika

tagi:

„Nasza Orunia” IKO(9)

Dlaczego i skąd idziemy oraz dokąd zmierzamy

Mija prawie 2 lata od narodzin pomysłu stworzenia środowiskowej zawodowo interdyscyplinarnej grupy osób która swoim doświadczeniem będzie przydatna dobru wspólnemu mieszkańcom Oruni i najbliższego sąsiedztwa. Potraktowano nas życzliwie przez inne środowiskowe organizacje a 8 maja 2012roku IKO zostało przyjęte do stowarzyszenia „Nasz Gdańsk” (SNG) uchwałą zarządu na wyjazdowym posiedzeniu właśnie na Oruni w ogrodach Pani Justyny Kalety. Uzyskaliśmy przez to dostęp do 18 letniego doświadczenia tej zacnej organizacji oraz dostęp do publikacji naszej działalności w niniejszym miesięczniku gdzie w numerze 07/2012 publikujemy pod powyższym tytułem pierwszy artykuł „Nasza Orunia” IKO(1)> Określiliśmy, że głównym naszym przesłaniem jest zamiar spełniać funkcję katalizatora lub spoiwa w harmonijnym rozwoju dziejów Oruni we współpracy z innymi już istniejącymi podmiotami organizacyjnymi. Przez te 2 lata zmierzamy tą drogą, nasza filozofia i sposób działania oparta jest na zasadzie użytecznego sąsiada. Dzięki takiej postawie udało nam się zaistnieć w bezkonfliktowej symbiozie środowiskowej. Nasza praca, postawa i przedsięwzięcia są opisywane w niemal każdym miesięczniku Naszego Gdańska.

Co zrobiliśmy,  - zrealizowaliśmy dwie  wycieczki historyczne i trzy opisane w poprzednim numerze miesięcznika  „NG” przez Romana Wawrzyńca  Itricha - poświęcone oruńskim pomnikom przyrody. We współpracy z Politechniką Gdańską zorganizowaliśmy już dwa seminaria dla młodzieży  „Technika Inspirowana Naturą” - dla około 400 osób.

We współpracy z pracodawcami oruńskimi – CEMET, EUROWENT, Ogrody Justyny, CEMEX, UNION, BALTICA – JAR – zorganizowaliśmy kilkanaście wycieczek szkolnych  do zakładów pracy.  Jest to nasze stałe działanie w ramach Mobilnych Warsztatów Technicznych (MWT)  - zorganizowanych z intencją politechnizacji młodzieży. Jesteśmy w trakcie organizacji kursu grafiki komputerowej i obsługi stron internetowych dla gimnazjalistów z Oruni.

Opracowaliśmy również regulamin członkostwa wspierającego SNG dla zakładów pracy i osób fizycznych.  Wiele naszych propozycji zostało przyjętych w nowym statucie Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”.

Obecnie zachodzi potrzeba określenia najwłaściwszych kierunków w lokalnych warunkach
i sprostaniu potrzebom środowiska. Na tym tle odbywają się wewnętrzne trudne – ale konstruktywne dyskusje.
Zwłaszcza czy nie bierzemy na siebie zbyt wiele przy obecnej zbyt małej ilości aktywnych członków
i poziomie organizacyjnym naszego koła. Chętnie widzielibyśmy wśród naszych członków przedstawicieli zawodow medycznych i prawniczych. Uważam, że na obecnym etapie nie możemy się angażować w nadmierną ilość imprez organizowanych przez różne podmioty a specjalizować się w uprzednio wytyczonych kierunkach, na przykład, jak dodatkowo wspomagać utalentowanych uczniów, którzy pragną pracować nad rozwojem swoich uzdolnień, talentów i swojej osobowości. Trzeba podtrzymać  wspierające działanie w zgłoszonym przez IKO udziale budżetu obywatelskiego, który dotyczy zdobycia środków na wykonanie dokumentacji połączenia górnego tarasu Oruni z dolnym w obrębie ulicy Platynowej z ulicą Rubinową.

Zachodzi też pilna potrzeba włączenia się w konsultacje sporządzenia planu przestrzennego zagospodarowania od ulicy Gościnnej do obwodnicy południowej z możliwością lokalizacji zielonego rynku(targowiska) z ekologiczną regionalną żywnością, która mogła by być testowana w Technikum Spożywczym  Chemicznym i Technikum Ochrony Środowiska które obecnie nosi nazwę Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego (CKUiZ nr 2).  (Może jako siedziba państwowej instytucji testującej ekologiczną żywność?)

Ważną sprawą są też nasze zabiegi o umieszczenie w planach przestrzennego zagospodarowania Oruni dwóch przejazdów pod torami kolejowymi  - lub nad torami – tak jak jest na Zaspie i w  Sopocie-Wyścigach  -  co poprawi dramatyczną komunikację tego rejonu Gdańska.

Uwaga na marginesie – Na Starych Szkotach (obecnie włączonych do Oruni) kształcił się autor Hymnu polskiego, Generał Józef Wybicki a obecnie w tych historycznych murach ma swoją siedzibę Arcybiskup Metropolita Gdański. To również nas zobowiązuje.

W związku z potrzebą wytyczenia dalszych kierunków rozwoju pracy koła serdecznie zapraszam wszystkich członków koła i osób wspierających na zebranie noworoczne poświęcone między innymi tej tematyce w dniu 24 stycznia(piątek) 2014 roku godzina 17 kawiarnia Kuźnia Oruńska(piętro) jako, że to spotkanie jest noworoczne gwarantuję miłą atmosferę i konstruktywne spotkanie. Przewiduję obecność ważnych zaproszonych osób  - uprzejmie proszę o potwierdzenie swojej obecności mailowo ikoorunia@gmail.com lub telefonicznie 887-868-980 do dnia 21 stycznia 2014r.  Czas spotkania ograniczony do godziny od 17 do 22.

Józef Kubicki założyciel IKO „Nasza Orunia”

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (12)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.76.82.*

11:29, 05/02/14

My uczniowie serdecznie dziękujemy IKO za organizowanie nam wycieczek do zakładów pracy i zawracanie dupy a komputery to umiemy obsługiwać od przedszkola więc darujcie sobie i sami sie nauczcie bo Wam na pewno ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

17:03, 31/01/14

"śmiej się bratku z czyjegoś przypadku...."cicho źle, nagłaśnianie jeszcze gorzej. To są wnioski z ludzkiej sąsiedzkiej solidarności.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.40.167.*

18:48, 29/01/14

Hehe jaka spina u dziadków;)Luzować poślad i dalej odśnieżać Orunię, aaa..i nie zapomnijcie zagrabiać liści jesienią.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.28.*

21:56, 27/01/14

Tego "gościa" też czekają nieodwracalne zmiany mózgowe, może bardziej widoczne niż u P.Józefa. A może nie będzie już w tym wieku oddychał ziemskim powietrzem?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.28.*

21:24, 27/01/14

To nie dzieci. Znam ten styl. To niedowartościowany mały człowiek z prowincji, w brudnych butach, oblany perfumami, którego kiedyś pogonili z tej społeczności. Znam go. Prymityw.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.220.*

21:04, 27/01/14

"Wykształcone" RESORTOWE DZIECI przystąpiły do akcji

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.206.245.*

16:10, 24/01/14

Ograniczenie sprawowania funkcji wynika z wieku człowieka.Założyciel IKO jest osobą w podeszłym wieku znacznie po 70 roku życia.Osoby w takim wieku posiadają już nieodwracalne zmiany mózgowe charakteryzuje go ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.66.*

15:30, 24/01/14

Przepraszam a kto to jest w firmie czy organizacji \"założyciel\"??? To jakaś nowa funkcja? Czy to przypadkiem nie jest ktoś kto wszystkimi chce rządzić a za nic nie odpowiadać? i w razie czego umyje rączki a Wy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

18:54, 12/01/14

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i wytrwałość w czynieniu tego wszystkiego dla dobra Oruni i jej mieszkańców. Pozdrawiam!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.213.121.*

20:55, 08/01/14

Słuszna incjtywa. Uważam, że należy zrzeszać sie i organizować się w swoim lokalnym środowisku.Wyrazy uznania dla społeczników poświęcających swój prwatny czas i siły.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

19:08, 05/01/14

wszystkim zaangażowanym w odnawianie Oruni naprawdę potrzeba dużo wytrwałości by podążać obraną drogą, czego życzę z nowym rokiem 2014:)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

20:53, 03/01/14

Życzę Sukcesu w sprawie zagospodarowania na Oruni dwóch przejazdów pod lub nad torami kolejowymi... Ta Inwestycja konieczna jest dla podwyższenia standardu życia na Oruni.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń