Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 26/02/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona

 6 dodane: 11:55, 07/02/14

tagi:

4, 7, 8, 11, 15, 20, 24, 25, 27, 31, 40, 43, 44, 45, 48, 51, 52, 53 - to numery oruńskich wniosków do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Od 10 do 23 lutego każdy z mieszkańców Oruni będzie mógł zagłosować aż na pięć z nich (lub na inne, spoza dzielnicy). Wczoraj w Gościnnej Przystani za sprawą lokalnej Rady Osiedla odbyło się spotkanie, na którym omawiano każdy z projektów. Zastanawiano się też, w jaki sposób skłonić oruniaków do głosowania. Bo konkurencja będzie bardzo silna.

Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona
Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 6

Monitoring w dzielnicy? A może plac zabaw lub park sportów miejskich? Czy jednak ważniejszy jest remont chodników w okolicy? To może lepiej oddać głos na budowę pochylni dla niepełnosprawnych, albo na rozpoczęcie rewitalizacji Parku Schopenhauera? 

To pytania, które w lutym zadawać sobie będą oruniacy, głosujący (będzie to można robić przez Internet) do pierwszego w Gdańsku Budżetu Obywatelskiego. Tutejszy okręg wyborczy (jest w nim Orunia, ale także m.in. Nowy Port, czy Stogi) ma w sumie ponad 50 różnych projektów, z czego aż 18 dotyczy właśnie Oruni i Św. Wojciecha. Ile z nich zostanie zrealizowanych w 2014 roku? 

Wszystko zależy od aktywności oruniaków, bo to oni w przeważającej części będą oddawać głosy na wnioski ze swojej dzielnicy. Jeżeli zgromadzą ich więcej niż projekty z innych dzielnic, wtedy na Orunię trafi większość z przyznanej na okręg kwoty. A do "ugrania" jest niemało, bo aż 1,5 milionów złotych. Te wnioski, które zdobędą najwięcej głosów zostaną zrealizowane w 2014 roku. 

Jeżeli, mówiąc kolokwialnie, oruniacy Budżet Obywatelski "oleją", ich dzielnica obejdzie się smakiem, a z oruńskich projektów pozostaną jedynie zapisane kartki papieru.

Z tego, że gra jest warta świeczki zdają sobie sprawę lokalni radni osiedla, którzy zorganizowali wczoraj w Gościnnej Przystani spotkanie na temat Budżetu Obywatelskiego. Można się było dowiedzieć, jak głosować (wszystkie informacje znaleźć można tutaj). Można się było także zapoznać z każdym z 18-stu oruńskich projektów. O niektórych z nich opowiedzieli sami wnioskodawcy.

Poruszono też kwestię chyba najważniejszą: jak dotrzeć do oruniaków, którzy nie mają Internetu, a o samym Budżecie Obywatelskim w ogóle nie słyszeli?

Mateusz Korsztun i Agnieszka Bartków, członkowie Zarządu Rady Osiedla "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" podawali różne propozycje. Informacje mają być przekazywane z ambony kościołów, na Radach Rodziców w lokalnych szkołach, a do oruńskich sklepów trafią stosowne ulotki.

W Gościnnej Przystani w asyście pracowników Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej będzie też otwarty punkt dla oruniaków, gdzie przez Internet będzie można zagłosować na wnioski do Budżetu Obywatelskiego, lub dowiedzieć się więcej na temat całego przedsięwzięcia. - Pamiętajmy, że aby zagłosować trzeba podać swój numer PESEL - przypominał Korsztun.

Radni zwracali uwagę zebranym w Gościnnej Przystani oruniakom, by zachęcali do głosowania na wnioski z dzielnicy także rodzinę i znajomych, którzy nie mieszkają na Oruni. - Każdy gdańszczanin ma pięć głosów do oddania. Nie jest powiedziane, że trzeba głosować na wnioski ze swojej dzielnicy, czy okręgu wyborczego. Ktoś mieszkający we Wrzeszczu może skreślić projekt z Oruni - tłumaczyła Bartków.

Konkurencja będzie silna, bo w „oruńskim” okręgu swoje projekty złożyli m.in. mieszkańcy z Nowego Portu. - Tam wystarczy, że się przejdą z laptopami po falowcu i na projekt może zagłosować szybko nawet kilkaset osób – komentowano wczoraj na Oruni.

Poniżej przedstawiamy wszystkie projekty z Oruni. Przez najbliższe dni zaprezentujemy dwa artykuły, w których bardziej szczegółowo opiszemy każdy z wniosków. 

Tak na gorąco, są jakieś projekty, na które oddadzą Państwo głosy „w ciemno”?

Gdański Budżet Obywatelski: Lista wniosków z Oruni i Św. Wojciecha

4. Zagospodarowanie terenu zielonego przy ul. Raduńskiej.
7. Plac zabaw z altaną ogrodową w Św. Wojciechu.
8. Opracowanie dokumentacji projektowej budowy oświetlenia ul. Ukośnej
11. Zadbanie o chodniki na Oruni Dolnej. Ulice Równa, Smętna, Gościnna przy szkole (od Kuźni do Traktu od strony torów).
15. Siłownia pod chmurką dla Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Olszynki, Wyspa Sobieszewska.

20. Pochylnie dla osób z ograniczeniem ruchowym i matek z wózkami dziecięcymi na Oruni przy przystankach autobusowych w rejonie skrzyżowania z ul. Gościnną.
24. Monitoring wizyjny Orunia – ul. Sandomierska, Rejtana, Gościnna, Raduńska, Ukośna, Trakt Św. Wojciecha.
25. Położenie ograniczników prędkości na wewnętrznym odcinku Trakt Św. Wojciecha.
27. Plac sportów miejskich w twojej dzielnicy: obiekty sportowo-rekreacyjne dla każdego, do sportów ogólnorozwojowych: gimnastyki, parkour, freerun, streetworkout.
31. Wykonanie tymczasowej nawierzchni z płyt betonowych na ul. Wąwóz do skrzyżowania z ul. Batalionów Chłopskich do nr 12 z wysięgnikami.

40. Place zabaw dla Brzeźna, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Rudników, Olszynki, Wyspy Sobieszewskiej.
43. Rewaloryzacja Parku Schopenhauera przy siedzibie gdańskiego archipelagu Kultury przy ul. Dworcowej w Gdańsku Oruni – nowe miejsce rekreacji i imprez kulturalnych – etap I.
44. Rewitalizacja parku rekreacyjnego na ul. Związkowej (Gdańsk Orunia).

45. Budowa siłowni na otwartym powietrzu, na boisku przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2.
48. Rewitalizacja ul. Raduńskiej od zbiornika retencyjnego „Augustowska” do Parku Oruńskiego.
51. Wykonanie dokumentacji projektowej na przystanki: Ptasia, Lipce-Niegowska, Św. Wojciech – budowa wiat przystankowych.
52. Koncepcja programowo – przestrzenna zagospodarowania zieleńców na Oruni między ul. Związkową a Gościnną.
53. Bezpieczna Orunia.

Z przyczyn formalno-prawnych odpadły cztery inne wnioski z Oruni: dwa place zabaw, projekt na budowę basenu i projekt na budowę schodów między Orunią Górną, a Orunią.  W tym ostatnim przypadku chodziło o to, że teren należy w części do jednej ze spółdzielni mieszkaniowych, a obszary spółdzielcze były wyłączone z Budżetu Obywatelskiego.
Z przyczyn formalno-prawnych odpadły cztery inne wnioski z Oruni: dwa place zabaw, projekt na budowę basenu i projekt na budowę schodów między Orunią Górną, a Orunią. W tym ostatnim przypadku chodziło o to, że teren należy w części do jednej ze spółdzielni mieszkaniowych, a obszary spółdzielcze są wyłączone z Budżetu Obywatelskiego.
Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona

Orunia ma do...

Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona

Orunia ma do...

Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona

Orunia ma do...

Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona

Orunia ma do...

Orunia ma do skreślenia... 1,5 miliona

Orunia ma do...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (33)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.214.*

05:24, 22/02/14

Oruńscy PASJONACI z IKO proponują bardzo dobrą strategię,trochę spóżniona ale namówię znajomych aby postawili w okręgu Nr1 na:24,43 20,7,oraz 44. Ta piątka jest szczęśliwa. Pozdrawiam ORUNIANKI.

zgloś naruszenie
awatar

Inżynierowie

80.254.148.*

07:09, 21/02/14

MY INŻYNIEROWIE Z IKO ORUNIA PROSIMY O POPARCIE I ZAGŁOSOWANIE NA PROJEKTY ORUŃSKIE O NUMERACH 7, 20, 24, 43, 44 ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.158.221.*

16:23, 15/02/14

Głosuję na nr nr:7,11,20,24 i 25

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

18:59, 13/02/14

Budowa basenu na smoleńskiej to bardzo dobry pomysł. Rozległy teren szkoły pozwala na taką inwestycję. Nie można wszystkiego mieć 100 metrów od domu. Nikomu korona z głowy nie spadnie jak przejdzie się na basen ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

07:50, 13/02/14

Niestety do Rady nie przyjdę bo nie ma mnie w Polsce, ale za to mieszka tu moja najbliższa rodzina, ja mieszkałem 20 lat i szlak mnie trafia że nic się w tej części nie dzieje. Odkąd pamiętam zawsze ta część ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

17:03, 10/02/14

Dzięki za szybką odpowiedź w sprawie maila

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.63.*

16:26, 10/02/14

przestanie się kłócić. Zbyt dużo jest do zrobienia na Oruni, żeby mieć czas na głupie kłótnie. Czas przeznaczony na kłótnie lepiej poświęcić na nakłanianie znajomych do głosowania.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.63.*

16:24, 10/02/14

Zawsze możesz założyć nowego maila tacie i mamie z niego zagłosować. Później usunąć te maile. Założenie nowego maila to chwila i nic nie kosztuje.

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.67.195.*

16:23, 10/02/14

1 mail - 1 osoba. Trzeba założyć każdemu osobny adres mailowy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

16:21, 10/02/14

Czy za pomocą jednego maila można oddać kilka głosów? - zagłosowałem a teraz chciałbym zagłosować w imieniu rodziców, dziadków itp. wie ktoś czy mogę?

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.67.195.*

16:16, 10/02/14

To zarzut czy podziękowanie? Ciężko odczytać :) 50 plakatów - tyle dostaliśmy od miasta i tyle poszło "w teren".

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.198.*

16:12, 10/02/14

Świetna sprawa z plakatami rozwieszonymi po dzielnicy. Brawo za informowanie mieszkańców!

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.67.195.*

16:00, 10/02/14

Widzę spore pokłady frustracji w poniższym komentarzu. Szkoda, że ta energia nie może być spożytkowany w sposób pozytywny... Pchli targ przy Małomiejskiej był realizowany przez mieszkankę na prywatnym terenie. Z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.29.*

15:48, 10/02/14

Fajny pomysł z tym miejscem zabawy i odpoczynku po rodzinnych spacerach i przejażdżkach rowerowych wałem do Wojciecha a może i dalej = oddam głos na 7, 4, ,53, 24, 43

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.63.*

15:29, 10/02/14

Wszystkie projekty,są ważne, ale trzeba zacząć od monitoringu, żeby wandale nie zniszczyli.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.36.*

15:02, 10/02/14

\"A co z Ptasią, Małomiejską i Podmiejską?\" - kolego to co zwykle! Tam się nic nie dzieje. Pchli targ przy Małomiejskiej był sukcesem, ale jednak zrobili go na Gościnnej, różne posiedzenia wiecznie na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.209.*

14:37, 10/02/14

Zagłosuję na 7 - projekt na terenie szkoły, łatwiej upilnować przed wandalami.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.188.209.*

14:34, 10/02/14

Może warto zagłosować na plac zabaw z altaną ogrodową w Świętym Wojciechu, będzie to służyło wszystkim spacerowiczom i rowerzystom korzystającym z nowego wału Raduni. Zagłosuj na 7.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.63.*

12:13, 10/02/14

Głosujcie, namawiajcie znajomych, pomagajcie osobom starszym głosować. Naprawdę warto. Szczególnie warto walczyć o ten monitoring, bo drugi raz taka szansa się nie trafi.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

11:27, 10/02/14

Namówcie znajomych. Jest szansa coś ugrać nie wychodząc z domu.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

78.133.200.*

09:27, 10/02/14

Zagłosowałem 11,20,24,43,53

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.25.*

08:43, 10/02/14

moje typy to 15,20,24,40,43 dużą szansę może mieć 15 do to wspólny projekt kilku dzielnic

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.15.*

00:20, 10/02/14

Już można głosować!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.189.*

21:54, 09/02/14

11, 20, 24, 43, 53

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.65.*

21:26, 09/02/14

15. 20. 24. 52. 53.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.20.15.*

15:53, 09/02/14

Zachęcam do głosowania na monitoring, aby ukrócić ten wandalizm i chuligaństwo. Numer 24!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.126.*

15:18, 09/02/14

Moje numerki to 4, 11, 20, 24, 48

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.73.*

12:24, 09/02/14

Moje typy to: 11, 20, 24, 43, 44

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.189.*

21:45, 07/02/14

Aby wandale nie miały pola do popisu , musimy zacząć od monitoringu, bo co nam po np. siłowni lub altanie jeżeli w krótkim czasie zostanie to zdewastowane.Oczywiście najlepiej byłoby zrealizować wszystkie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

19:50, 07/02/14

a co z nimi?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.195.*

18:20, 07/02/14

A co z ulicą Ptasią,Małomiejską i Podmiejską?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.130.*

18:15, 07/02/14

Ja z pewnością zagłosuje na monitoring. Jest potrzebny na Oruni.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.92.*

16:12, 07/02/14

Ja glosuje na 15 20 24 40 52

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

27/11 Kupię mieszkanie blisko Parku Oruńskiego. tel 660903876...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń