Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 27/02/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Historie po Oruńsku": Scenariusz pisany przez oruniaków

 1 dodane: 16:19, 18/02/14

tagi:

Czegoś takiego jeszcze w Gdańsku nie było – historie mieszkańców Oruni zostaną przełożone na profesjonalną sztukę teatralną, która zostanie wystawiona w kilku miejscach dzielnicy. Jednak aby projekt „Historie po Oruńsku” się powiódł, potrzeba wsparcia samych oruniaków. Czy są tu ludzie, którzy mają „coś” do powiedzenia? I osoby, które zechcą ich wysłuchać?

"Historie po Oruńsku": Scenariusz pisany przez
Fot. Internet

Fotografia 1 z 1

- Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Oruni podzielili się historiami, które wiążą się z otaczającą ich rzeczywistością. Te historie posłużą za scenariusz spektaklu, który w drugiej połowie roku zostanie pokazany na wybranych ulicach Oruni – mówi Jarek Rebeliński, teatrolog, reżyser i założyciel Teatru Poza Tym, przedstawiciel Gdańskiego Archipelagu Kultury i jeden z pomysłodawców rozpoczynającego się właśnie projektu „Historie po Oruńsku”.

W projekt najbardziej zaangażowany jest kulturalno-społeczny duet z ulicy Dworcowej i Gościnnej. Mowa o położonych po sąsiedzku instytucjach: Dworku Artura i Domu Sąsiedzkim. „Historie po Oruńsku” otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, a także z miasta.

Nasz portal również bierze udział w całym wydarzeniu. Oprócz opisywania kolejnych wydarzeń w ramach projektu, mamy też inne zadanie.

Musimy znaleźć oruniaków, którzy zechcą podzielić się swoimi opowieściami. A także osoby, które chciałyby tych historii wysłuchać, nagrać na dyktafon, a później zrobić z tego ciekawy materiał.

Dla takich wolontariuszy przeprowadzimy dziennikarskie warsztaty, które odbywać się będą w Gościnnej Przystani. Najprawdopodobniej już w marcu rozpoczną się pierwsze zajęcia.

Jakich historii szukają organizatorzy całego przedsięwzięcia? - Bardzo bym chciał, aby były to historie, które mówią o tej dzielnicy w fajny sposób. By było widać, że mieszkając na Oruni można być z tego dumnym – uważa Rebeliński, który na co dzień pracuje na Oruni, w Dworku Artura.

Opowieści mogą więc dotyczyć historii, które miały miejsce kilka miesięcy temu, ale też i takich, które wydarzyły się w tej dzielnicy tuż po wojnie. Nasz dział „Historia” pokazuje, że w tej dzielnicy mieszkało i nadal mieszka sporo osób z ciekawymi wspomnieniami.

Za scenariusz i całą sztukę odpowiedzialna będzie Rita Jankowska, założycielka teatru „Błękitna Sukienka”, dramatopisarka, pedagog i praktyk teatru, która uważa, że każdy człowiek potrafi być twórcą. Również ktoś taki, kto na co dzień nie interesuje się sztuką.
- Ten projekt jest wyjątkowy. Mamy tutaj do czynienia z przepracowaniem pamięci na innym poziomie. Nie wykluczam, że dla niektórych może to być niełatwy proces. Sztuka teatralna pokaże wspomnienia w innym wymiarze. 

I choć w sztuce zagrają profesjonalni aktorzy, organizatorzy projektu są otwarci także na amatorów, którzy chcieliby pokazać swoje umiejętności na scenie.

Oprócz warsztatów dziennikarskich, nagranych wspomnień i oczywiście samej sztuki, „Historie po Oruńsku” to także kilka ciekawych wykładów na temat historii Oruni. O każdej z prelekcji będziemy informować na łamach naszego portalu.
Jeżeli chciałbyś wziąć udział w projekcie „Historie po Oruńsku”, napisz na adres: redakcja@mojaorunia.pl

Galeria artykułu

"Historie po Oruńsku": Scenariusz pisany przez oruniaków

"Historie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

• Wiecej ogłoszeń