Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 24/09/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńska Starówka już w sieci

 1 dodane: 18:47, 06/05/14

tagi:

Darmowy i dostępny dla każdego Internet dotarł niedawno na tak zwaną oruńską Starówkę, czyli na ulicę Gościnną. O takie rozwiązanie zabiegali lokalni radni osiedla.

Oruńska Starówka już w sieci
Oruńska Starówka już w sieci
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Od ponad dwóch lat na Oruni funkcjonują dwa „hot-spoty”. Są to miejsca, gdzie można bezpłatnie „podpiąć się” do Internetu. Dwa hot-spoty były kiedyś, dwa hot-spoty są również teraz, ale od kilkunastu dni coś się jednak w tym względzie zmieniło. O co chodzi?

- Hot-spoty obejmowały przestrzeń Parku Oruńskiego i Parku Schopenhauera. Od miesięcy zabiegaliśmy, by hot-spot z tego drugiego zieleńca przenieść na ulicę Gościnną. To się udało, teraz bezprzewodowy Internet można już „łapać” na oruńskiej Starówce – mówi nam Mateusz Korsztun z Rady Osiedla „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Jak pokazują miejskie statystyki, z hot-spotu w Parku Schopenhauera praktycznie nikt nie korzystał. Zdaniem lokalnych radnych, bezprzewodowy Internet bardziej przyda się w sercu ich dzielnicy, czyli na oruńskiej Starówce. - Jest tu często odwiedzana Gościnna Przystań, kawiarnia w kuźni, szkoła, i przystanek autobusowy, z którego korzysta wiele osób – mówią.

Taki bezprzewodowy Internet nie jest wprawdzie super szybki, ale pozwala na w miarę sprawne sprawdzenie poczty, serwisów społecznościowych, lokalnych (np. MojejOruni), czy na podejrzenie interesującego nas rozkładu jazdy.

W Parku Oruńskim i na ulicy Gościnnej bezprzewodowy i darmowy Internet już jest, ale radni osiedla uważają, że to jeszcze zbyt mało. - Hot-spoty powinny znaleźć się także przy oruńskich szkołach: przy dawnej „Siódemce” i „Szesnastce”. Być może także na ulicy Małomiejskiej. Choć tam może być problem, bo hot-spot z założenia ma funkcjonować w przestrzeniach otwartych, nie na terenach mocno zabudowanych – mówi Korsztun.

Od 2011 roku sieć GD@NSKwifi obejmuje 72 lokalizacje - parki, plaże, przystanki, atrakcje turystyczne i inne. Ich szczegółowa mapa znajduje się pod linkiem http://www.gdanskwifi.pl/. 

- Dostawcą usługi, która wygasa 14 grudnia 2014 jest Avena Technologie z Gdyni. Ponieważ statystyki pokazują, że z punktów hot-spot korzysta rocznie 750 000 użytkowników, Gdańsk postanowił nie tylko kontynuować, ale także rozszerzyć udostępnianie Internetu dla mieszkańców i turystów – mówi Magdalena Kuczyńska z gdańskiego Biura Prasowego. - Decyzją prezydenta Miasta Gdańska liczba hot spotów zostanie zwiększona do około 100 – dodaje.

Do połowy maja 2014 powinien zostać uruchomiony przetarg na dostawcę usługi, tak by ruszyła ona 15 grudnia 2014 roku.

Galeria artykułu

Oruńska Starówka już w sieci

Oruńska...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.67.195.*

14:08, 08/05/14

Miałem okazję skorzystać i... nie najgorsza prędkość. Poczta działa bardzo sprawnie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

193.105.63.*

10:55, 08/05/14

muszę się zgodzić z przedmówcą - nieco zawiało amatorszczyzną

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.182.*

08:48, 07/05/14

Artykuł traktuje o nowym punkcie na Starówce, a mapka przedstawia obszar zasięgu "starego" punktu w parku. To chyba nie tak miało być...

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

14/10 Oddam Pieska (suczke,kundelka)w dobre rece..Piesek jest malu...»

26/10 AST TRANSPORT tel: 889-44-04-04 Od wielu lat oferuje profesj...»

• Wiecej ogłoszeń