Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 22/04/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Historie po Oruńsku: Zapytajmy o detale i zabytki

MojaOrunia.pl » Historia » ...

 1 dodane: 13:17, 22/05/14

tagi:

Projekt „Historie po Oruńsku” nabiera rozpędu – już w najbliższy wtorek (27 maja) o godzinie 18 w Gościnnej Przystani rozpocznie się spotkanie z profesorem Jakubem Szczepańskim, który opowie o najciekawszych i niestety często nieznanych zabytkowych oruńskich budynkach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o swojej kamienicy, zrób jej zdjęcie i zadaj pytanie architektowi!

Historie po Oruńsku: Zapytajmy o detale i zabytki
Historie po Oruńsku: Zapytajmy o detale i zabytki
Fot. źródło: Facebookowa strona projektu Historie po Oruńsku

Fotografia 1 z 1

Był już fotoreporter, był trójmiejski przewodnik, czas na... profesora architektury – organizatorzy (Gdański Archipelag Kultury i Gościnna Przystań) projektu „Historie po Oruńsku” nie zwalniają tempa. Na ich zaproszenie w Gościnnej Przystani pojawi się profesor Jakub Szczepański. 

- Jest to ceniony architekt i nauczyciel akademicki na Politechnice Gdańskiej, pobudzający u kolejnych roczników studentów ciekawość oraz szacunek do historycznej przestrzeni miejskiej. Autor licznych i ciekawych publikacji, popularyzujących wiedzę o architekturze i rozwoju przestrzennym Gdańska, a także jeden z inicjatorów kultowego cyklu wędrówek pieszych po Wrzeszczu – zachwalają gościa organizatorzy.

Jak się dowiedzieliśmy, profesor Szczepański zrobił sobie wycieczkę po Oruni, sfotografował szereg tutejszych kamienic i na wtorkowym wykładzie zaprezentuje najciekawsze i mało znane zabytkowe budynki z tej właśnie dzielnicy.

Co ciekawe, organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy mieszkają na Oruni do zrobienia zdjęć interesujących architektonicznych detali, lub całych budynków. Takie fotografie będzie można pokazać profesorowi Szczepańskiemu i poprosić go o komentarz. Także więc, jeżeli mieszkasz w zabytkowej kamienicy i chcesz się o niej więcej dowiedzieć, masz ku temu niepowtarzalną szansę.

Wykład nosi nazwę „Nieodkryte formy, style i elementy - architektura Oruni".

A o tym, że na Oruni jest cała masa interesujących architektonicznie detali, można było przekonać się chociażby w czerwcu zeszłego roku. Miała wtedy miejsce fotograficzna wystawa "Oruńskie Detale". Ujęcia szczegółów architektonicznych, detali, rzeźb - na wystawie można było obejrzeć fotografie drzwi, maszkaronów, klamek, gołębników, czy tabliczek z numerami. - Na Oruni to właśnie detale są chyba najładniejsze – twierdziła jedna z autorek prac, członkini Oruńskich Warsztatów Fotograficznych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizator: Gdański Archipelag Kultury Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia –Św. Wojciech – Lipce Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

Galeria artykułu

Historie po Oruńsku: Zapytajmy o detale i zabytki

Historie po...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.113.239.*

23:25, 17/06/14

Pamiętam brukowaną Podmiejską, pięknie wieczorem po deszczu odbijało się światło latarni od bruku, magiczny widok, szkoda, że nie miałam wtedy aparatu

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

21:01, 03/06/14

Niech Pan się z nami skontaktuje na adres mailowy: redakcja@mojaorunia.pl Pozdrawiamy :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.208.*

09:30, 03/06/14

Witajcie mieszkam od urodzenia na ul.Podmiejskiej ponoć zabytkowej,w Waszych opiniach nic nie pisze się o tej ulicy jest zawsze pomijana,pracowałam kiedyś w Biurze Planowania Przestrzennego,jeszcze na Gdańskim ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.67.208.*

09:12, 03/06/14

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie ogłoszenia

21/04 Witam, wczoraj w Parku Oruńskim córka zgubiła klucze. Jeśli ...»

19/04 Szukasz profesjonalnej obsługi Twojej inwestycji? Potrzebuje...»

29/03 Wynajmę mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 65 m2 od 01.05.2...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

24/02 ANNA CHROMA FINANSOWANIE Witam wszystkich Bardzo dziękuję ...»

• Wiecej ogłoszeń